Doğalın Peşinde

Doğalın Peşinde

Gelişen teknoloji, çağdaş ve pratik ürünler her zaman mutluluk ve sağlık getirmiyor. Ne yazık ki, bizim çağın insanı bunu kötü tecrübeleri sayesinde öğrenmek zorunda kaldı. Özellikle kişisel bakımımızda saf ve doğal ürünlerin, katkı maddesi olmayan hatta zaman zaman geleneksel yöntemlerle üretilmiş malzemelerin değerini artık hepimiz biliyoruz. Bu da yeni bir sektörün doğmasına ve hızla yükselmesine neden oldu. Gelin bu yeni sektörün, bizim merceğimize takılan yeni ve gözde markalarını birlikte inceleyelim.

 

Hatice Teyze

Bodrum’da tamamıyla saf, organik ürünlerin yer aldığı Hatice Teyze mağazasında, zeytinyağından salçaya, sabundan mumlara kadar uzanan oldukça geniş bir yelpazede doğal, sağlıklı ve özel ürünler sunuluyor. Zeytinyağları, geliştirilen zeytin ağacı yetiştirme ve bakım yöntemleri sayesinde soğuk sıkım yöntemlerle üretilmekte. Rafinerisiz bir üretim sonucu satılmakta. Hatice Teyze mağazasında bulunan ürünler,  kıvam arttırıcı, pekmez koruyucu gibi maddeler katılmadan üretilmiş.

El yapımı ve doğal boyalarla renklendirilmiş, kostik oranı düşürülerek nemlendirici özelliği arttırılan sabunlar da yiyeceklerin haricinde önerilenler arasında. Doğal yöntemlerle hazırlanan organik zeytinyağları, sabunlar, reçeller, Mardin’den özel olarak getirtilen sütte kavrulmuş bulgurlar, Diyarbakır’dan alınan ev yapımı salçalar ve pul biberler gibi birçok alternatifli yöresel lezzete Hatice Teyze mağazasından ya da haticeteyze.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Home Made

Hiçbir katkı maddesi barındırmayan, bitkilerin kök, tohum, sap, meyve ve çiçek bölümlerinden elde edilen sabit ve uçucu yağlardan yapılan kremler, sabunlar, deodorant, bakım yağları ve peelingler Kuzguncuk’taki Home made Aromaterapi’nin raflarını doldurmuş durumda. Ortaklarından Aslı San Bilgin yedi sene bu işin eğitimini aldıktan sonra 35 senelik arkadaşı Yeşim Ete ile birlikte geçen sene Ekim ayında  Kuzguncuk’un en renkli sokaklarından biri olan Üryanizade’de dükkan açmış. Ürünlerin tamamı el yapımı, dükkanın arkasındaki atölyede özenle üretiliyor.

Bebekler ve hamileler için ayrı bir bölüm bulunuyor dükkanda. İçerisinde kalendula, papatya ve lavanta uçucu yağları bulunan bakım kremi en başarılı ürünlerinden. Dükkanda çocuklar için harika bakım ürünleri, masaj yağları var. Bunun yanı sıra bebeklerin uykuya geçisini kolaylaştıran lavantalı uyku bebekleri ve bebek askıları da satılıyor. Hamileler ve yeni doğum yapanlar için de çatlak oluşumunu önlemeye yarayan göğüs ve karın masaj kremi bulunuyor. Dükkanın Kuzguncuk’a yolu düşmeyenler için bir de online satış sitesi var: homemadearomaterapi.net

 

Marseillais

Dürüstlük, gerçeklik, doğallık ve otantiklik üstüne kurulmuş bir marka olan Le Petit Marseillais, içeriklerini ve aromalarını gerçek meyve ve çiçek özlerinden ve organik olarak üretilen bileşenlerden alıyor. Paraben ve renklendirici boya içermeyen kremli duş jellerinin benzersiz kokuları, sentetik değil tamamen doğal bitkilerden ilham alınarak hazırlanıyor. Kremli formülleri ile cildi kurutmuyor ve nemlendiriyor. Türk tüketicisinin yeni tanıştığı Le Petit Marseillais ürünleri içeriğinde lavanta, badem, şeftali, bal, süt, portakal çiçeği, gelincik, vanilya, mandalina gibi pek çok doğal bileşenler kullanılanılıyor.

Bu bileşenler tam mevsiminde, geleneksel yöntemlerle elle toplanıyor, en çevreci yöntemlerle üretilip, geri dönüşümlü ambalajları ile birçok ülkenin banyolarında yerini alıyor. Marsilya’nın 300 yıllık efsanevi ürünü Marsilya Sabunu’ndan esinlenilerek 1984 yılında doğan Le Petit Marseillais, “Fransa’nın En Çok Sevilen” ve “Fransa’nın En Yeşil” markası olarak, bugün dünyanın 23 ülkesine Akdeniz doğasını ve sıcaklığını taşıyor.

 

Mesele

El işçiliğinin özgünlüğü, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel yöntem ve ürünlerin yeniden hayata dönmesi, ortak duygularımızın ifadesi olan sembollerin birleştiriciliği ve en önemlisi herkesin kişisel bağ kuracağı tasarımlar yaratan  bir marka Mesele.

Mesele ürünlerinin; tasarımından üretimine, ambalajından, sembollerle kazandığı anlamlara kadar her aşaması en ince detayına kadar düşünülüyor. Kültürel ve doğal sürdürülebilirliğin yanı sıra gönül borcu olarak da yerel üreticiyi destekliyor ve onların varlıklarını sürdürmelerine destek olmaya çalışıyor.

Zanaatkarları ve ustaları teşvik ediyor. Ambalajlar sadece satılıncaya kadar değil, sonra da işe yarasın ve kullanılsın diye farklı kullanım alanları, yani ikinci hayatı olabilecek paketler yaratıyor.Bireyselliği değil evrenselliği tercih eden bir marka.

 

Zeytune

Lale Kemali Gonzales  ve  Ecz. Nazan Kemali ile ortak yarattıkları Zeytune Sabun, soğuk metot ile elde yapılan Zeytune sabunları tamamen doğal. Sabunların içinde hiçbir kimyasal ağartıcı, köpük ve kimyasal koku veren madde yok. Renkler tamamen doğal ve bitkisel.Sabunlarda Ege’den gelen natürel sızma zeytinyağı, Hatay’dan gelen defne yağı, hindistan cevizi yağı ve shea yağı gibi cilde faydalı ve nemlendirici özelliği olan yağlar kullanılıyor.

Saf lavanta, portakal, limon otu, biberiye, karanfil gibi esansiyel yağlar kullanılıyor

Bu bitki özlerini sadece sabunların güzel kokması için değil, aynı zamanda tedavi edici etkilerinden yararlanmak için kullanıyorlar. ‘Kullanılan esansiyel yağın özelliğine göre, yağ koklandığında, burun sinirleri aracılığıyla kokunun uyarıcı etkisi beyine giderek ve birtakım yatıştırıcı veya uyarıcı hormonlar salgılanarak bedende etkisini gösterir.’ diye açıklıyor Lale Kemali Gonzales ve Nazan Kemali.

Zeytune sabunları özen ile elde tek tek üretildiği için hiçbir sabun birbirine benzemeyebiliyor. Dolayısı ile sabunlardaki bu özellik elde üretildiğinin de  kanıtı aynı zamanda.