Yeni MacBook | HomeTech

Yeni MacBook

Apple geçtiğimiz ay düzenlediği Keynote’da yeni MacBook’u tanıttı. Her zaman tasarımı ve kullandığı malzeme kalitesiyle öne çıkan marka, bu sefer herkesi kendine hayran bırakacak bir bilgisayar üretti.  Yeni MacBook’un, 12” boyutu ile 3. nesil MacBook Air olarak tanıtılması bekleniyordu fakat Apple, beyaz renkleriyle yıllarca severek kullandığımız MacBook serisini yeniden hayata döndürmüş oldu. MacBook Air hafifliğinin ve mobilitesinin MacBook Pro performansıyla birleştiği bu tasarım harikası bilgisayar ülkemizde satışa sunuldu.

Apple, 2008’de MacBook Air’ı ilk tanıttığında, inceliği ve sunduğu üstün performansı ve UltraBook konseptinin en popüler üyesi olmuştu. Apple bu sefer Yeni MacBook ile bu başarısını daha ileri bir noktaya götürme amacında. Yeni MacBook, Apple’ın bugüne kadar ürettiği en ince bilgisayar olma özelliğini taşıyor, kalınlığı sadece 1,31cm. Ayrıca bu incelik, ağırlığa da yansımış, Yeni MacBook 920gr ağırlığı ile tamamen metal malzemeden oluşuyor. Metal yapısı sayesinde içinde soğutucu fan kullanılmayan Yeni MacBook yine bir ilke imza atarak soğutucu fanı bulunmayan ilk dizüstü bilgisayar olarak adına yakışanı yapıyor.

Tüm bunlara ek olarak 2304×1440 çözünürlüğünde, benzer diğer ekranlara göre %30 daha az enerjiye gereksinim duyan ultra ince bir ekrana sahip olan MacBook, Intel‘in geçtiğimiz aylarda duyurduğu, sadece 4.5W‘lık bir termal değere sahip olan Core-M işlemcisini barındırıyor. 1,1 ve 1,2 Ghz’lik versiyonlarla üretilecek olan MacBook, 1.3 Ghz’lik satılan en hızlı Core-M işlemcisi ile de donatılabiliyor. Sadece bir C-Type USB ve kulaklık portuna sahip olan Yeni MacBook bu tasarımıyla da çok konuşuluyor.

Kullanıcıların kullanmaktan haz duyduğu klavye Yeni MacBook’ta yenilenmiş ve daha kullanışlı hale getirilmiş. Klavyelerde standart olarak kullanılan makas tipi mekanizmayı kelebek tipi farklı bir mekanizma ile değiştiren Apple, bu sayede daha keskin tuş basma hissi elde ederek, 4 kata kadar daha güvenilir bir klavye mekanizması yaratmış. Batarya konusunda da standart bir pil hücresi yerine, MacBook‘un konkav yapısına uygun, katmanlı bir pil tasarlayan Apple, neredeyse tüm gövdeyi pil ile kaplayarak normal kullanımda bir günlük kullanımınızı karşılacyacak bir pil performansı sunuyor.

Önemli bir güncelleme ise Trackpad’de yapılmış, bizlere adeta mouse kullanmayı unutturan Apple herhangi bir yere tıklayabilmenizi sağlayan yerleşik güç sensörleriyle birlikte duyarlı ve düzenli bir his uyandıran ve geribildirim sağlayan Force Touch Trackpad’i Yeni MacBook’A dahil etmiş. Her bir tıklama için gereken baskı miktarını değiştirerek Trackpad’in verdiği hissi kişiselleştirebiliyorsunuz.

Altın, Gümüş ve Uzay Grisi olarak 3 renkte satışa sunulan Yeni MacBook’u Apple Store Türkiyeden 4.299 TL  başlangıç fiyatı ile satın alabilirsiniz.

Enes Türk