Bilge Baykuş | Yatak odalarının tamamlayıcısı: Yatak başlığı

Bilge Baykuş / Yatak odalarının tamamlayıcısı: Yatak başlığı

Yatak odaları dekore edilirken, önce yerleşim planı yapılmalı, rengine ve tarzına karar verilmeli ardından da mobilyalar seçilmelidir. Ancak bunlar yeterli değil elbette, bu aşamada bırakılan yatak odası otel odasını andırır. Aslında yatak odaları günün en uzun vaktinin geçirildiği mekan olması sebebiyle sahiplerinin kişiliği yansıtmalı, sıcak ve huzur dolu olmalıdır. Bunun için birçok dekoratif unsur mevcuttur. Muhtemelen bunlar arasından en önemlisi de, odaya karakteristik özelliğini verecek olan yatak başlığıdır.

Yatak başlığı yatağın baş tarafına yaslanılmak üzere takılan metal tahta, kumaş vb. malzemeden yapılmış hem dekoratif hem de fonksiyonel bir üründür. Yatakla birlikte temin edilebileceği gibi bağımsız olarak da sipariş edilebilir. Yatak başlığı tarzı yansıtan, farklı formlarda yapılarak yatak odasının tüm havası ve dekorasyonu değiştirilebilir.

Yatak başlığının dekoratif görünümünün yanında kullanışlı da olmalıdır, güzel ve şık dekorasyon görünümünün yanında kullanım kolaylığı da sağlamalıdır. Yani fonksiyonelliği de estetiği kadar önemli bir dekoratif objedir.

Yatak başlığının yaslandığı duvar da yatak başlığı için seçilmiş olan renk ve materyal ile uyum içerisinde olmalıdır. Bu sayede mekanın genel uyumunun düşünülmüş olduğu ortaya çıkacaktır.

Yatak başlığını sadece yatağa takılmış herhangi bir mobilya aksesuarı olarak değerlendirmektense arka duvarı ile uyumu gibi yine duvardaki tablosu ve aydınlatma elemanlarını da göz önünde bulundurmak doğru olacaktır. Yatak başlığı, sade bırakılarak baskın bir duvar kağıdı kullanarak kolay ve şık bir yöntem ile ilgi çekici bir hale büründürülebilir. Çok farklı model ve renkte duvar kağıtları uygulanarak yatak başlığı daha etkileyici hale getirilebilir.

Yatak başlığı tasarımında sıra dışı uygulamalar yapılarak mekandaki hareketlilik artırılabilir. Kullanılmayan eski bir kapı yatak başlığı olarak değerlendirilebilir ve bu sayede mekana rustik bir görünüm sağlanabilir. Özellikle hafta sonu evi veya yazlık evlerde yapıştırma ile oluşturulmuş yatak başlığı kullanabilir ve mekanda yepyeni bir ambiyans yaratabilir.

Doğal malzemelerden tasarlanmış enteresan yatak başlıkları da doğal yaşamdan hoşlananlar için hoş bir fikir olabilir.

Sanat dolu bir yatak odası için hoş yağlıboya tablo güzel bir seçim olabilir. Ayrıca dev boyutlarda bir ebru desenli kumaş ile döşeme bir yatak başlığı yapılabilir. Tarzınıza göre odanızı tasarlamak size kalmış.

Tekstil yatak başlıkları hem kullanışlı hem de renkli tasarımlar ortaya çıkartır. Özellikle kolay uygulanabilir olması tercih sebebidir. Temizlik kolaylığı sağlaması seçimi çok etkilemektedir.

Ledli yatak başlığı ile hem aydınlatma çözülmüş olur hem de mekana hoş bir ışıltı katılabilir.

Modeller ve renkler arasında karar vermek zor olsa da sevilen desenler ve stil ile renkleri ve malzemeyi seçildikten sonra en güzel yatak başlığı mekana yerleştirilmiş olunacaktır.

Gülen Yalçınkaya Özelçi