Saksılar | Bilge Baykuş

Saksılar / Bilge Baykuş

İnsanların en büyük tutkularından biridir çiçek yetiştirmek. Günümüzde, bu tutku, çeşit çeşit, boy boy, şekil şekil saksı modelleri sayesinde çok daha eğlenceli bir hal aldı üstelik. Bulunulan mekanda doğal bir  atmosfer yaratmanın en kolay yolu olan bitkiler ve onlara müthiş bir görsel ve işlevsel fayda sağlayan dekoratif saksı modelleri, evlerde, işyerlerinde kullanılabilecek en güzel dekorasyon aksesuarları arasında önemli bir yere sahiptir.

Yeni çıkan saksı modelleri dekoratif açıdan gelişmiş tasarım öğleleri taşıdıkları gibi işlevsel olarak da büyük gelişmeler taşıyorlar, bu sayede hem iç hem de dış mekanlarda iç rahatlığıyla sıklıkla kullanılabiliyorlar. Saksının geçmişteki tanımı “pişmiş toprak, plastik vb.nden yapılan, çiçek yetiştirmekte kullanılan kap” idi. Çiçek yetiştirenler için, hayat o dönemlerde biraz daha tekdüzeydi itiraf edelim. Artık metalden tutun da, seramiğe, ahşaptan, betona; fiberglastan, kayaya, hatta çeşitli yapı kimyasallarına kadar gibi birçok malzeme, saksı yapımında kullanılabiliyor.  Bu da yaşadıkları mekanlarda doğal efekt arayışında olanlara birçok alternatif yaratmıştır kaçınılmaz olarak. Bu da “annelerimizin veya anneannelerimizin” saksılarla olan ilişkisinden farklı bir yere getirmiştir bizleri. Genel mimari tarzla uyum, bitki türünü göre saksı seçimi gibi kavramlar girmiş oldu böylelikle hayatımıza.

Sadece ev içinde değil balkonunuzda ya da bahçenizde bu tarz ürünleri bulundurarak dekorasyona farklı bir boyut kazandırılabilir. Genelde dekoratif amaçlı olduğu düşünülse de bahçede saksı kullanımı mekanlar için olduğu kadar bitkiler içinde çeşitli avantajlar sunar. Saksı kullanarak ağaçlar, çalılar, çiçekler, otlar ve sebzeler gibi farklı istekleri olan birçok bitki türü aynı mekanda yetiştirilebilir. Yetiştireceğiniz bitki bahçenizin büyüklüğü, konumu, doku ve renk uyumuna göre yapacağınız saksı tercihleri kişiliğinizi yansıtırken, aynı zamanda bahçenizin ölü noktalarını canlandırarak dekoratif şık bir hava katacaktır.

Saksıların iç dekorasyondaki ve mimarideki avantajlarını kısaca toparlamak gerekirse;

• Saksıların en büyük avantajı taşınabilir olması, portatif olmaları bitkileri sıcağa soğuğa ve ışık yoğunluğuna kolayca adapte edebilmeniz sağlamaları;

• Normalde bitki yetiştirmeye uygun olmayan topraklar da bitki yetiştirmemize fırsat vermeleri,

• Binaların dış cephe zenginleştirmelerinde kullanılabilmeleri,

• Her bitkinin farklılık gösteren bakım ve isteklerini karşılayabilir olmaları,

• Yabancı ot problemi ve zararlı yayılımı gibi teknik problemleri ortadan kaldırmaları,

• Aydınlatma vb yan fonksiyonlar alabilmeleri olarak sıralamak mümkündür.

İnsanların bahçe dekorasyonuna önem vermesi ile birlikte giderek yaygınlaşan modern dekoratif saksılar, insanların bütün yaşam alanlarında önemli bir yere sahip oldular. Evlerde, iş yerlerinde, alışveriş merkezlerinde, restoranlarda, otellerde, parklarda ve daha bir çok toplu yaşanılan mekanlarda dekoratif amaçlı kullanılan bu saksı modelleri insanların iç ve dış dekorasyonda en çok tercih ettikleri ürünler arasında yer almaya başladılar.

Gülen Yalçınkaya Özelçi