YGS Sonuçları Bize Ne Düşündürmeli ?

YGS Sonuçları Bize Ne Düşündürmeli ?

YGS sonuçları bu sene hızla açıklandı. Bu çok olumlu bir gelişme. Yapıldığı tarih itibariyle kendisine ve ailelerine, öğrencinin seviyesi hakkında bir bilgi veren sınav bu yönüyle amacına ulaşmış görünüyor. Örneğin bugün ilk 10.000’e giren bir öğrenci, istediği okulu kazanmak için ilk 1.500’e girmesi gerektiğini düşünüyorsa, kendisine ikinci sınava kadar bir eylem planı çıkarabilir.

Burada önemli olan nokta hem ailelerin gereksiz panikler yaşamaması ve hayal kırıklıklarını eyleme dönüştürme cesaretini göstermeleri. İkinci sınav tarihine kadar çok uzun bir zaman olmayabilir. Okullarda ve dersanelerde gerekli analizler sağduyuyla yapılmalı ve gerçekçi eylem planları üzerine öğrenci ve ailenin konsantre olmaları üzerinden harekete geçilmeli. Önümüzde uzun bir süre yok malum, ayağı yere basan ve planlı bir çalışmayla, hayaller ve ulaşılabilir hedefler arasında bir denge kurulmalı ve sakin ve stratejik hareket edilmeli.

Kıyaslama, her ne kadar tercih edilmemesi gereken bir yöntem olsa da, çoğumuzun çabucak içine düşebileceği çok kolay ve cazip bir yol. Bize ne kazandırdığı üzerine yoğunlaşarak, ilk an yaşanabilecek panikle normal karşılanması gereken bir aşama olsa da, vakit kaybetmemek amacıyla hemen aşılması gereken önemli bir engel aynı zamanda. Çocuklarınız, güçlü ve gelişmesi gereken alanlarına yoğunlaşmanız size vakit kazandıracaktır.