Zaman Kavramı Üzerine Yapılmış En İyi 12 Film

Zaman Kavramı Üzerine Yapılmış En İyi 12 Film

Yeni Bir Yıla Başlamadan

Aralık ayı geldi çattı. Hepimiz farklı duygularla ama ortak ve mutlak bir sonla bir yılı daha kişisel tarihimizdeki yerine kaldırmaya hazırlanıyoruz. Geçen on bir ay içinde ve elbette içinde bulunduğumuz bu keyifli ayda bireysel ve kolektif birçok şey yaşadık. Yılın bu son günlerine geldiğimizde ise ister istemez zaman kavramına odaklandık.

Kimine çabuk, kimine yavaş, kimine dolu kimine boş gelse de 2015, hiç su kaldırmaz bir gerçek var ki o da, geldi ve geçmek üzere… Hiç hesaplaşmalarımız, sevinçlerimiz, üzüntülerimiz, “keşke”lerimiz, “iyi ki”lerimiz hepsi başımızın üstünde dolanmaktayken, bu hesaplaşmayı daha da eğlenceli ve karmaşık bir hale getirmeye ne dersiniz? Siz de bizim gibi kendinizi kurcalamayı sevenlerdenseniz “zaman” kavramı üzerine yapılmış, en iyi filmlerden seçmeye çalıştığımız bu TOP 12 listesinden keyif alacaksınız. Kendimizi, akıp giden hayatı kısacası zamanı sorgulamak için yılın bu döneminden daha güzel bir fırsat bulunmaz diye düşünüyoruz. Siz ne dersiniz?

**Benjamin Button (The Curious Case of Benjamin Button)

Yönetmen: David Fincher

Senaryo: Eric Roth, Eric Roth (hikaye)

Oyuncular: Brad Pitt, Cate Blanchett, Tilda Swinton

Benjamin Button, herkes gibi zamanı durduramayan bir adamdır. 1. Dünya Savaşı’nın sonunda, 1918’de, New Orleans’tan başlayıp 21. yüzyıla uzanan serüveniyle onun hikayesi herhangi birininkinden daha sıradışı bir hayatı içerir. Film, pek de sıradan olmayan bu adamın yaşadığı serüven içinde karşısına çıkan kişilerin ve yerlerin, bulduğu ve kaybettiği aşkların muazzam öyküsünü, hayatın keyifleri ile ölümün hüznünü ve zamanın ötesine uzanan şeyleri konu alıyor.

 

**Frekans (Frequency)

Yönetmen: Gregory Hoblit

Senaryo: Toby Emmerich

Oyuncular: Dennis Quaid, Jim Caviezel, Shawn Doyle

Eğer zamanda geriye gidip hayatınızı sonsuza kadar değiştiren bir olayı tersine çevirme şansınız olsaydı, bunu yapar mıydınız? John, 30 yıl önce ölen babası Frank ile iletisim kurabildigini fark eder. Fakat geçmişi değiştirerek, annesinin, yani Frank’ın karısının esrarengiz bir şekilde öldürülmesini de içeren bir seri gizemli ölüm zincirini tetikler. Şimdi baba-oğul zamanla yarışarak, kendileri için var olan gelecek tamamen yok olmadan önce bu olaya bir son vermelidir.

 

**Kelebek Etkisi (The Butterfly Effect)

Yönetmen: Eric Bress, J. Mackye Gruber

Senaryo: J. Mackye Gruber, Eric Bress

Oyuncular: Ashton Kutcher, Amy Smart, Melora Walters

Çocukluğundan gelen korkunç hatıralarıyla mücadele etmek zorunda kalan genç bir adam zaman içinde geçmişe yolculuk yapabildiğini ve olayları değiştirebildiğini keşfeder. Ne var ki her değişiklik hem kendi hayatını hemde çevresindeki insanların hayatını büyük ölçüde etkilemektedir. Kelebek Etkisi iki genç yönetmen Eric Bress ve J. Mackye Gruber’ın imzasını taşıyor. Bilim kurgu ve gerilim öğelerini birbirine harmanlayan yapıt, gösterime girdiği dönem büyük bir ilgiyle karşılanmış.

 

**Zamanda Aşk (About Time)

Yönetmen: Richard Curtis

Senaryo: Richard Curtis

Oyucular: Domhnall Gleeson, Rachel McAdams, Bill Nighy

Lake ailesinin tüm erkekleri zamanda seyahat etme yeteneğine sahiptir. Tim bunu öğrendiğinde geçmişindeki utanç verici anlara gidip olayları değiştirmeye başlar. Londra’ya taşınır ve son derece çekici bir kadın olan Mary’e aşık olur. Herkesten gizlediği yeteneğini ilişkilerine de yeni bir ‘boyut’ getirmesi için kullanmaya başlar ve bu sayede her adımı hatasız atlatmayı planlar. Ancak bir süre sonra hataların da hayatın birer parçası olduğunu fark eder.

 

**Zaman Yolcusunun Karısı (The Time Traveler’s Wife)

Yönetmen: Robert Schwentke

Senaryo: Bruce Joel Rubin, Audrey Niffenegger

Oyuncular: Eric Bana, Rachel McAdams, Ron Livingston

Henry DeTamble’ın çok nadir rastlanan genetik bir bozukluğu vardır. Henry,kendi hayatının farklı dönemlerine seyahat edebilmektedir. Yolculukların birinde gelecekte eşi olacak 6 yaşındaki Clare Abshire ile tanışır. Ressam olan Clare, yıllar sonra tekrar karşılaştıklarında uzun süredir beklediği Henry ile evlenir. Henry’nin aniden ortadan kaybolmalarının üstesinden gelebileceğini düşünen Clare giderek yalnız kalmaya başladıkça aşkını da sınamak zorunda kalacaktır.

 

**Rastlantının Böylesi (Sliding Doors)

Yönetmen: Peter Howitt

Senaryo: Peter Howitt

Oyucular: Gwyneth Paltrow, John Hannah, John Lynch

Londra’da yaşayan halkla ilişkilerci Helen’in (Gwyneth Paltrow) o gün evine dönerken treni kaçırması ile treni yakalaması arasında sadece bir saniye vardır. Bu bir saniyenin onun hayatında ne kadar büyük farklar yaratabileceğinin öyküsüdür Rastlantının Böylesi. Her iki olasılığın yol açacağı gelişmeleri birbirine paralel olarak izleriz. Aşk, ihanet, dostluk, güven, gelişip iç içe geçen öykünün sorgulanan kavramlarıdır. Mutlaka izlemeniz gereken bir film.

 

**Uzaktan Kumanda (Click)

Yönetmen: Frank Coraci

Senaryo: Steve Koren, Mark O’Keefe

Oyucular: Adam Sandler, Kate Beckinsale, Christopher Walken

Bir mimar olan Micheal Newman’ın tipik bir orta sınıf ailesi vardır. Micheal ise tam bir işkoliktir. İşine fazla önem verdiği için de ailesini ihmal eder. Micheal bir gün uzaktan kumanda satın almak üzere girdiği bir dükkânda tuhaf bir satıcı olan Morty ile tanışır. Morty kendisine hayatını kumanda edebilecek bir kumanda aleti sunar. Micheal aleti çok kullanarak aletin kumandasını kaybeder. Bu sayede hayatının değerini farkına varacaktır.

 

**Geleceğe Dönüş Serisi (Back To The Future)

Yönetmen: Robert Zemeckis

Senaryo: Robert Zemeckis, Bob Gale

Oyucular: Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson

Deli dolu bilimadamı Dr. Brown zamanda yolculuğu mümkün kılan bir araba geliştirir. Bu makineyi ilk kullanan genç Marty ufak bir zamanlama yanlışıyla gelecek yerine geçmişe gönderilir. Otuz yıl öncesine dönen Marty’nin burada yaptığı bir hamle, kendi kaderini ilginç bir noktaya sürükleyebilecek bir hataya sebebiyet verir. Artık Marty’nin yapması gereken tek şey kendi doğumunu bile engelleyecek bu hatayı bir şekilde düzeltmeye çalışmak olacaktır.

 

**Keşke Otuz Olsam (13 Going On 30)

Yönetmen: Gary Winick

Senaryo: Josh Goldsmith, Cathy Yuspa

Oyuncular: Jennifer Garner, Mark Ruffalo, Judy Greer

Jenna’nın, on üçüncü doğum günü partisinde, en yakın arkadaşı Lucy’nin muzip bir oyunu ile her şey alt üst olur. Hoşlandığı erkek Matt ile ilgili alay konusu olup da fazlasıyla incinen Jenna, otuz yaşına gelene dek saklanmaktan başka bir şey istemez ve elindeki dilek tozu sayesinde umulmadık bir biçimde isteği gerçek olur. Onunsa tek istediği partisini mahveden, çocukluk arkadaşı Matt’dir. Onun yetişkin hali ile karşılaştığında ise tanıdığı eski Matt olmadığını fark eder.

 

**Büyülü Çift (Kate & Leopold)

Yönetmen James Mangold

Senaryo: Steven Rogers (hikaye), James Mangold

Oyuncular Meg Ryan, Hugh Jackman, Liev Schreiber

 

Kate ve Leopold yaşadıkları yüzyıllar arasındaki farklara rağmen birbirlerine çok yakışan iki insanlardır. Kadın 21. yüzyılın iş kadını prototipini başarıyla temsil ederken Leopold, 19. yüzyılın tipik düklerinden bir tanesidir. Kate’in erkek arkadaşı olan Stuart ise Leopold’ün soyundan gelmektedir. Bir tablo sayesinde zamanda yolculuk etmeyi başaran Leopold, kendisini Kate’in karşısında bulacak ve birden bu zaman yolculuğunun aslında herşeyi değiştiğini anlayacaktır.

 

**Aile Babası (The Family Man)

Yönetmen: Brett Ratner

Senaryo: David Diamond, David Weissman

Oyuncular: Nicolas Cage, Téa Leoni, Don Cheadle

Jack Campbell, işinde fazlasıyla başarılı olan, zengin ve yakışıklı bir iş adamıdır. Hayatında ne istediyse, neyin olmasını dilediyse bir şekilde onu gerçekleştirmiştir. Bir Noel gecesi, gerçekleşen birtakım tuhaf olayların akabinde kendisini bambaşka bir konumda buluverir. Artık Jack Campbell’ın pek parası yoktur ancak bir ailesi vardır. Jack Campbell, büyük bir korkuya kapılmıştır. Zamanla bu duruma, yeni hayatına alışmaya başlayacaktır.

 

**Bugün Aslında Dündü (Groundhog Day)

Yönetmen: Harold Ramis

Senaryo: Danny Rubin, Harold Ramis

Oyucular: Bill Murray, Andie MacDowell, Chris Elliott

Phil Connors, ekranlardaki samimi kişiliği ile bir şöhrete sahip olan, ancak kameralardan kurtulduğu an kendini beğenmiş ve kibirli kişiliğine geri dönen bir hava durumu spikeridir. Bu huysuz adam, hiç sevmediği kırsal yaşamın hüküm sürdüğü Pensilvanya’nın kırsal kasabalarından birine, Groundhog Day etkinlikleri için gönderilir. Yaşamak zorunda olduğu bu yerde Phil, zaman döngüsüne yakalanmıştır; nefret ettiği o günü tekrar tekrar yaşamak zorundadır!