Bilge Baykuş | Deri Zamanı

Bilge Baykuş / Deri Zamanı

Bu kış hem ofisler de hem evlerde deri mobilyalar tekrar altın çağını yaşayacak dersek yanlış olmaz. Bir dönem ofislerle veya home ofislerle özdeşleşen deri koltuklar bu kış tekrar evlerin baş köşelerindeki yerini alıyor. Sevenlerine duyurulur. Hiç sorgulanamayacak bir gerçek vardır. O da; deri kullanıldığı alana, prestijli ve gösterişli bir hava katar. Bu sebeple şıklığa ve kaliteli görünüme önem verenler tarafından sıklıkla tercih edilir. Lüks ve pratiktir. Konfor ve sadelik bir çok stille rahat kombinlenmesini sağlar.

İlk zamanlarda, mobilyayla, özellikle oturma gruplarınla ve kanepelerle özdeşlemiş bir materyal olan deri, büyüklü küçüklü birçok aksesuarla da yaşam alanlarımızda yer bulmuştur kendine. Günümüzde yastıktan, gazeteliğe, abajurdan perdeye kadar her yerde deri kullanıldığını görmek mümkündür.

Derinin doğal bir malzeme oluşu, organik ürünleri tercih edenler için bir avantajdır. Ayrıca normal kumaşa göre daha hijyenik ve kolay silinebilme özelliğine sahiptir. Deri bu artılarıyla, rakipleri arasında öne çıkan oldukça avantajlı ve uzun süre dayanabilen bir materyaldir. Derinin elastik bir yapıya sahip olması ise dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Kullanılma sıklığına orantılı olarak deride hafif bir bollaşma olabilir. Bunun için kullanım esnasında hassasiyet göstermek gerekebilir. Ayrıca evde deri mobilya kullanmayı tercih edenlerinizi önden hemen uyaralım; gerçek deride, damar ve kırışıklık olabilir. Bu, derinin natürel olduğunun bir göstergesidir. Teknik bir bilgi vermek isteriz hemen bu noktada: üzerindeki boya katmanı inceldikçe derinin dokusu daha doğal hale gelir, bu da fiyatı artıran bir etkendir. Doğallık katsayısı arttığı her deride bakım da bu katsayıya paralel olarak önem kazanır. Oluşmaya başlayabilecek renk farklılıkları ve yıpranmalar ise kaliteli bir deride eskimeyi değil doğallığı öne çıkaracak bir öğe olarak karşımıza çıkar. Deri mobilyalarda genellikle koyun, keçi, geyik, timsah, sığır ya da at derileri tercih edilir. Bu tercihlerde öncelikle bütçeye göre hareket planı çizmek gerekir.

Özel tasarlanan halılar da ise safari halı, kuzu halı, dana halı şeklinde özelliklerine göre üretilip şekillendirilebilir. Safari halılar çeşitli deri parçalarının özel bir şekilde birleştirilmesi ile oluşturulur.

Klasik, maskülen çizgilerin öne çıktığı mobilyalarda öncelikle tercih edilen deri kullanımı zaman içerisinde yaygınlaşmış ve çeşitlenmiştir. Örneğin; kullanışlı olduğu kadar dayanıklı da olan deri, artık çocuklu ebeveynlerin de tercihleri arasındadır. Üzerinde kullanılan örtü ve yastıklarla veya birlikte kullanıldığı diğer parçalara yarattığı uyum deri mobilya kullanımı alternatiflerini sayısız versiyonuyla bugün karşımıza çıkarmaktadır.

 

Gülen Yalçınkaya Özelçi