Bast Stil | Sonbaharın gölgeli bahçelerine merhaba!

Bir yaz daha geçti ömrümüzden. Eylül ayı sonbaharın sarı yapraklarını getirirken eminim kimse içeri bu kadar hızlı dönmek istemeyecektir. Sonbaharın esintisi içinde günler de kısalırken, bahçe keyfine devam etmeye ne dersiniz? ö

Öyleyse bahçelerimizin yeşilini ve kuş seslerini devam ettirmek için neler yapabiliriz bir göz gezdirelim .

Büyük bir bahçeniz varsa bir köşesinde yapacağınız kamelyayı sonbahara hazırlamak daha kolay olacaktır. Eğer bir verandanız varsa, hiç korkmayın serin havalardan, yağmurlu günlerden. Verandayı bir seraya çevirmek ve bütün mevsimlerde nefes alabileceğiniz bir iç bahçede keyif almak mükemmel olacaktır.

 

Sonbahar bahçelerinin aslında sadece iki problemi vardır. Rüzgar ve ıslak zeminlerden korunma. Yağmurlu havalarda toprağın ve cimlerin ıslaklığı veya bahçenizde birikecek su birikintileri rahatsızlık verecektir. Bunları çözmek zor değildir. Yer zemininde iyi bir drenaj sağlamak ve cim alanlarının dışında taş ve suya dayanıklı ahşap döşemeleri kullanarak sorunu çözmek mümkündür. Yaprak dökmeyen ve her daim bahçenize yeşillik katacak bitkiler kış aylarında bile size doğayı getirecektir. Bu sebeple yaprak dökmeyen bitkileri tercih etmelisiniz. Bambu ve şimşir, her mevsim bahçenizde yasayabilecek bitkilerdir. Sonbahar meyvelerini taşıyan meyve ağaçlarını ve özellikle ardıç ağacını da bahçenize dikerseniz, sonbahar boyunca neşeli kuşların da bahçenizden gitmemesini sağlayabilirsiniz. Kus sesleriyle uyanmak, bizlere keyif verir. Onlar için bahçenizde kil-kum karışımı bulunan saksılar, suluklar bulundurursanız onların sağlıklarını da korumuş olursunuz.

 

Kapalı verandalarda yetiştirebileceğiniz renkli çiçekler tabiatı yanı başınıza getirecektir. Çiçek yetiştirmekte zorlanıyorsanız eğer, mobilyalarınızda kullanacağınız tekstil ürünlerinde çiçekli olanları tercih edebilirsiniz.

 

Sonbahar bahçe mobilyalarınızı ise, kolay temizlenebilir ve doğal ahşap mobilyalardan seçmek doğu olacaktır. Ahşap mobilyalar her zaman sıcaklık verir. Teak mobilyalar ve yer döşemeleri bakımı zor olmayan, ömürleri uzun ve kış şartlarına çok dayanıklı ürünlerdir. Teak ağacı sudan etkilenmeme özelliği ile dikkat çeker ve Endonezya da en kaliteli teak ağaçları yetişir. Devlet kontrolünde mobilya üretimi için  kesimi yapılan bu ağaçların yerine hemen yenileri dikilir. Bakim yağları sürülen ve bakimi yapılan teak bahçe mobilyaları kış mevsiminde en çok tercih edilen bahçe mobilyalarıdır. Bakim yağı sürülmeyen teak ürünlerde renk değişimi olabilir ancak bakim yağı ile tekrar ahşap rengine geri döner. Ayni şekilde sedir ve iroko ağacından yapılan mobilyaları da dış mekanda yağmurlu sonbahar mevsiminde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak sedir ağacı mobilyaların çatlamaması için mutlaka bakimi yapılmalı ve yağlanmalıdır. Sonbaharda rüzgar sebebiyle bahçenizde şemsiye kullanmanız zorlaşabilir ama tente kullanabilirsiniz. Tentelerin rüzgara dayanıklılığı oldukça fazladır ve size yağmurda korunak sağlar.

 

Güneşli günler sizlerin olsun, hoş geldin sari bahar.

 

Seçil Mutlu