İstanbul’daki Çikolata Dükkanları

İstanbul ’daki Çikolata Dükkanları

Mevsim çağrışımları, bizi bu mevsim yüzümüzü en çok gülümsetebilecek olan şeye, yani çikolataya getirdi. Biz de İstanbul’da gerçekten özgün, içimizi ısıtacak, lezzetiyle ve atmosferiyle bizi sarıp sarmalayacak çikolata dükkanları var mı diye merak ettik. Karşımıza öyle güzel mekanlar çıktı ki sizinle paylaşmadan duramadık. Üşüdünüz mü? Havanın karanlığı ruhunuza mı yapıştı? Trafik, iş, güç hepsi üzerinize mi çöktü? Gidin bu mekanlardan birine, daha kapıdan içeri girerken yüzünüze çarpan çikolata kokusu, tüm karamsar ruh halinizi silip süpürecek. Garantisi bizden…

O bir havalı: Godiva

Çikolatacılar içinde en havalı olanıdır. İsmini ünlü Lady Godiva’dan alan bu mekan Belçika’nın hatırı sayılır çikolatacılarından. Bir çikolata Belçika’dan gelmişse o çikolatanın kötü olma ihtimali pek yoktur, hadi korkmayalım kelimelerden; böyle bir ihtimal söz konusu bile değildir. Etiler, Suadiye, Nişantaşı, İstinye Park gibi İstanbul’un birçok yerine dağılmış bu mekan ile sorunlarınızı bir süre unutabilirsiniz. Çünkü buranın çikolataları 5 duyunuza da hitap edecek.

Gerçek çikolata tutkunlarının mutlaka uğraması gereken bir mekan.

O bir Parisyen: J’adore Chocolatier

“Yaşamınızı J’adore Çikolataları ile Taçlandırın” gibi çok klişe bir sloganları olsa da severiz kendisini. Arada evden çıkarken “Paris’e gidip geliyorum” cümlesini kurdurtan mekandır o. Vanilyalı, naneli, biberli (evet yanlış duymadınız), portakallı, çilekli, baileysli çikolataları ile sevgilisinden yeni ayrılanların, depresyona girenlerin dostudur o. İki katlı minicik mekan her daim doludur ama sakin olun ve birilerinin kalkmasını bekleyin. Çatı katı görünümü veren son derece vintage dekorasyonu ile sizi 1920’lerin Fransa’sına götürme hazır! J’Adore Chocolatier adres: Asmalımescit Mah. İstiklal Caddesi, Emir Nevruz Sokak, No 22, Beyoğlu, İstanbul

O bir Fransız: Maria Antionette

Sizi Nişantaşı’nın butik çikolatacısıyla tanıştırayım! Şahane ötesi sunumuyla, lezzetli çikolatalarıyla sizi 2015 yılından alıyor 18. yüzyıla götürüyor. Mekana ayak bastığınız anda ne demek istediğimi anlayacaksınız. Çikolatalar mekanın üst katındaki minnoş imalathanesinde günlük üretiliyor. Kiloyla ya da tek tek alabileceğiniz çikolatalarının paket tasarımları da oldukça yaratıcı. Çöpe atmaya kıyamazsınız, o kadar! Hatta Sevgililer Günü’ne özel yaptıkları kutuları sevgilinizi mest etmeye yetecek: Valentine Royal, Valentine Special, Valentine Mini. Bu kutular dışında mocha praline, tiramisu truffle, orman meyveli truffle buraya gitmeniz için başlı başına bir sebep. Maria Antionette adres: Teşvikiye Mah. Ihlamur Yolu 13/A, Nişantaşı, İstanbul

BEYOĞLU ÇİKOLATACISI

O bir klasik: Meşhur Beyoğlu Çikolatacısı

İstiklal Caddesi’nde bir Milli Piyango’nun önündeki sıra bir de bu içine tek kişinin bile zor girdiği çikolatacının önündeki sıra pek bir ünlü. İsmini Beyoğlu Çikolatası olarak bilsek de Zambo Çikolata’dır o. Kendisi hem meşhur hem de tarihi bir mekan. 1950’lerden bu yana fındıklı tablet çikolatası, madlen ve draje çikolataları ile yüzümüzü güldürüyor, ağzımızı tatlandırıyor.

Meşhur Beyoğlu Çikolatacısı adres: Katip Mustafa Çelebi Mah. İstiklal Cad. No:69/A, Beyoğlu, İstanbul

O bir “tatlı”: Moda

Çok farklı bir çikolata deneyimi yaşamaya hazır mısınız? Deponuza bu dükkanın çikolatalarından yer açmakta fayda var. 14 Şubat 2012 yılında kapılarını açan, etrafa mis gibi çikolata kokuları yayan bu dükkanda onlarca farklı el yapımı çikolata keşfine çıkacaksınız. Mevsimine göre çikolatalarını da değiştiren mekanda antep fıstıklı bitterden krokana, kahveli trüfden bademli roşese kadar sizi tatmin edecek her türlü çikolatayı bulabilirsiniz. Mekan ufacık ama dışarıya atılmış masa sandalyelerde zaman geçirmek isteyenler için Türk Kahvesi ve sıcak çikolata önerimizdir. Moda Çikolata Dükkanı adres: Caferağa Mah. Yeni Fikir Sokak No:1, Kadıköy, İstanbul

 

O bir düş: Rumeli Çikolatacısı

“Cennete düşmenin” vücut bulmuş halidir burası. Dikkat çeken tasarım harikası camekanları, çikolatanın burnunuza kadar gelen dayanılmaz kokusu sizi bir zombiye çevirebilir. Çünkü mekanın ortasında şerbet akıtan havuz, kullandıkları porselen takımları, mekanın atmosferi, sizi kendine tav edecek cinsten. Frambuazlı, kahveli, hindistan cevizli, bademli, krokanlı ve daha sayamadığımız çok çeşitli çikolatalar ile mutlak mutluluğa sonunda kavuşabileceksiniz.

Rumeli Çikolatacısı adres: Osmanağa Mah. General Asım Gündüz Caddesi No:24, Kadıköy, İstanbul

O bir kalite: Vakko

Bu başlığı görünce gözünüz hemen korkabilir. “Bir çikolata için ceketimi mi satayım?”gibi söylemlerde bulunabilirsiniz. Haklısınız ama biz de öyle her moraliniz bozulduğunda, her tatlı kriziniz geldiğinde gidip Vakko’dan çikolata alın demiyoruz. Mesela önümüz Sevgililer Günü. Özel bir gün sonuçta. Bunun için Vakko’ya tıpış tıpış gidilir ve sevgili için bir kutu çikolata alınır.

Şimdiden bugüne özel en tatlı kutular hazırlanmış bile. Draje, tablet, gaufrette, likörlü, kahveli, fındıklı, romlu, portakallı çikolataları denenmeye değer.

 

O bir tutku: Valonia

Mutluluğun en tatlı tanımı olan çikolata, geçmişinden gelen gizemle daha da özelleşmiş ve insanların hayatlarına büyük keyifler katmış. Bu yüzden de insanoğlu hep daha lezzetlisini yapmaya çalışmış. Çeşniler eklemiş ona; bin bir çeşit kakaosunu fazla koymuş ya da daha fazla süt katmış onu yaparken. Meyvelerle tatlandırmış, daha doğal bir tat alsın diye.Sonra şekiller vermiş, göze de hitap etsin diye. İşte Valonia bunların hepsini en iyi şekilde yaparak, damak zevkinize hitap eden en güzel tatları sizlere sunuyor. Sütlüsünden kremalısına, meyvelisinden drajesine kadar birçok hoş duygu uyandıran zengin, lezzetli Valonia ürünleri hayatın keyif veren yanlarını tatmanız için üretiliyor. Mutlu anlarınızın vazgeçilmezi olan Valonia tatlarının baştan çıkarıcı aromaları tutkuyla kaplanmış. Dünyanın en ileri teknolojisiyle üretim yapan Valonia, çikolatanın baştan çıkarıcı karakterine yepyeni anlamlar eklemeye devam ediyor.