Bast Stil | Duvarların Kolyesi, Bordürler …

Mevsimler değişiyor ve mekanlar yeni giysilerini giymek için sabırsızlanıyor. Her evde ayrı bir heyecan, her mekanda farklı bir renk var. Mekanlarınızı sıradanlıktan kurtarıp ayrıcalık  katmak isterseniz, bu renkleri bordürlerle süslemenizi öneririm.  Bordürler, mekanları giydiren malzemelerin süsüdür. Kullanıldıkları mekanlara göre değişiklik gösterirler. Duvar kağıtlarıyla, duvar ve yer seramikleriyle, tavanlarda, perdelerde kısacası bir yapının her yerinde bordürleri kullanabilirsiniz.

 

Renkli ve desenli bordürler mekanlara canlılık ve hareket katar. Süsleme amacıyla kullanıldıkları gibi, koruma amaçlı da kullanılırlar. Sandalye korkulukları da diyebileceğimiz ahşap bordürler, dekoratif pervazlar olarak duvarlardaki yerlerini alırlar. Bel hizasındaki bu bordürler aynı zamanda duvarlarınızın da koruyucusu olurlar. Zaten tarihteki ilk kullanım amaçları sandalye arkalıklarının duvarlara zarar vermesini önlemek olmuştur. Bu dekoratif uygulama İngilterede Viktorya döneminde  ve Fransa da sıkça kullanılmıştır.

 

Farklı dönemlerin motiflerini taşıyan özel tasarımlı rengarenk bordürler, pratik amaçlarının yanı sıra, duvar yüzeyini etkileyici bir şekilde bölmelere ayırırlar. Bordürlerin üzerinden tavana kadar olan bölümde ise, desenler ve renkler farklılıklar göstererek mekanı zenginleştirir. Bordür üzerlerine gelen tablolar, resimler, desenler, duvar aplikleri birbirleriyle kombinasyonlar sağlayarak dekorasyon üzerinde önemli bir etki yaratırken, aynı zamanda yaşam alanlarını belirlemek ve mobilyaya göre  düzenleme yapabilmek açısından da oldukça kullanışlı dekoratif unsurlar olarak da kullanılırlar. Pratik amaçlarının yanısıra bordürler, duvar yüzeylerini bölmelere ayırır, mekanın oranlarını vurgular ve hatlarını gizler, devamlılık sağlarlar.

 

Tasarımcılar yeni oyun alanları olan duvarlar ve tavanlar üzerinde çalışmalar yaparlarken, firmalar ise yüzeyleri farklı kılacak alternatifler geliştiriyorlar. Neoklasik çizimler, silüet çıkartmalar, vinil baskılar, bordürler.. Tümü duvarlarda fark yaratıyor. Seçenekler çok olunca elbette tercihler de çoğalmakta. Son yıllarda boyanın tahtını iyice sallamaya başlayan duvar kağıtları ise, renk ve desen coşkusuyla birlikte bordürlerle gücünü  iyice hissettiriyor.

 

KULLANIM BİLGİLERİ :

 

Koyu renkli ve çok desenli bir duvar kağıdı göz yorabilir, sıcak ve davetkar bir hava yaratmak için krem tonlarını tercih edin.

 

Evinizi dekore ederken, mekanların birbirini görebileceğini unutmayın. Aynı desende olmasa da aynı hizada evi dolaşan bordürler odaları birbirine bağlayacaktır. Odadan odaya sürekliliği sağlamak için, desen ve renk geçişleri çok önemlidir.

 

Bordür seçerken desenini ve genişliğini göz önünde bulundurmak gerekir. Enleri geniş olan bordürler genellikle mekanda hakimiyet sağlayacaktır. Enleri dar olanlar ise, zarif duracaktır. Yatak odalarında, feminen ve abartılı duracağı için oymalı desenler tercih edilebilir. Neo-klasik desenler ise, maskulen bir etki için daha uygundur.

 

Bordürün üzerinde koyu renk kullanmak, odanın dengesini bozar. Tam tersini kullanmak daha uygundur. Zeminle birleşen koyu renk, halı ve parke ile daha uyumlu olacaktır.

 

Bordür dış köşelerini 45 derecelik açıyla birleştirmek ve desenlerin devamını sağlamak gerekir.

 

Kabartma reprodüksiyon bordürleri kullanmak, zorlanacağınız işçilik detaylarından  kurtulmanızı sağlarken, üç boyutlu bir etki de yaratır.

 

Bordürlerin zeminden en uygun yüksekliği 90 cm dir. Ancak seçeceğiniz desen ve bordür kalınlığına bağlı olarak bu ölçü değişebilir.

 

Bordür üzerinde kullanılacak olan duvar kağıdını dikkatle seçmek gerekir. Kararsız kaldığınızda boya ve kağıt tonlarını birbirine yakın seçmek uygun olur.

 

Kat yüksekliği az olan bir mekanda, bordür üzerine gelecek olan duvar kağıdını dikey çizgili seçmek,  tavanı daha yüksek mekanı ise daha büyük gösterir.

 

Bordür kullanarak odanızı farklı bölmelere ayırabilir, farklı renkleri değişik aksesurlarla birarada deneyebilirsiniz.

 

Yaşayacağınız çevreyi yaratırken ilk adım duvarlardır. Her oda, duvar kağıtları sayesinde size farklı ilhamlar veren mekanlara dönüşebilir.  Renk ve desenden korkmayın. Renkler, desenler, dokular mekanlarınızı giydirsin. Kataloglardan çıkıp sizin mekanlarınızda yaşam bulsunlar!

 

Seçil Mutlu