Kadın – Erkek Farklılığı Üzerine Filmler

Kadın – Erkek Farklılığı Üzerine Filmler

Kadınlar Günü, gündemimizi ister istemez, Kadın Olmak; Kadınsı Duygular; Kadının Sorumlulukları gibi kavramları gündemimize geliyor. Aslında birçok konuda olduğu gibi Kadın olmanın da en kolay tanım ve çerçevelerinden biri zıtlığında yani “Erkeğe” ait düşünce, tavır ve duygularda yatıyor. Kadın – erkek farlılığı “zıtlık” gibi bir keskin üst başlıkla toplanabilir mi peki? Bu sorunun yanıtı aslında pek de net değil. Tarih boyunca insanoğlu bu sorunun cevabını verebilmenin bir metodu olarak Sanatsal metotlar kullanmış. Hollywood’da bu konuda boş durmamış elbette. Sanatsal değerleri konusunda ahkam kesmeye yetkin ve yetkili görmüyoruz tabii kendimizi ama “kadın- erkek” farklılıkları üzerine odaklanan farklı tarzdaki filmleri sizler için sıraladık. Bakış açıları veya dilleri farklı ama odakları hep aynı… Aralarında sizin de seyredip beğendikleriniz var mı?

Kadın Aklı Erkek Aklı / The Ugly Truth (2009)

Yönetmen:  Robert Luketic

Yazar: Nicole Eastman Karen McCullah

Oyuncular: Katherine Heigl, Gerard Butler, Bree Turner

 

Bir sabah programının yapımcısı olarak yaşamını sürdüren Abby Richter, gerçek bir romans insanıdır. Programı sunmaya abartılı bir tip olan Mike başlayınca keyfi bozulur. Zira şövenist bir karakteri olan Mike’ın programına adapte olmasından hiç hoşnut olmamıştır ve bu durumda bu iki zıt karakterin ilişkilere dair bir anlaşma yaparak bir yol tutturmaları gerekmektedir.

Tek Başına / North Country (2005)

Yönetmen:  Niki Caro

Yazar: Michael Seitzman , Clara Bingham

Oyuncular: Charlize Theron, Jeremy Renner, Frances McDormand

 

Bir grup kadın madenci, oldukça zor koşullar altında olmak üzere Minnesota’daki Eveleth Madeni’nde çalışan ilk kadınlar. Bu işi yaparlarken ciddi anlamda düşmanca tavırlarla karşılaştıkları bir iş yaşamı düzenini sürdürmeye çalışırlar. Akla gelmedik sayısız ve bitmek bilmeyen hakaretlere maruz kalırlar.

Kadınlar Ne İster? /What women want? (2000)

Yönetmen:  Nancy Meyers

Yazar: Josh Goldsmith (story), Cathy Yuspa (story)

Oyuncular: Mel Gibson, Helen Hunt, Marisa Tomei

 

Kadınlar Ne İster? Filminin konusunda Nick Marshall başarılı bir reklamcı ve bekar bir erkektir. Marshall’a yeni bir görev verilir ve terfi olacağını sanar fakat terfi olmayı beklerken başına yeni bir amir getirilir ve oda bir bayandır yani Darcy McGuire’dir. Marshall bayanların kullanacağı bir malzemenin reklamını yapacaktır ve rakibi yeni amiri Darcy’dir ve kadınları daha iyi anlayabilmek için kendisini bir teste tabi tutar. Fakat bu test sırasında başına bir olay gelir ve kadınların düşüncelerini duyabildiğini fark eder.

Erkekler Ne Söyler, Kadınlar Ne Anlar/ He’s Just Not That Into You (2009)

Yönetmen:  Ken Kwapis

Yazar: Greg Behrendt, Liz Tuccillo

Oyuncular: Ben Affleck, Jennifer Anniston, Drew Barrymore, Scarlett Johansson, Jennifer Connelly and Justin Long

 

Birbiriyle bağlantısız 20 li ve 30 lu yaşlarda ki bir grup insanın flört ilişkilerini ve aralarındaki farkları gayet komik bir şekilde anlatıyor. Erkekler ve kadınların beyni çok farklı çalıştığı için ikili ilişkilerde sorunlar ortaya çıkmakta. Filmde de erkeklerin ağzından çıkan her sözün kadınlar He’s Just Not That Into You Türkçe tarafından farklı algılanması üzerinde duruluyor.

AŞKIN 500 Günü/500 Days Of Summer (2009)

Yönetmen:  Marc Webb

Yazar: Scott Neustadter, Michael H. Weber

Oyuncular: Zooey Deschanel, Joseph Gordon-Levitt, Geoffrey Arend

 

Alışılmamış türde bir romantik komedi olan film, aşkın gerçek olduğuna inanmayan bir kadın ve ona aşık olan bir adamın hikayesini anlatıyor. Tom Hansen, hayatından tamamen çıktığına emin olduğu zaman Summer Finn ile tanıştığı ilk günü hatırlar. Tom, kıza ilk gördüğü anda aşık olur. Hayatının geri kalan kısmını bu kızla birlikte geçirmesi gerektiğini biliyordur. Birlikte geçirecekleri günler sıra dışı, eğlenceli ve komik bir hikayeye tanıklık edecektir.

İkimizin Hikayesi/ Story Of Us (1999)

Yönetmen:  Rob Reiner

Yazar: Alan Zweibel, Jessie Nelson

Oyuncular: Bruce Willis, Michelle Pfeiffer, Colleen Rennison

 

İlişkileri artık iyice içeriğini kaybeden Jordan çifti, çocukları 12 yaşındaki Josh ve 10 yaşındaki Erin yaz kampındayken ayrılmaya karar verirler. Ben ve Katie çiftinin bir arada kalabilmesinin tek yolu birbiri ile olabildiği kadar az iletişim kurmaktır. Ben ve Katie birbirinden ayrı geçirdikleri zaman boyunca geçmişte çok şeyi paylaştıklarını fark ederler. Yaşadıkları ortak mutluluklar onları bir araya getiren nedendir.

 

Ayrılık/ The Break Up (2006)

Yönetmen:  Peyton Reed

Yazar: Jeremy Garelick , Jay Lavender

Oyuncular: Jennifer Aniston, Vince Vaughn, Jon Favreau

 

Sağlam ve sevgi dolu bir birlikteliğin zaman içerisinde yıpranmaya başlamasının ardından, ilişkilerini tekrardan yoluna koymaya çalışan bir çiftin kimi zaman komik, kimi zaman acı verici hikayesi. Kadın erkek bakış açısı farklılıklarının,  ilişkilerdeki ve ayrılık sürecindeki önemli rolü açısından eğlenceli olduğu kadar da çarpıcı bir film.

Harry Sally İle Karşılaşınca / When Harry Met Sally (1989)

Yönetmen:  Rob Reiner

Yazar: Nora Ephron

Oyuncular: Billy Crystal, Meg Ryan, Carrie Fisher

 

Harry Burns ve Sally Albright aynı otobüsle New York’a seyahat ederken tanışırlar ve bir biçimde ikiside Chicago Üniversitesi’nden mezun olduklarını öğrenirler. Fakat birbirlerini hiç görmemişlerdir. Uzun yolculuk boyunca bol bol sohbet ederler. Özellikle kadın ve erkek ilişkileri üzerine gelişen sohbette; bir erkek ile kadının arkadaş kalamayacakları konusunda hem fikir olurlar.

Frida  (2002)

Yönetmen:  Julie Taymor

Yazar: Hayden Herrera (book), Clancy Sigal

Oyuncular: Salma Hayek, Alfred Molina, Geoffrey Rush

 

Frida malum, sanat tarihinin en önemli kadın figürlerinden biri. Döneminin en önemli ressamlarından biri. Ayrıca kocası Diego Rivera ile oldukça ilginç ve modern bir ilişkileri var. Bunun yanı sıra politik ve cinsel özgürlüğün asla kısıtlanamayacak özgürlükler olduğuna inanmakta. Peki, Frida, baskıcı dönemin ‘önemli’ ve ‘tek’ kadın ressamı olurken neler yaşanmış, neler düşünmüş ve neler konuşmuş. Güçlü bir kadın olması kadın erkek ilişkilerine nasıl yansımış. Erkek egemen bir toplumda ve çağda nasıl engellerle karşılaşmış?

Bir Erkek 10 Günde Nasıl Kaybedilir?/ How to Lose a Guy in 10 Days?

Yönetmen:  Donald Petrie

Yazar: Michele Alexander, Jeannie Long

Oyuncular: Kate Hudson, Matthew McConaughey, Adam Goldberg

 

Benjamin, bütün hayatını kadınlar üzerine kuran ve sadece onlarla yaşayan bir çapkındır. Ancak o kadar çapkındır ki, bütün ilişkileri yalnızca birkaç gün devam edebilmektedir. Bir gün patronuyla bir iddiaya girer ve yeni ilişkisinin on günden daha uzun sürebileceğini savunur. Barry, her ne kadar kendisi için çok zor olacaksa da, bu iddiayı bir şekilde kazanmaya kararlıdır. İddia ve macera başlar.