Bilge Baykuş| Bahçeniz için Dekorasyon Fikirleri

dfot

 

 

Bahçeniz için Dekorasyon Fikirleri

Sıcak ağustos günlerini yeşil bir bahçede çiçekler içerisinde ve rahat mobilyaların üzerinde geçirerek sonbahara hazırlanmak herkese iyi gelecektir. Hiç şüphesiz bahçe dekorasyonu için sadece çiçekler ve bahçe mobilyaları yeterli olmamakta.  Çeşitli aksesuarlar ve tasarımlar ile bahçenize renk katabilirsiniz. Hayal gücünüzün de yardımıyla bahçe dekorasyonuna birçok yenilik kazandırabilirsiniz.

Doğal malzeme bahçeye en yakışan materyaller, örneğin bahçenizde ağaç kütüklerden veya tren yolu traverslerinden yararlanarak bir yürüme yolu hazırlayabilirsiniz. Bu kütük yolun üzerinde bitkilerinizin arasında keyifli bir gezinti yapmak bahçenizi doyasıya yaşamanıza fırsat verecektir.

Hem geri dönüşüme hizmet etmek hem de anıları tazelemek için de bahçeler çok uygun mekanlar. Hem eskiyi değerlendirmek hem de hoş bir köşe oluşturmak için eski dikiş makinesinden bir bahçe masası oluşturabilirsiniz. Bu masa bazen bitkilerinize bazen de bahçe malzemelerinize hizmet edebilir.

Dönüşüm demişken, sadece eşyalara ikinci bir hayat vermek gibi düşünmeyin. Bahçenizde eski araba lastiklerinden yararlanarak ilginç çiçek köşeleri yapabilirsiniz. Hem yapması kolay hem de değişik bir fikir. Bir önerimizde ise lastiğin altına sehpa ayağı koyulabilir, bir diğerinde de irili ufaklı lastikleri farklı renklere boyayıp üst üste yerleştirerek kademeli bir köşe yaratabilirsiniz.

Bahçeye bitkilerinizi hep saksıya da ekmeyebilirsiniz. Bazen bir eski eşyamız bazen de atmaya kıyamadığınız eski bisikletinizi kullanabilirsiniz. Neden olmasın? Denemeye değer…

Her gün mutfağımızda çöpe attığımız  kola kutuları ile bile yapılabilecek bir ilgi çekici saksı kümesi ile bahçe duvarlarınıza hareket katabilirsiniz. Yeter ki yaratıcılıkta kendinizi özgür bırakın.

Keyfine düşkün olanların bahçesinin olmazsa olmazlarından biri de kesinlikle hamaktır. Ağaçtan ağaca kurulabilen hamaklardan seçebileceğiniz gibi salıncak gibi kendi taşıyıcısı ile çözümlenmiş hamaklar da kullanabilirsiniz. Çocuk odalarında özellikle bu hamakları kışın da keyifli bir aksesuar olduğunu unutmayın.

Son olarak, sıcak havalarda gündüz bahçede vakit geçirmek çok zor olduğundan en keyifli anları gece çıkar bahçelerin.  Bu sebeple bahçe aydınlatması da çok önemlidir. Bahçe aydınlatması için ışıklı saksılar, fosforlu taşlar, güneş enerjisi ile beslenen aydınlatma ürünleri kullanılabilir.