Bast Anket / Tümay Karakaya

Bornova Anadolu Lisesi’nin ardından eğitimine Dokuz Eylül Üniversitesi Ekonometri Bölümü’nde devam etti. Bölümüyle ilgili olarak çalışma hayatına her ne kadar bankacılık sektöründe başlamış olsa da kısa süre de istifa edip kendi davet ve organizasyon şirketini kurdu. Şirketini hedeflediği noktaya taşıdıktan sonra devredip İstanbul’a yerleşti. İstanbul’da evinin bodrum katını atölye haline getirip yağlı boya çalışmalarına başladı. Çizim konusundaki yeteneğini önce kendi ceketleri üzerinde yaptığı çalışmalarda kullanırken  gelen taleplere cevap verebilmek için One & Only markasını kurdu. Markanın adı ise ceketlerin tamamen kişiye özel el boyaması olarak ve yanlızca birer adet olarak tasarlanmasından gelmektedir. Günümüzde trendlerin çok çabuk tüketildiğini ve tamamen fabrikasyona dayalı olduğu düşünen tasarımcı, sanatını ve zanaatkarlığını moda sektöründe kullanarak bu duruma kafa tutuyor.

 

ANKET

 

TAKİP ETTİĞİ SİTELER

 

Nordic Style Mag , Kinfolk , Han Kjobenhavn , Cereal Mag , Milk, Nowness, Art Basel, Dazed Magazine, Sicky Mag, Artristicmoods

 

 

ÇALIŞIRKEN OLMAZSA OLMAZINIZ

 

Temiz hava ve gün ışığı

 

 

EN SEVDİĞİNİZ DÖNEM VEYA AKIM

 

Realizim bana daha yakın desem de sürrealist ressamlardan özellikle Jacek Yerka ve Joan Miro ‘yu da çok beğeniyorum. Abstract Art ise çok heyecanla takip ettiğim bir akımdır.Ayrıca 1940’lı yılların sonunda ortaya çıkan New Look dönemi ise bana çok zarif ve etkileyici geliyor.

 

FAVORİ MEKANINIZ

 

Güney İtalya bulunmayı en sevdiğim yerdir. Onun dışında sahil kenarı olan her yer benim favori mekanım olabilir.

 

ODANIZDA ASLA NEYE RASTLAMAYIZ

 

Televizyon

 

 

NELERDEN İLHAM ALIRSINIZ

 

Müzik, doğa, kitap, müzeler, güzel yemekler aslında say say bitmez kısaca hayat diyebilirim.

 

HAYATINIZDAKİ OLMAZSA OLMAZINIZ

 

Köpeklerim

 

 

EN BÜYÜK HAYALİNİZ

 

Yardıma ihtiyacı olan bütün sokak hayvanlarına el uzatabilecek bir tesis sahibi olmak.

 

TEK BİR CÜMLE İLE KENDİNİZİ ANLATIN DESEK

 

Kendinden bahsetmekten utanan biri diyerek bu soruyu geçebilirim sanırım.

 

 

MOTTONUZ

 

Ne olursa olsun doğadan ve iyilikten asla uzaklaşma.