Galeri Summart | Bast Sanat

Galeri Summart / Bast Sanat

İstanbul Seyrantepe’deki Summa Plaza’da yer alan Summart’ın kurucusu Ankara çıkışlı büyük bir inşaat firması olan Summa AŞ.  Şirket 1989 yılında Mete Bora tarafından kurulmuş. Bugünkü Yönetim Kurulu Başkanı Selim Bora.

Bora ailesinin sanatla ilişkisi kuvvetli.. Koleksiyonunda Mehmet Güleryüz, Naci Kalmukoğlu, Özdemir Altan, Turan Erol, Selim Turan, Yavuz Tanyeli, Temür Köran, Neşe Erdok, Mustafa Horasan, Mevlut Akyıldız, Nuri Abaç  gibi sanatçıların eserleri var. Genç sanatçıların da yer aldığı 900 yapıtlık koleksiyonun bir bölümü 500 m²’lik Summart Sanat Merkezi’nde yer alıyor.
Summart’ın yöneticisi Hande Aktansoy, bağımsız ve kar amacı gütmeyen bir girişim olan Summart’ın ulusal ve uluslararası kurumlar, galeriler, müzeler, üniversiteler, sanat vakıfları ve benzer kuruluşlar ile ortak projeler gerçekleştirerek, Türkiye’deki yaratıcı potansiyeli ve sinerjiyi arttırmayı amaçladığını vurguladı:

 

Summart’ın 2004  yılından bu yana, yurt dışında düzenlediği resim sempozyumları, 2014 yılında görsel sanatlar, müzik,  edebiyat, felsefe, sahne ve performans sanatları alanlarında yeni bir buluşma noktasının oluşturulmasında ilk adım oldu. Gelenekselleşen Summart Uluslararası Resim Sempozyumları sürerken, İstanbul’da Summart Sanat Merkezi’nde sadece resim alanında değil, görsel sanatlar, performans sanatları, müzik, tiyatro gibi tüm sanat dallarında, multidisipliner bir formatta yeni ve farklı bir çağdaş sanat merkezi olarak çalışmalar gerçekleştiriliyor. Müzisyenler, koleksiyonerler, sanat danışmanları, küratörler, eleştirmenler, akademisyenler, yazarlar, gazeteciler ve sanatseverler ile yerli ve yabancı sanatçıları bir araya getirmeyi amaçlayan Summart, en yüksek kalitede müzik dinletileri, sahne performansları, oyunlar ve sergilerle misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.

 

Nasıl etkinlikler içinde olacaksınız bu yıl?

2015 yılında da çağdaş genç sanatçıların resim sergileri sürecek. Yanı sıra, Çanakkale Savaşı’nın 100. yılı nedeniyle düzenleyeceğimiz etkinliği, Nisan ayında açılacak Horror in Art sergisini ve  hazırlıklarını sürdürdüğümüz giyilebilir sanat projesini örnek verebiliriz.

 

Summart koleksiyonu hakkında bilgi verebilir misiniz? Halka açık mı? Nasıl izlenebilir?

Koleksiyon özellikle çağdaş genç ve orta kuşak sanatçıların 2000 yılı sonrası resimlerinden oluşuyor. 80 sonrası döneme ait sanatçıların eserleri de yer alıyor.  www.borakoleksiyonu.com adresinden bütün koleksiyon görülebilir.

 

Sergi düzenleme ve eser seçimi için nasıl bir organizasyon yapıyorsunuz?

Görsel sanatlar danışmanlığını Denizhan Özer’in yaptığı Summart Sanat Galerisi Danışma Kurulu sunulan sanatçıların dosyalarını inceliyor, seçilen sanatçıların atölyelerini ziyaret ediyor ve yapılan planlamalarla sergi kuruyoruz. Summart etkinliklerini görsel sanatlar, müzik ve felsefe alanlarında uzmanların danışmanlıklarıyla şekillendirmektedir.

 

Ülkemiz ortamında sanata ilgi çekmek için ne gibi yöntemler önerebilirsiniz?

Summart’ın hareket noktası da kişilerin sanata olan ilgisini arttırmak ve yoğun bir iş gününün sonunda onları sanatla buluşturabilmek.. O nedenle bir sergi sürerken, konser düzenleyerek farklı sanat dallarına ilgisi olan kişileri sanatın diğer bir dalıyla da karşılaştırmaya çalışıyoruz. Multidisipliner bir alan olarak tasarlanan Summart’ta her zaman ilgi çekici bir etkinlik bulmak mümkün. Sanatseverlerin  faydalanabilmesi için dünyanın önde gelen sanat dergilerine ve yerli yayınlarına da aboneyiz.

Ayşe Gülay Hakyemez