Designmixer | Kışın Wabi Sabi

Designmixer / Kışın Wabi Sabi

Kökleri 16.yy a dayanan Wabi-Sabi kavramı yalınlık, sakinlik, doğallık ve mükemmel olmayan doğal güzelliğin getirdiği alçak gönüllü dünya görüşüne sahip Zen kökenli bir uzak doğu felsefesidir.

 

Dekorasyon stili olarak; gereksiz, işlevsel olmayan detaylardan arınmış, yaşlanmaktan korkmayan doğal malzemeler ile kurgulanmış bir mekan mükemmel bir Wabi-Sabi ortamının olmaz ise olmazıdır.

 

Metanın yönlendirileni pozisyonunda kalmamak, düşünceye ve içe dönebilmek fazlalıktan arınmış  boşluğun yarattığı pozitif güç ile imkan bulur. Eşyalar ile dopdolu bir ev, ağzına kadar dolmuş kapakları zor kapatılan dolaplar, altı eşya dolu yataklar hepsi adeta kafamızı yersiz yere meşgul eden takıntılı düşüncelere benzer. Evdeki halimiz aslen ruh halimizin de yansımasıdır. Evin fazlalıklardan arındırılması duygusal arınmayı da beraberinde getirir. İşte bu yüzden bu yaşam görüşü felsefesi birebir dekorasyon tarzı olarak kimliğimizin bir uzantısı halini alır.

 

Mevsimlerden kış ise Wabi-Sabi’nin doğadaki halidir adeta. Yumuşak bembeyaz kar sessiz ve sakince örter her şey üstünü hafifçe soluk aldırır, arındırır ve zaman verir. Asıl olan zamandır. Yağar, kaplar, donar, erir ve gider. Her şey yeniden geri dönüşür. Bir geri dönüşüm hikayesidir. Bembeyaz örtünün üzerine düşmüş yalnız bir dal, çoğu zaman süslü kristal bir vazonun içine yerleştirilmiş kopartılmış bir demet çiçekten çok daha fazla kalbimizi heyecanla doldurur. Çünkü, o doğal olandır, gerçek de aradığımız da hep budur. Kütüklerden yapılmış bir ev, içinde sade, rahat bir yatak, bir soba, belki de bir taş ocak, şömine, açık ahşap raflar, eski çıkma ahşap kapılardan yapılmış geniş dolaplar, taştan bir lavabo, küvet, sımsıcacık tutacak örme battaniyeler, postlar, el dokuması yünlü kilimler, sepet içinde kuru dallar, bol mum, duvarda sevdiğiniz aile fotoğrafları  veya çok sevdiğiniz birkaç tablo. Kar ile sarmalanmış bir ev ise kapısının girişinde donmuş yapraklar ile dekore edilmiş buzdan vazolar. Yanında ahşap şezlongların üzerine atılmış tombul yastıkların üzerinde dinlenen kalın örgü battaniyeler. Saydıklarımın arasında lükse dair hiçbir şey var mı?  Ama ben eminim ki böyle bir evi istemeyen yok denecek kadar azdır. İşte ihtiyacımız budur. Böylesine sıcacık, böylesine bizi biz yapacak gerçek yalınlığa sahip bir mekan kışın Wabi-Sabisinde mükemmel olur.  İhtiraslardan arınmış sakin yalınlık; adeta içimizle yaptığımız barışma halidir, asıl olanı kabullenmektir. Toplumsal barış ise bu görüşün bir uzantısı olabilir. Hepimize gerçek olmayan süsten, şatafattan uzak, barış içinde, gerçek, kalıcı ve zaman içinde daha da güzelleşecek günler görmeyi diliyorum.

Tijen Samuray