Beyaz Perdenin Rüya Evleri | Nothing Hill

Çok ünlü de olsalar sıradan insanlara aşık olabiliyorlar hatta terkedilebiliyorlar…

Hepimizin aklından geçmiştir, ünlü yıldızlardan biri ile “gerçek” hayatta birlikte oluyor olsak ve onların dünyasının içinde yer alsak nasıl olurdu diye. Kimi zaman büyülü ışıltılı dünyalarının nimetleri gözümüzü boyar da madalyonun öbür yanını görmeyiz.

Aslında tamamen aynı yaşam dinamiklerine sahip olmasak da pratik yaşam detaylarında insan ihtiyaçlarının aynı olduğunu görürüz.

Aşk, sevgi, güven, korku, zayıflıklar, güçlü yanlar derken insanı oluşturan tüm yapıtaşlarından başka bir şey bulamayız ünlülerin hayatında.

Bu ayki rüya evin çekildiği filmimizin yönetmenliğini Roger Michel’ in yaptığı 1999 yapımı Romantik Komedi filmi olan Nothing Hill’ in konusu da bu tip bir aşkı anlatıyor. Başrollerinde Hugh Grant ve Julia Roberts’ in oynadığı film İngiltere Londra’ da geçiyor.

Londra’ da Nothing Hill’ de bir kitap dükkanı sahibi kahramanımız William, Spike adında bir Galli ile ilginç evini paylaşmaktadır. Hayatının kırılım anlarından biri yaşanır ve ünlü aktris Anna Scot dükkanına girer. Kaza sonucu üzerine kahve dökülen ünlü yıldızımızın yardımına onu evine davet ederek yetişen Will, ayrılırken aldığı buse ile bir aşka yelken açar.

Birkaç gün sonraki görüşmelerinde birkaç yanlış anlama ve panikle verilen yanlış bilgilerle bir anda bir dergi muhabiri olarak Anna’ nın ekibiyle röpörtaj yapan Will, akşam kız kardeşinin doğum günü partisine Anna’ yı davet eder. Gelişen aşk hikayesi, ünlü bir yıldız ile beraber olmanın zorluklarına yenik düşülmesi, birkaç yanlış anlaşılma daha derken, ayrılığın kaçınılmaz son olarak karşılarına çıkmasıyla biter. Sonrasında yaşanan pişmanlık ve mutlu son ile biten güzel bir Londra aşkının konu edildiği bu güzel romantik komedide göze çarpan detaylardan biri de ünlü yıldızımızın sığındığı Nothing Hill’ deki güzel apartman dairesi…

Aslında İngiltere ve güzel başkentinin sokaklarının klasik görüntülerine sahip bu semtte evlerin hepsi genel olarak birbirine benzemekte. Filmin çekildiği Portobello Caddesine adımınızı attığınızda bir çok filme set olmuş bir tanıdıklığı hemen fark edebiliyorsunuz. Sokaklarda 3-4 katlı tipik İngiliz evleri var.Cafeler barlar ve filme set olmuş kitapçı dükkanları ile dolu sokaklardan oluşan bu güzel yerleşim yeri halkın da özellikle hafta sonları çok ilgi gösterdiği bir yer. Burası Cat Stevens’ ın şarkı yazdığı, George Orwell’ in kitap yazdığı bir yer olduğundan çok ilgi çekiyor.

William’ ın kitap dükkanının hemen birkaç bina ilerisinde bulunan ev , o bölgenin genelde kiralanan pansiyonlarından biri. Filmde laciverte kaçan bir mavi renkte olan kapı orjinalinde siyah renkmiş.

Filmin dış çekimleri Portobello Caddesinde yapılmış. Yapım tasarımcısı Stuart Craig , William ın evinin tüm detaylarının yaratıcısı.Aynı zamanda aynı yerlerde çekimlerinin bir bölümü yapılan Harry Potter filmlerinin de tasarımcısı.

Filmin yayınlanmasından sonra değeri neredeyse 3 e katlayan evlerin sahipleri başta senarist olmak üzere bundan son derece memnunlar.

Evimizin gerçek sahibi , filmin senaristi Richard Curtis . Bu dar girişli ama arkada bahçesi üstünde terası olan muhteşem İngiliz klasiğinin satış değeri ise 2,5 Milyon Pound imiş.

Giriş ile beraber 3 kattan oluşan bu apartmanın toplam yaşam alanı yaklaşık 300 m2.

Girişte küçük dar bir salon ve mutfak bulunan evin genel dekorasyon tarzı klasik . Dar bir giriş ile hemen açık mutfağa geçiş ve kısa merdivenle asma kat gibi görünen ikinci kata çıkılıyor. Küçük bir oturma alanı, merdivenle beraber mutfağın bir parçası olarak görünse de o evlerin genel yapısı küçük m2 lere her şeyi sığdıran minimalist bir tarz. Genel hakim renk beyaz.

Dar m2 lerde tercih edilen kanepe ve küçük koltukların dışında ahşap yemek masası eşyaların önde gelenleri. Üst kattaki yatak odaların dekorasyonunda beyaz gardrop, boy aynası, küçük klasik bir komidin ve yatak bulunuyor.

İç ve dış dekorasyonda çerçeveler, kapılar ve pervazlardaki tek renk beyaz.Duvarlar ise klasik olarak kırık beyaz. Perdeler düz ve gri bunun yanında duvarlarda resim çerçeveleri bulunuyor. Camların dar ve küçük olmasının yanısıra teras bahçesi oldukça geniş ve kullanışlı bir bahçeye sahip. Zeminlerin tamamında doğal renk ahşap parkeler tercih edilmiş. Banyo ve mutfağın zeminlerinde ise eski klasik gri beyaz taşlar bulunuyor.

Evin göze çarpan en güzel detaylarından ikisi ise Mavi giriş kapısı ve teras bahçesine çıkıştaki şapel kapısı.

Filmdeki güzel detaylardan biri de mutfaktaki Chagall resmi.Bu resmin orjinalini filmde, yıldızımız Anna sevgilisine hediye ediyordu . Bu hediyenin maddi değeri ise yaklaşık 750 bin dolar !