Bast Sanat | Deniz Tunç

 Deniz Tunç: “Işığın gücünü seviyorum. Mekanı istediğiniz  sıcaklık ya da soğuklukla giydirebilirsiniz..”

Röportaj: Ayşe Gülay Hakyemez

Deniz Tunç Tasarım,  Nişantaşı’nın gözde, özgün mekanlarından biri. Abdi İpekçi Caddesi’nde 200 metrekarelik “showroom”da birer sanat objesi olarak algılanan ışıkları, aksesuar ve mobilyalarıyla gerçek bir show sergileniyor.

 

Güz koleksiyonunun ismi “meta-hat”. Mobilya ve ışık tasarımlarından oluşan yeni ürün serisi vitrindeki yerini almış. Kanape, koltuk, sehpa, dolap, aplik, avize, masaüstü lamba ve aksesuarlar yalınlığı, ince uzun hatları ve metal şeritleriyle  dikkat çekiyor. Ahşaba gömülmüş metal şeritler, nesnenin pozisyon ve uzaklığının esas alındığı perspektif çizimlerini hatırlatıyor.

 

Uzakta bir noktada birleşen çizgilerin yarattığı üç boyutlu gerçeklik izlenimi için Deniz Tunç şunları söylüyor: “Bütün değişik fikir ve inanışlar uzak da olsa, bir gün -tıpkı bu çizgiler gibi- bir noktada kesişecekler..  En azından ben böyle düşünmek ve düşündürmek istiyorum…”

 

Her yıl iki koleksiyon çıkarıyorsunuz. İzleyenleriniz kimler?

Hedefimiz her ilkbahar ve sonbaharda  yeni bir koleksiyon sunabilmek..  Önceki koleksiyonlardan çıkmış serilere ilave ürünler de çıkıyor arada.. 15 yıldır  tanınan ve sevilen çizgimizde ilerleyebilmek için her çaba..

Yaşadıkları mekanlarda özgün objeler görmek isteyen, Deniz Tunç tasarımları ile tanıştıktan sonra yeni koleksiyonları takip ediyorlar. İzleyenlerimizin profilini şöyle çizebilirim: yaşamında sanatsal ve kültürel değerlere yer veren, yaşadığı mekanı güncelleyen, uluslararası trendleri takip eden, özgün ve kaliteli işleri sevenler…

 

Tasarımlarınızı belirleyen malzemelerinizi, tasarımlarınızın yıllar içindeki değişim ve gelişimini anlatır mısınız?

Malzeme listemizdeki  metal, ahşap ve deriye geçen yıl “cam”ı da kattık. Her malzemenin ayrı bir atölyesi, yetişmiş ustaları var. El işçiliği ile tek tek hayata geçirilen tasarımların yıllar içindeki değişimini sadeleşen çizgilerinde izleyebilirsiniz. Her yeni koleksiyon bir önceki koleksiyona göre daha yalın. Motif ve süslemeler ağırlığını yıllar içinde formlara bıraktı.

 

Sizin metale olan yakınlığınızı biliyoruz. Bu koleksiyonunuzda da sıkça yer vermişsiniz..

Metal obje üretimi çok kolay değil. Tam aksine zor bir süreç.  Yurt çapında arayıp keşfettiğim ustalarla çalışıyorum.  Kağıt üzerindeki çizgilerimi hayata geçirebilmek için atölyelerde ateş ve sabırla  çalışıyoruz. Sanırım ben bu zorluktan hoşlanıyorum. Soğuk ve sert metale söz geçirebilmeyi, bronza-pirince-demire istediğim formu verebilmeyi seviyorum.
Aydınlatma tasarımı yapmak başka bir ürün tasarlamaktan farklı mı?

Ortaya çıkaracağınız ürünün standart bilgisi zaten mevcuttur. Arabaysa emniyetle yürüyecek, koltuksa oturulabilir ergonomik yapısı olacak, ışıksa aydınlatacak gibi…

Tasarım her ürün için geçerlidir, ancak fikri ve hayata geçirebilmesi önemlidir. Birikim, özgünlük, ilginçlik ve emek gerektirir.

 

Işıklarınızın ünü ülke sınırlarını aştı.. Tasarımcı olarak size aydınlatma çalışmaya iten etken neydi? 

Sahne tasarımı eğitimi almış olmamdan da kaynaklıyor; ışık beni cezbediyor. Mekan üzerindeki etkilerini incelerim daima.. Mekanı ışıkla giydirebilirsiniz, atmosferini sıcak ya da soğuk gösterebilirsiniz. İstediğiniz ambiansı yaratabilirsiniz. Bu güç hoşuma gidiyor.

 

Heykelsi ışıklar ve doğru aydınlatma aynı gövdede buluşabilir mi?

Buluşmaz mı? Doğru aydınlatma, ışığın mekanın neresine yerleştirildiğidir. Işığın nerede duracağı, mekana nereden yayılacağı ile ilintilir. İyi tasarımı yaratan  ise özgün fikir, aydınlatma objesinin oranları, malzemesi ve yalınlığıdır. Masa başı çizimlerinizde yakaladığınız fikri, malzeme, form ve dokuyla ortaya çıkarabilmek için atölyelerde çalışmalı, teknik bir yolculuk yapmalısınız.. Yılların birikim ve gözleminin yarattığı tasarım fikrini, malzeme bilgi ve deneyiminizle hayata geçirirsiniz.

 

meta-hat aplik 20x18x31cm. antik sarı, pirinç

mikado (chandelier) avize 110x90x95cm. demir üzeri degrade varak

meta-hat kase 18×20 cm. pirinç, antik sarı

meta-hat koltuk 80x80x94cm. kumaş, pirinç, ahşap

meta-hat yan sehpa 67x35cm. pirinç, antik sarı, bronz, cam

meta-hat dikey dolap 160x120x45cm. ahşap ve pirinç