Yaz Saati Uygulaması 29 Mart 2015

Yaz Saati Uygulaması 29 Mart 2015

Saatler Ne Zaman İleri Alınacak

Yaz saati uygulaması ülkemizde sıklıkla tartışılsa da, vazgeçilemeyen bir uygulama. “Peki 2015 yılında yaz saati uygulamasına ne zaman geçilecek?” diye merak edenler, buyurun sorunuzun cevabı.

28 Mart Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece saatler, 1 saat ileri alınacak.  Başka bir deyişle yaz saati uygulamasına geçiş 29 Mart 2015Te sabaha karşı gerçekleşecek. Saatler sabaha karşı 03.00’de, bir saat ileri alınacak ve 04.00 olacak. Akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar vs gibi elektronik aletler gerek kurulum ayarları, gerekse operatörlerin ve servis sağlayıcıların verdiği hizmet gereği bu geçişi otomatikman gerçekleştirecekler.

Gün ışığından daha fazla yararlanmak için seçilen bu yöntem, sadece ülkemizde uygulanmıyor elbette. Yaz saati uygulaması yüksek enlemlerdeki ülkelerin sıklıkla tercih ettiği bir yöntem. “Peki nerden çıkmış bu yöntem?” diye düşünenleriniz için de kısa birkaç not:

. Uygulamanın tarihçesi 18. yüzyıla dayanıyor. Bu fikri, 1784 yılında ilk ortaya atan  kişi, Amerikalı politikacı ve fizikçi Benjamin Franklin’miş.

. İlk olarak İngiltere’de saatlerin “20dk” ileri alınması şeklinde uygulanmış.

. Yaz saatini Avrupa’da ilk kullanan ülke Almanya olmuş.