Bast Moda | Hediyenin Anlamı

Bast Moda : Hediyenin Anlamı

Yüzyıllar önce Eski Roma İmparatorluğu’nda yaşayan, kalbi kocaman olan bir Aziz vardı… Katı yürekli, zalim hükümdar ise 2. Claudius’tu. O dönem kadınlarla erkeklerin ilişki yaşaması yasaktı ve sadece yılda bir defa 15 Şubat’ta biraraya gelirlerdi. Bir gün önceden kadınlar isimlerini minicik kağıtlara yazar ve bir kavanozun içine atarlardı. Ertesi sabahı İPLE ÇEKEN erkekler, (yıl 2015, erkeklerin düşünce yapısı hiç değişmiyor J ) sırayla kavanozdan bir kağıt seçer ve o ismin sahibi bayanla bir günü beraber geçirirlerdi. Birbirlerine aşık olurlarsa kilisede nikahları kıyılır, yok eğer “senden elektirik alamadım, bir espresso bile içmeyi planlamıyorum, zaten atların, çiftliğin, beyliklerin de yok, arrivederchiiiiiiiii!” durumu yaşanırsa bir sonraki yıl beklenir ve kör tahlihe sevgilerini sunarlardı(!).  Nikahları da tabii ki sevgili Aziz Valentine kıyardı. Ama acımasız 2. Claudius, savaşa katılmak isteyen gönüllü erkek bulamayınca evliliği yasakladı. Sevenleri ayırmak istemeyen yufkayürekli Aziz, gizlice nikahları kıymaya devam etti. Bunu duyan hükümdar, zavallı Aziz’i tutuklattı ve sopa ile dövülerek öldürtü. Aziz, Milattan sonra 270 yılının 14 Şubatı’nda Hristiyan şehitliğine gömüldü. Onu unutmayan halk ve tabii ki sevgililer, anısını yaşatmak adına, onun ölüm yıldönümünü bir mutluluk şölenine dönüştürdüler. Yaaaa işte gördün mü sevgili 2. Claudius, kötü her zaman kötü, iyi her zaman iyi. Senin ne yaptığını, ne zaferler ya da yenilgiler gördüğünü kimse hatırlamıyor ama mutluluk arayan kalplerin iyi yürekli mimarı yüzyıllardır hatırlanıyor…

 

Ama eğri oturup doğru konuşalım; bu kadarını beklemiyordun değil mi Aziz Valentine? Toplum hiç de senin bıraktığın gibi değil, di mi? Herşeyi ne kadar çabuk tüketmeye hazırız görüyorsun yukarıda biryerlerden… Kendimi de dahil ediyorum bu kategoriye. Öyle bir iş yapıyorum ama en azından evladiyelik kalabilecek tasarımlar yapmaya çalışıyorum.  Alınıp, hediye edilip, 3 gün sonra atılan herşeye acıyorum.

 

O yüzden de size bu soğuk Şubat ayının anlamına özel, ruhunuzu ısıtacak hediye seçeneklerinden bahsedeceğim. Bu tasarımların bir hikayesi ve hediye edilen kişiye karşı bir sorumluluğu var; onunla ömrü yettiği yere kadar beraber olmak!

 

BYZEYN: Bağımlılık yapan bir tasarımcıdan bahsediyorum sizlere; adı BYZEYN. Zeynep Aktar Çınar’ın kurduğu el yapımı aksesuar markasının kolyeleri 1 KM öteden tanınıyor. Doğal yarı değerli taşlardan hazırladığı püskülle detaylandırdığı kolyeleri fenomen. Üzerleri mesajlı bileklikler kapışılıyor. Özellikle metal olanlar bu sezonun favorisi. Sevgililer gününe özel limitli olarak iki tasarım yapan BYZEYN’ in online satışı da mevcut. (www.byzeyn.com) (instagram: byzeyn)

 

LUCKYBABYBLANKETS: Markanın yaratıcısı olan Çiğdem Çevir’in elinden her iş geliyor, ama en severek yaptığı el işi Kroşe. Siz yeter ki ne istediğinizi söyleyin, tasarımını da biryere bakmadan kendisi yapıyor, süslüyor, en eğlenceli hale getirerek size teslim ediyor. Herbir tasarımından birer adet yapıyor. Size özel bir ürün tasarlamaktan mutluluk duyuyor. Özellikle en çok aldığı siparişler bebek battaniyeleri. Onun dışında, bebek hırkaları, bereler, boyunluklar, atkılar, kapı süsleri, masa üzeri kullanılabilecek hertürlü örme aksesuar ve daha neler neler… J BASTHOME okuyucuları için 2 tane özel battaniye hazırladı. Siz de sevgilinize diz battaniyesi olarak hediye edebilirsiniz. Acele edin, sipariş vermekte geç kalmayın! (instagram: luckybabyblanketsbycigdemcevir)

 

JUJU TAKI : Nişantaşına yolu düşenler için alarm veriyorum! Topağacına bağlanan Ihlamur yolu Sokak’a giriyor,  sağ taraftan devam ediyorsunuz ve biraz ilerledikten sonra JUJU’yu görüyorsunuz. Sahipleri olan Özlem ve Caner çifti yeter zaten dükkanda dakikalar geçirmeniz için! O kadar eğlenceliler ki zaten birdenbire 100 yıllık arkadaş gibi hissediyorsunuz. Ürünler inanılmaz çeşitli. Tek birşey alarak çıkmayı başarını pek bilmiyorum. Yarı değerli taşlı küpelere bakarken, göz yüzüklere takılıyor. Ona bakim derken Amerika’dan özel olarak sipariş ettikleri kolyeler beni benden alıyor. Tam bitti derken, erkek arkadaşım için gözüm erkek bölümüne kilitleniyor ve işte battığım an; hepsini almak istiyorum! Caner, erkek bilekliklerinin birçoğunu kendisi yapıyor ve taşların birkısmını Kamboçya gibi etnik karakterli ülkelerden topluyor. O yüzden sonuç sıradışı! JUJU’nun online satışı da başladı ama yine de mutlaka mağazaya uğrayın derim, yakından ürüne bakmak iyidir, gördükçe daha çok alasanız gelir J (www.jujutaki.com) (instagram: jujutakicom)

 

MELI MELO : Tasarımcı Meltem Aybar’ın markası olan MELI MELO, Japon Dikiş ve Koptik Dikiş tekniğinin kullanıldığı kişiye özel defterlerini neşeli, rengârenk ve farklı tasarımlarla kurgulayarak hazırlanıyor. Defterlerinin kapak tasarımlarında nakış, dikiş ve yaratıcı aksesuarların yanı sıra, kimi zaman özel çizimler ile kompozisyon tamamlanıyor.

Kişiye özel hediye arayışına romantik ve samimi bir seçenek olarak tercih edebileceğiniz Melimelo Defterlerinin hazırlanması için Tasarımcı Meltem Aybar’a sevdiğiniz kişinin özelliklerini, zevklerini ya da ikinize özel bir hikâyeyi anlatmanız gerekiyor. Sizi dikkatle dinleyen tasarımcı, anlattıklarınızdan yola çıkarak en sevgi dolu, en neşeli, en mutluluk verici kompozisyonu yaratmaya koyuluyor. Çizimler, özel kumaşlar, aksesuarlar ve nakış ile işlenen hikâyenin yer aldığı defterler sevdiklerinize kendisini özel hissettiriyor.  En özeli, en komiği, en anlamlı anınızı siz anlatın, Meltem hazırlasın J Ömür boyu da hatıranız yaşasın…

(www.melimelostore.com) (instagram: melimelostore)

 

MARKIZ HOME: Karin Minasyan’ın markası olan MARKIZ HOME, ev tekstilinin en özel olanını size veriyor, yani her tasarım Bayan Karin ve annesinin el emeğiyle ortaya çıkıyor. Kendi koleksiyonu dışında, özel siparişlerin değişilmez adresi olmasıyla çok ünlü. Bir defa beğendim deyip alan herkes, dönüp dönüp yeni ne hazırlanmışsa onu da koleksiyonlarına ekliyorlar. Özellikle özel günler için hazırladığı limitli ürünler benim favorim. Dantel işlemeli masa örtüleri, kahve tepsisi için nostaljik mini örtüler, peçeteler, oyun örtüleri, yastık kılıfları, lavanta keseleri ve siz ne yaptırmak isterseniz o… Farklı masa dekorasyonunun adresi MARKIZ HOME, benden söylemesi, sizden sipariş vermesi… (instagram: MARKIZHOME)

 

PLUMON: Vitrinden mağazaya bakarken bile etkilenecek, geçmişe gideceksiniz… Kalemin, mürekkebin ve kağıdın önemsendiği yıllara… Soğuk damgayla kapatılan mektuplu yıllara… Benim en sevdiğim, en ilham aldığım dönemler. O sebeple bu mağazayı Nişantaşı Hak Pasajı’ndan geçerken görüp vuruldum. Yazıya ve de kaliteli kırtasiye malzemesine dair her şey var.  Ucu kırılmayan ve gerçek kurşun kalem arıyorsanız doğru adrestesiniz. Bunları harika damgalar ve renk renk soğuk mumlar takip ediyor. Sevdiğinize mesajınızı bu özel damgalarla verebilirsiniz. Kendisi küçücük ama anlamı kocaman…

(www.plumon.com.tr) (instagram: plumonartofwriting)

 

Gökten 3 elma düşmüş; biri bu hikayenin başrolü Aziz Valentine’in başına, diğeri anlatıcısı olan bendenizin başına, üçüncüsü de siz sevgili BASTHOME okuyucularının başına… Masal gibi, hep mutlu sonla bitecek, güzel bir Şubat ayı geçirmenizi dilerim,

 

Sevgilerimle

 

Begüm Akdoğanlar

Begüm Akdoğanlar