Yaşam Alanlarında Doğal Alana Yer Açmak

Yaşam Alanlarında Doğal Alana Yer Açmak

Mevsimsel etki olarak, doğayı fark ettiğimiz bir dönemdeyiz. Balkonlar elden geçiyor, teraslar kışın rehavetinden çıkıyor, yazlık ev telaşı başlıyor. Ama başlıkta vurgulamak istediğimiz çok ayrı bir şey. 2010 yıllarından beri hayatımıza giren ve gün geçtikçe varlığını daha çok hissettiren bir yükselen trendden hatta farkındalıktan bahsediyorum. Evrenin sınırlarıyla kıyaslandığında, kısacık olan hayatımızda, ayrılmaz bir parçası olduğumuz doğa soyutlamakla geçirdiğimiz yılların telafisi olan seçimler yapmak artık modern çağın son akımı.

 

ANI YAŞA VE DOĞAL AKIŞA TESLİM OL

Modern insanın en büyük günahı bizce, her şeyi ve her durumu kontrol altında tutabileceğine dair inancı. Geleceğe yatırımlar yapmak, saklamak, sahiplenmek de bu durumun yan etkileri. Alışkanlıklar ve anılar çok kıymetli, buna hiçbir lafımız yok. Ama geçmişe takılıp kalmak veya geleceğe yatırım yaparken bugünü atlamak, yaşamımızın her alanında olduğu gibi evimizde de çok sık düştüğümüz bir hata. Kıymetli objeleriniz olmasına, değer verdikleriniz kalmasına hiçbir itirazımız yok. Ama dolaplar dolusu aylardır kullanılmayan eşya, bozuk, kırık olmasına rağmen vazgeçilemeyen mobilyalar evinizdeki doğal akışın en büyük engelleri. Zamanı gelir diye sakladıklarımız, misafire ayırdıklarımız, yapılınca en güzeli olsun diye ertelediklerimiz evlerimizdeki bereketin ve huzurun en büyük engelleyicileri.

 

BASİTLİKTEKİ SOFİSTİKASYONA ODAKLAN

Bir şeyin kıymetli olması için karmaşık olmasına gerek olmadığını öğrendi artık bütün dünya. Bizim de hayatımızı kalabalıklardan ayıklayıp, gerçekten değerli olanı korumamızın vakti geldi de geçiyor. Vitrinler dolusu ıvır zıvır yerine el işçiliği iyi malzemeden bir dekoratif obje. Zevkimize göre seçilmiş bir sanat eseri…Az ve öz dermiş ya eskiler, karmaşık tasarımlar, birbirinin içine girmiş tarzlar, kalabalık, eşyayla boğulmuş evler, doğal olana yer açmayı hedeflediğiniz bir dönemde en son ihtiyaç duyacağınız kavramlar.

 

DOĞAL OLANI HAYATINA KAT

Doğal malzemelerden yapılmış mobilyalar, son yıllarda hayatımızın ayrılmaz bir gerçeği oldu. Ahşap ve cam ağırlıklı bu nesnelerden tarzınıza ve evinize uygun olanı hayatınıza adapte etmenin vakti geldi de geçiyor bile. Aynı durum ev tekstilinde ve mutfak malzemelerinde de geçerli.

 

Evde Bitkilere Yer Aç

Bitkileri ev yaşamına dahil etmek için, yaratıcı çözümler arayışında ol! Dikey bahçeler yaygınlaştı, teras bahçeler kavramı hayatımıza girdi, peysaj çözümleri gelişti. Batıda dış cephe kaplamasının en değerlisi olarak natür kaplama çözümleri gelişti. Bizler zamansızlıktan veya ilgisizlikten annelerimiz klasik çiçek köşelerindeki kadar bile bitki yetiştiremez olduğumuzu anlatıyoruz hala. Hemen bu durumu değiştirmek lazım, birbirinden dekoratif ve uygun fiyata saksı çözümleri ile ister mevsimlik isterse de kalıcı bitkileri evlerimize dahil etmemizin bir mazereti yok. Çok moda diye değil, cana bir diğer canlıya değer vermeye ayıracak vaktimizin olduğunu önce kendimize ispat etmek için, öncelikleri kendimize hatırlatmak için. Yaşamın başka boyutlarını hayatına katmak, hem farkındalık hem de sorumluluk açısından büyük kazanımlar olarak geri dönecektir. Bu konuda henüz bir adım atmadıysan bugünü milat olarak kabul edebilirsin.

 

RAHAT ETTİĞİN OUTDOOR ALIŞKANLIKLARI EVDE DE YAŞAT

Hamak mı seviyorsun, nerede bulsan yayılıyorsun? Salıncak görünce dayanamıyor musun? Şezlong kadar rahat bir okuma veya tv koltuğu mu istiyorsun. Kullan istediğini evde olsun bitsin, eğlenceli ve sürprizli bir evin varsa ve bu seni mutlu ediyorsa, kime ne?

 

Etnik ve Bohem Stil Yazın Özgün Ruhları

Yaza, özgürlük ve rahatlık, kurallarda bir gevşeme, salaşlık kavramları oldum olası yakışmıştır. Ama bu yaz, evlerde de moda sektöründe de bunun etkilerini daha rahat gözlemleyebileceğimiz bir yaz bizi bekliyor. Bunun haberini
şimdiden verelim. Sıradanlığa ve tekdüzeliğe, konforla pahalı tasarımın eş koşulduğu dönemlere inat, ulaşılabilirlik ve rahatlığın ön planda tutulduğu bir yakın gelecek bizleri bekliyor. Demokratik bir tasarım anlayışının hızla yaygınlaştığı dünyamızda fütüristlerin bu başkaldırış biçiminin hızla yaygınlaşacağı ve alternatif bakış açılarının gelişeceğinin sinyallerini veriyor. Temellerini çeşitlilikten ve yaşanılan toprakların temel değerlerinden alan etnik ve bohem stil, entellektüel yaşamın ve modern tasarım anlayışının temellerini oluşturmayı sürdürecek bu yıl da.