Yerli Diziler

 Yerli Diziler

“Ben televizyon seyretmiyorum, hele yerli dizilerle asla zaman kaybedemem” cümlesi Türkiye’de çok yaygın. “Kolay entellektüel nasıl olunur?” diye bir kitap var, herhalde onun giriş cümlesi de bu, diye düşünüyor insan zaman zaman.

Gerçekten hayatını derin araştırmalara, akademik çalışmalara, sofistike ve çok kapsamlı işlere adamış olanlara hiç sözüm yok. Kaldı ki kimi fenomen dizilerin en azından niye tutulduklarını anlamak ve kısa toplumsal çıkarımlarda bulunmak zaman zaman onlara da gerekebilir, ama hadi yine onları ayrı tutalım.

İnternet üzerinden oynanan oyunlarda, ya da sosyal medyada bolca zaman harcayan gencimiz; arkadaş günlerine saatler ayıran sevimli teyzemiz, yada hafta da ortalama 3 futbol, iki basketbol maçı ve onlarca yorum izleyen amcamızdan duyunca bu lafları insan sanal bir gerçeklik içine düşüyor.

Kabul ediyorum tv yayıncılığı ülkemizde izleyici açısından tam bir işkence, kumandanız infosuna basıp da bitiş saati 4 saat sonra olan bir diziyi görünce, insana bir ağırlık çökmüyor, içi sıkışmıyor değil. Dizilerin yoğunluğundan en çok yakınan oyuncu dostlarımızı astronomik ücretlerden biraz fedakarlık etmesi, prodüksiyon şirketlerinin inşaat şirketlerinden farklı yönetilmesi (aşağılamak için söylemiyoruz, farklı doktrinler olduğu için söylüyoruz), tv sahiplerinin çok ama çok para kazanılmalı yoksa değmez bu işi yapmaya tonundan çıkmaları belki işe çözüm olur.

Biliyorum, bunlar zorlu süreçler, kolay kolay kimse kazanımlarından geri adım atar gibi de durmuyor.  Ama kesin olan bir şey var ki hala güzel işler de yapılıyor Türk dizi sektöründe. Evet uzatılan sahneler, sünen dialoglar hepimizi hayattan bezdiriyor. Ama insan bir iki sevdiği işi seçip onu takip etse, çok da şey kaybetmez. Hele reklam, televizyon, dizi gibi sektörlerden ekmek yiyeyn insanların “ben Türk dizisi sevmiyorum” cümlesinin, kendilerine, ait oldukları camiaya ve beslendikleri sektöre ve topluma yapılmış bir hakaret olarak kabul  edilmesi gerekli.

Güzel tınıların, kaliteli oyunculukların, iyi prodüksiyonun ve tad veren dialogların var olduğu diziler, bütün bu olumsuzluklara rağmen sahip çıkılması gereken yapımlar bizce. Bunu göz ardı etmemek gerekli.