Bast Stil |Gece ışıkla güzel

Işığı giydirmek… Gece ışıkla güzel.

Estetikten ödün vermeden doğru aydınlatma ile mekanlara ayrı birer değer katmak, ışığı giydirmek elimizde…

Işık, hem dekorasyonun hem de sağlığın vazgeçilmez parçası. Doğru aydınlatılan bir ortam insana rahatlık ve pozitif etki sağladığı gibi, yanlış aydınlatma da gerginliğe ve yorgunluğa sebep olabiliyor. İç mekanlarda seçilen ışık kaynağının, bulunduğu mekanın renklerine uygunluk sağlaması ve koyu renk duvarların açık renkli olanlara kıyasla daha fazla ışığı emdiği bilgisi gözden kaçırılmamalı.

Günümüz dekorasyon trendleri arasında, aydınlatma sistemleri de çıkış yapanlar arasında. Gerek iç gerekse dış mekan aydınlatmalarında artık çok daha detaylı ve zevkli düşünülüyor. Özellikle iç mekan aydınlatma elemanları düşünülürken mekan içinde yer alan objelerin ve mobilyaların renkleri, tarzları, yerleşim şekilleri etkili oluyor. Mekanların mimari özellikleri, ortamın aydınlık düzeyinin belirlenmesi, aydınlatma sisteminin seçilmesinde önemli bir rol oynuyor.

Aydınlatmada uygulanması gereken ilk kural, ürünün kullanılacağı mekandaki uygunluğuna bakılması. Mobilya ile bütünleşen aydınlatmalar mekanları monotonluktan kurtararak estetik çözümler getiriyor. İndirekt aydınlatmalar, abajurlar, aplik, ayaklı lambalar bu özellikleri sağlamak için kullanılan ürünlerin başında geliyor. Yatak odaları ve çalışma odalarında daha çok indirekt ışık kullanılmakta. Özellikle abajurlar bu mekanlar için ideal.

Modern mekanlar yaratmak isteyenler için, hem tavan hem de yerden olmak üzere farklı aydınlatmalar kullanılabiliyor. Zincir, opal cam ve metal malzemelerin bir arada kullanıldığı tasarımlar oldukça dikkat çekiyor.

Sezonun trendleri genellikle devasa cam avizeler. Bu avizeleri de bulunduğu yerin dekorasyonuna uygun olarak, kristal veya renkli taşlarla bezenmiş olarak tercih etmek mümkün. Tabii bir de aplikler var ki, duvarların aynı zamanda süsü niteliğinde değer görüyor. Avize, yerden aydınlatma sistemlerini ve aplikeri ipek ve taftadan yapılmış saçak, ponpon ve püsküllerle bütünleştirmek mümkün. Farklı olmanın birçok yolu var elbette. Kullanım yeri ve kullanıcının isteği aksesuar niteliğinde olan aydınlatmalara kişisel değer katıyor. ışık oyunlarıyla romantik veya eğlenceli ortamlar yaratmak mümkün.

Dış mekan aydınlatmalarda ise, genellikle paslanmaz metal ve ferforje ve cam malzemeler kullanıp, hava şartlarına karşı koyabilecek materyaller kullanmak doğru olur.

Binalar, tarihi eserler, köprüler….Işık oyunlarıyla binalara hacim katmak, onları hayranlıkla izlenecek  birer sanat eseri haline dönüştürmek mümkün.

Evlere farklı öneriler :

Aydınlatma elemanlarının bilgisayar veya tv ekranına direkt etki yapacak şekilde gelmeyecek şekilde konumlanması gerekir.

Yemek masalarının üzerinden 90cm yüksekte olacak şekilde tavandan asılı avizeler mekana şıklık katar.

Çocuk odalarında renklerin doğru algılanabilmesi için doğru aydınlatma seçilmesi gerek. Gece lambası düşünülmeli.

Yatak odalarında kullanılan ışık doğrudan göze gelmemeli. Abajurlar ideal.

Oturma odaları ve salonlarda gözü yormayacak aydınlık düzeyi olmalı. Bölgesel aydınlatma veya indirekt aydınlatma düşünülmeli. Kuvvetli halojen lambalar oturma odaları için yanlış seçim olur.

 

 

 

Seçil Mutlu