Ayşe Gülay Hakyemez

ayse-gulay-hakyemez
İstanbul’da doğdum. Notre Dame De Sion Fransız Kız Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunuyum. Üniversite yıllarında gazetecilik ve turist rehberliği yaptım.Günaydın Gazetesi’nde Tevfik Yener ekibiyle üç yıl (Posta Gazetesi’nde köşe yazarlığım dahil) çalıştıktan sonra halkla ilişkiler sektörüne geçtim.

A&B Halkla İlişkiler Şirketi’nde mesleğimizin duayeni Alaeddin Asna ile üç yıl çalıştım. Boeing, British Airways, Beymen, BMW, Benetton, Kodak, Philip Morris markaları basın haberleşmesi sorumlusu idim.

1981’de evlendim. 1988’de kızım Suna’yı doğurdum ve bir yıl çalışmaya ara verdim.

1989’da Yapı ve Kredi Bankası’na girdim.  Bireysel bankacılığı lanse ettiği en parlak yıllarında (Burhan Karaçam’ın Genel Müdürlük yılları) Genel Müdür Yardımcısı Ömer Kayalıoğlu’na bağlı Basın ve Halkla İlişkiler Uzmanı olarak çalışmaya başladım. Galatasaray’daki Kazım Taşkent Sanat Galerisi yeni kurulmuş, Maslak’taki genel müdürlük binasına yeni taşınılmıştı.

1992’de Oyak Renault’a geçtim. Renault 19’un lanse edildiği, Pierre Poupel’in genel müdürlük yaptığı yerlileştirme çalışmalarının zirve yıllarıydı. Basın ve Kurumsal İletişim Müdürü olarak 1997 yılına kadar Paris Merkez- Bursa Fabrika- İstanbul Genel Müdürlük arasında mekik dokudum. Renault 19, Megane, Twingo, Safrane modellerinin basın lansmanlarını yönettim. Oyak Renault’nun kurumsal dergisi Bizbize’yi tasarladım ve genel yayın yönetmenliğini yaptım. Çalıştığım yıllarda Renault, Formula 1’de beş yıl üstüste markalar ve pilotlar dünya şampiyonu idi.
1997’de Oyak Renault’dan ayrılıp kendi iletişim danışmanlık şirketimi (Ayşe Gülay Hakyemez Basın Tanıtım Hizmetleri Ltd.Şti.) kurdum. Hotiç, Lykia World, Rotaforte Fuarcılık, Deniz Tunç Tasarım, Estetik Cerrahi Kliniği, Esselte-Leitz, Johnson&Johnson, Group4Securicor gibi ulusal ve uluslararası  şirketlere, birçok (plastik) sanatçıya ve yazara basın danışmanlığı hizmeti verdim.Aralıksız 30 yıldır sürdürdüğüm çalışma hayatımı 2007’de dondurup otuz yıldır sürdürdüğüm yaşam şeklini bir gecede terk edip İstanbul’dan ayrıldım. Kızım babasıyla yaşamaya başladı; ben toprakla, hayvanlarla, çiçeklerle, orman ve denizle haşır neşir, köyden az uzak bir çiftlik bozuntusunda tek başıma deneysel bir hayat sürmeye başladım.

Yaşamı, insanları ve kendimi sorguladığım bu dönemde, sandığımdan çok daha cesur ve her ortamda yaşayabilecek gücümün olduğunu fark ettim. Doğayla ve hayvanlarla iletişim kurabilip uyum sağlayabildiğimi, maceracı  ve serseri ruhumu, bohem yanımı keşfettim. Çocuk masalları yazabildiğimi, suluboya resim yapmayı öğrenebileceğimi, birçok lüksümden vazgeçebildiğim halde özgürlüğümden taviz veremeyeceğimi gördüm.

İki yıl (2007-2009 arası) süren bu şahane deneyimden sonra yaşam biçimimi değiştirmeye karar verdim. Bugün, kaldığım noktadan ama bambaşka bir şekilde devam ediyorum hayatıma. Dayatılanı değil, özgün yaşamımı, değer verdiklerimle sürdürmeye gayret ediyorum. Doğayı, sanatı, emeği, özgün fikirleri, tasarımı, sağlığı ve çocukları çok önemsiyorum.

En büyük zenginliğim dostlarım ve ailem. Gurur duyduğum kızım bugün 26 yaşında. Kendi hayatını kurdu. Mutlu ve başarılı bir insan oldu… Beni hiç hayal kırıklığına uğratmadı.. Kardeşim, birbirimizi desteklemeyi hiç bırakmadığımız bir başka gurur kaynağım.. Yaşam sevincimi artıran çok iyi yetiştirdiği kızı -yeğenim- altı yaşında dünya güzeli bir minik insan..  Dostlarım ise.. beni “ben” olduğum için seven, iki elin parmaklarından az, birkaç gönül insanı..

Halihazırda keyif aldığım kişi ve kurumlar için basın danışmanlığı, blog içerik editörlüğü, sosyal medya haberleşmesi hizmeti veriyorum. Haziran 2013’den beri Bast Home Dergisi’nin sanat editörlüğünü de ekledim uğraşlarıma..

2008’den beri Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı olduğum Lokomotif Kültür ve Sanat Derneği için gönüllü olarak kültür ve sanat projeleri tasarlıyor, yönetiyor, Lokomotif’e üye sanatçılar için basın haberleşmesi ve sosyal medya çalışmaları yapıyorum. Yanısıra, STOP (Sürdürülebilir Toplum Platformu) ve 360 Derece Araştırma Grubu üyesiyim.

Çok emek vererek hazırladığım bu blog çevremdeki güzel insanlarla, popüler kültürden uzak, başarılı ve üretken kişilerle sohbetlerimizi içeriyor. İlgilenip okuduğunuz için teşekkür ederim.

Hakkımda başka yeni şeyler daha duyacağınızdan emin olabilirsiniz… Sürprizlerim pek yakında…
En iyi dileklerimle,

Ayşe Gülay Hakyemez