Designmixer | Çocuklar için Eğlenceli Duvarlar

Designmixer / Çocuklar için Eğlenceli Duvarlar

Hadi ev denilince aklımıza ilk gelen kelimeleri sıralayalım. Konfor, rahatlık, kişisel düzen, fonksiyonellik, mutlu ve güven içinde yasam. Peki, evde çocuk denilince aklınıza neler geliyor? Eminim konuyla ilgili bir sürü karışık duygu ve fikirlere sahipsinizdir. Tüm bu düşüncelerin çoğu da birbiri ile büyük oranda tezatlık içerir. Mutluluk ve kargaşa, eğlence ve düzensizlik, ev planında sıra dışı programsızlık vb…
Biraz da çocuğunuzun kişiliğine ve yeteneklerine göre evinizin görünümü şekillenir. Fakat size iyi haberlerim var. Bu kontrolsüz kargaşa hiç birimizin kaderi değil. Çocuklu ev yaşamındaki tarzınız ve dekorasyon stiliniz çıkmaza girmek zorunda değil. Aksine çocuklarınız için oluşturacağınız çeşitli aktivite köşeleri ve oyun alanları yaratıcılığınızı eğlenceli bir şekilde bir ortaya koyacağınız yepyeni yorumlamaları bir araya getirebilir.

 

Şehir yasamı ile daralan evlerin taban alanları yeni oyuncaklar ve malzemeler ile adeta düzensiz bir şekilde kuşatılırken, alansızlığa karşı en pratik çözümün hacimleri belirleyen duvarlara yani dikey kullanım yüzeylerine  fonksiyonellik katmak olabilir. Çocukların yaş grubuna göre duvarların işlevselliği değişebilir. Bebek odalarında özel duvar kağıtları, oyuncak rafları, küçük sevimli kıyafetleri açıkça sergileyebilen duvarlar yaş ilerledikçe üzerlerine tırmanabilecekleri, çıkartmalar ile süsleyebilecekleri alanlar haline getirilebilir.

Aynı zamanda üzerini boyayıp, çizebilecekleri, sıra sıra kitaplarını raflara dizebildikleri ayni zamanda kitaplarının hemen yani başında gizli kitap okuma bölümlerini oluşturabilecekleri muhteşem kullanışlı dikey yüzeyleri oluşturacaklardır. Çocuğunuza renklerin muhteşem dünyasını tanıtırken örneğin her ayın özel rengini belirleyip odasının duvarını bu özel renkten folyo çıkartma ile kaplayabilir, üzerine çizimler yapabilirsiniz. Hatta bu fikri tavanlara da taşıyabilirsiniz. Çeşitli duvar için özel çıkartmalar ile süslerken oyuncaklara ve duvarlara karşılıklı yapıştıracağınız cırt cırt bantlar ile çocuğunuz ile beraber oyuncaklardan çeşitli duvar dekorasyonları oluşturabilirsiniz.

Örneğin, rengarenk birbirinden güzel uçurtmalar harika duvar ve tavan dekorasyon elemanları olabilirler. Işık sönünce parlayan yıldız ve ay çıkartmalarına ise bayılmayan çocuk yoktur. Çocuklar için en eğlenceli olan, yaratıcılıklarına sınır tanımayan, ani sürpriz değişiklikler ile bir anda onların dikkatine toplatıp şaşırtabilen mekanlar olacaktır.

Aynı zamanda hayal dünyalarını tetikleyip, bir anda fiziksel olarak bulundukları mekandan düşüncelerini başka dünyalara alıp sürükleyebilmelerine imkan verebilecek mekanlar olacaktır. Mevsim temalarına göre onları iç mekandan doğaya taşıyabilecek, doğada beraberce keşfettiğiniz şeyleri sergileyebilecekleri ve aralarına çizimleri ve kendi seçtikleri renkleri dahil edip dekor ettikleri duvarlar evin en eğlenceli, muhteşem köşeleri olacaktır. Unutmayın fikirlerine kullanım alanı bulabilen onları hayata geçirme yetisine sahip yaratıcı çocuklar özgür fikirleri ebeveynlerin  eserleridir. Bu tarz bir yaklaşım çocuğunuzu ve sizi mutlu edebilecek mekanlar yaratma konusunda yardımcınız olacaktır.

 

Çocuklarınıza eğlenceli duvarlar yaratırken  siz onlardan daha da çok eğlenebilirsiniz. Genç, pırıl pırıl zihinlerden öğrenebileceğimiz çok şey var. En önemliside yaratıcılığın sinir tanımadığı sürpriz dolu günlerin hayatımızda olduğu kadar evimizde de eğlenceli ve mutlu günler geçirmemize imkan verebileceğini bilmek ise başlamak için essiz bir motivasyon, ne dersiniz?