Samsung Galaxy s6 Özellikleri ve Sony xperia e4

Samsung Galaxy s6

Samsung Galaxy s6 modeli 1 Mart itibarı ile görücüye çıkacak. 8 çekirdekli 64 bitlik Qualcomm Snapdragon 810 işlemci,1440×2560 pixellik 5.3 inclik super amoledekranı ile Samsung Galaxy s6 piyasaları hareketlendireceğe benziyor. Gelen haberler arasında ekranının 4K  teknolojisi ile olabileceği var.

Android 5.0.2 işletimsistemininyanısıra 20 MP’lik kamerası ile göz kamaştıracak olan S6 32 GB lık depolama kapasitesi ve 4 GB ram ile rakiplerine gözdağı veriyor. Grafik testlerinde kullanılan Adreno 430 birimi önceki Mali T760 ın  oldukça ilerisinde olmasına ragmen halen Mali T760 kullanılabilir gibi görünüyor.

143.3 x 70.8 x 6.9 mm (5.64 x 2.79 x 0.27 in) boyutlarındaki S6 ,2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR, dual video kayıt yapabiliyor. Daha önce S5 için yapılan Iris tarama işlevi bu sefer kullanılabilir.

 

Sony xperia e4

Xperia Z2’den Xperia Z3 geçerken beklenen radikal değişimleri kullanıcılarına yaşatamayan Sony bu sefer beklentileri E4 ile karşılamak istiyor. MWC 2015 fuarında tanıtımının yapılmasına azbir sure kala akıllı telefon kulislerinde E4 ün özellikleri konuşulmaya başlandı bile.

Eylül ayında tanıtılan E3’ün devamı niteliğinde olan E4  , Omni Balance tasarım dili ile piyasaya sunulacak. Kamerasındaki çelik halkası ile benzerlerinden ayrılan E4 , beklenen  6 inclik QHD ekranı, Snap dragon işlemcisi,4 GB RAM I ile büyük beklentiler yarattı. Cortex – A7 çekirdek ve 1.3GHz  hızındaki yonga setine ek olarak çift sim opsiyonu ile Stamina ve Ultra Stamina modelleri olacağı söyleniyor.

 

Samsung cekilecek mi ?

Geçtigimiz yıl ceptelefonu piyasalarında Samsung’un yaşadığı kayıplar piyasalarda “Acaba Samsung piyasalardançekilecek mi? “ sorusunu getiriyor. Güney Kore’den gelen bilgilere göre Samsung, %17 pazar payına sahipken Japonya’da 6.sıraya düştü.

Beklenen bir sonuç olarak bu kaybedilen pazarpayı Apple ve Xiaomi gibi rakiplere gidiyor. Bu da Samsung’un prestijinde ciddi bir kayıp demek.

Japonya’da Samsung’un pazardan çekilmeyi ciddi ciddi düşündügü ve satışlardaki gerilemenin duracak gibi görünmedigi de gelen bilgiler arasında.

Japon pazarında Sony Xperia serisi başarılı satışlar yapıyor. Bunun yanında Apple da ülkede büyük bir Pazar payına sahip. Samsung’un Galaxy Note Edge modelinin Japonya’da satışların çok kötü olması aslında gelecek için iyi sinyaller gelmediginin bir göstergesiydi.

Samsung cephesinde konu ile ilgili bir haber yayınlanmazken satışların bu yıl ki durumu bu haberin geleceğini belirleyecek gibi görünüyor.