Bast Trend | Recycle | Paletlerden üretilen mobilyalar

dfot

 

RECYCLE

Recycle yani geri dönüşüm günümüzde hızla yaygınlaşan trendlerin başında geliyor.  Hemen hemen tüm markaların koleksiyonlarında recycle ürünler bulabiliyoruz.  En sık ahşap  ürünlere rastlıyabiliyoruz. Kokusundan mı dokusundan mı bilemiyorum ama bizim tutkuyla kendine çekmeyi başarıyor ahşap geri dönüşümlü ürünler. Üstelik ahşabı yeniden kullanmak, doğayı korumanın en etkin yöntemi.

Geri dönüşüm ürünlerde kullanılan ahşap pekçok farklı kaynaktan temin edilebiliyor. En yaygın malzemeler ahşap taşıma paletleri, eski tren rayları ve gemi güvertelerinden sökülen ahşaplar.

Bu malzemeler birbirinden şık ve güzel mobilyalarda yeniden hayat buluyor. Aslına bakarsanız yalnızca mobilya da değil, son yıllarda yaşam alanlarının her bir köşesi için ürünler üretiliyor.

Taşıma Paleti Deyip Geçmeyin

Geri dönüşüm ev eşyalarında sıkça kullanılan ürünlerin başında paletler geliyor. Paletler yani bildiğimiz depolarda üzerine malların dizilip, daha sonra forkliftler ya da vinçler aracılığı ile yerden kaldırılan düz platformlarla birbirinden güzel tasarımlar elde edilebiliyor.

Diğer malzemelere kıyasla çok daha kolay bulunabilir ve hesaplı olmalarının yanı sıra kullanım kolaylığı da tercih nedeni. Kullanım kolaylığı sağlayan özelliklerini eşit aralıklı düz şeritlere sahip, dayanıklı, yapışkan, kolayca kesilebilir ve şekil alabilir olmaları olarak sıralayabiliriz.

2 çeşit palet var, yumuşak ahşap ve sert ahşap paletler. Yumuşak olanlar genelde tek kullanımlık, kolayca bulunabilir ve ucuzdurlar. Sert paletler ise biraz daha yüksek fiyatlara satılırlar. Peki nerde bulabiliriz bu paletleri? Algıda seçicilik olsa gerek, konuyla ilgilendiğimden beri supermarket otoparklarında görür oldum mesela. Depo ya da nakliye firmalarında da kolayca bulunabileceğini öğrendim meraklı bir arkadaşımdan.

Paletlerden üretilmiş geri dönüşümlü ürünlerde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise mantar ve tarım ilaçları gibi kimyasal koruyucu maddeler içerebilecek olmalarıdır. Perakende geri dönüşümlü ürünlerde bu konunun önlemi alınmış ve etkisiz hale getirilmiş olsa da kendiniz yeni birşeyler tasarlamak isterseniz koruyucu boyalarla bunun önlemini almayı unutmamanızı tavsiye ederim.

Paletler hem iç hem de dış mekanda pekçok farklı tasarımda can bulabiliyor. Bunun onlarca örneğini görebiliriz çevremizde. Karyoladan tutun, mutfak dolabına, zemin döşemesinden, ofis masalarına kadar geniş bir yelpazeden bahsedebiliriz. Gelin birlikte favori tasarımlara göz atalım. 

ÇOCUĞUNUZ iÇiN ORiJiNAL BiR YATAK

Kulağınıza garip geldi geldi değil mi? Çocuğumu eski kullanılmış, hatta ne şartlarda kullanılmış bilemediğiniz ahşaplardan oluşan bir karyolada yatırmak. Orijinal ve cesur bir yaklaşım. Çocuğumun sahip olmasını isteyeceğim karalteristik özelliklerine de uygun üstelik.

Birkaç taşıma paleti, endüstriyel bir hava vermek için 4 tekerlek ve gerekli ekipmanlarla hesaplı yoldan çok orijinal bir yatağa sahip olabilirsiniz. İsterseniz yanlarını kaldırıp, büyükler için de daybed’e dönüştürebilirsiniz.

Böyle bir ofiste çalışmak istemez misiniz?

Reklam ajanslarının dekorasyonu genelde çok moderndir. Ancak böylesini şahsen ben hiç görmemiştim. Amsterdam’da bir reklam ajansının dekorasyonununda hemen hemen tüm detaylarda ahşap paletler kullanılmış. Masalardan, merdivenlere kadar heryer geri dönüşümden nasibini almış. Çok şık ve yaratıcı olmuş, ne dersiniz?

Bahçe zeminine döşenen paletlerden patika yapmak ister misiniz? Yapımı kolay, kullanışlı, ekonomik ve doğal bir görünüm için ideal bir çözüm. 

 

Paletlerden üretilen mobilyalar son yılların yükselen trendi. Endüstriyel bir hava yakalamak için ideal. Renklendirilmiş ahşaplarla farklı dokular bir araya geldiğinde orijinal ve şık bir ortam oluşmuş.