Beyaz Perdenin Rüya Evleri | What About BOB

Beyaz Perdenin Rüya Evleri | What About BOB

Nefis Göl Evinde tatil tamam da,

BOB ne olacak?

Hayallerini kurduğunuz tatile çıkma gününüz gelip çattığında,çocuklar gibi heyecanlı halde hazırlıklar tamamlandığınıp, akla gelmeyecek aksilikler bile düşünülüp yola çıkıldığında, insanın içindeki o “peki ya …” hissinin adı net olarak koyulmuş bu filmde.

BOB !

İnanın en sakin insanı bile, cinayet planlar hale getirebilecek durumlardan biri BOB.

Kariyerli bir psikiyatrdan, psikopat bir katil ortaya çıkartabilecek kapasitede,sakin ve dengesiz BOB !

1991 yapımı filmimizin yönetmeni Frank Oz.Başrollerinde Bill Murray ve Richard Dreyfuss’un oynadığı bu kara komedi filminde, ailesi ile birlikte tatilini göl evinde geçirmek hayali kuran bir psikiyatristin bu hayali bir hastası tarafından kabusa dönüyor.

Bob Wiley (Murray) ,sakin,disiplinli ve iyi bir insandır ancak birçok fobisi ve atlatmaya çalıştığı boşanması sebebi ile hayatı dengesizdir.Harcadığı birçok doktorun ardından son doktoru onu Leo Marvin’e gönderir. Dr.Leo Marvin ( Dreyfuss) kendine çok güvenen,New York’lu, yüksek egolu ve çok iyi bir psikoanalitik psikiyatristtir.Bob,Leo ile yaşadığı ilk seansın kendisine çok iyi geldiğini görür ve onunla devam etmek için can atmaktadır.Ancak ortada bir sorun vardır,Leo tatile çıkmak üzeredir.

Tatile çıkmadan once, Bob’a “Bebek Adımları” isimli kitabını bırakarak 1 ay sonra görüşebileceklerini söylediğinde dünya Bob’un başına yıkılır.Doktor uzun zamandır hayalini kurduğu Winnipesaukee’deki mütevazi göl evindeki 1 aylık tatiline çıkarken Bob da onu takip eder.Tatilde hastaları ile asla iletişim kurmayan doctor,evinin kapısında Bob’u gördüğünde bu durumdan oldukça rahatsız olur ama Bob’un çaresizliği sebebiyle ona bir şans vermek ister ve ona sorunlarını bir kenarda bırakarak tatile çıkmasını öğütler.Bunu yaparken Bob’un da aynı göl kenarında başka bir evde misafir olarak bu tatili değerlendirmek isteyeceğini düşünmemiştir elbette.Bob’u misafir eden  Guttmanlar, yıllardır para biriktirerek almak istedikleri evi satın alması sebebiyle Doktor Leo Marvin’e olan kızgınlıklarının intikamını da almış olmaktadırlar.

Bob’un dengesiz ve fobilerle dolu yaşamının yanısıra sıcak ve sosyal bir insan olması sebebi ile doktorun ailesi ve çevreyle kurduğu ilişkiler ,Leo Marvin’in hastaları ile arkadaş olmamak konusundaki prensiplerini yerle bir etmiştir. Bir tesadüf eseri yemek sırasında doktorun hayatını da kurtaran Bob, artık ailenin vazgeçilmez bir üyesidir ve tüm aile onu çok sevmektedir.

Tüm tatilin Bob üzerinden yürümesi ile ilgili sıkıntıları olan ve gitgide öfke kontrol rahatsızlığı olan birine dönüşen Leo,ertesi gün kitabı ile ilgili “Goodmorning America” programının çekimleri için gelen ekibin önünde Bob ile bir çok sıkıntı yaşar ,ancak kızkardeşi ile Bob’u samimi bir şekilde görünce çıldırır, Bob’a saldırır ve tüm Amerika’ya rezil olur.Leo, Bob’u evden kovmakla kalmaz aynı zamanda onu tamamen yok etme planı kurarak,onu ormanın ortasında, çaldığı dinamitlerin  üzerine bağlar ve bunun adına da “Ölüm Terapisi” der. Oradan da kurtulup geri gelen Bob dinamitleri de beraberinde getirdiği için göl evinin havaya uçmasına sebep olur.

Bu dakikadan sonra dünyayla ilişkisi kesilen ve akli dengesi kaybolan Leo, kızkardeşi ve Bob’un düğününde geri döner ve düğünü engellemek için bağırır ama başaramaz.

Filmin sonunda Bob okula geri dönüp Psikolog olur ve Leo’nun,  haklarının kendine ait olduğu iddiasıyla mahkemeye verdiği çok satan “Ölüm Terapisi” adlı bir kitap yazar.

Bütün bu trajikomik olayların yaşandığı tatil yeri çekim alanı Winnipesaukee Gölü olarak geçer ancak ev Smith Mountain gölündedir.Filmin çekimleri sette değil gerçek evde yapılmıştır.

Muhteşem bir ormanın içerisinde ve göl kıyısında olan evin günümüzdeki emlak değeri yaklaşık 2 milyon dolardır.

Yapı yaklaşık 1000 m2 yaşam alanı olan bir göl evi.Üst katında 3 yatak odası ve iki banyosu bulunan evin girişinde büyükçe bir salonu,mutfağı ve bir banyosu daha bulunuyor.Girişin altında depo/kiler gibi kullanılabilen bir de bodrum katı mevcut.

Girişinden çatısına,verandasından iskelesine kadar tipik bir Amerikan Göl evi olan yapının ahşap dış cephesindeki detaylarda ve panjurlarında göze çarpan  ağırlıklı renk yeşil.Evin genel ahşap rengi ise beyaz.

90 ların tarzı ve mobilyalarını görebileceğimiz evin iç dekorasyonunda klasik ahşap uygulamalar var.Mutfağın modası geçmiş görünen ama sıcak bir ortamın sebebi olan ahşap ağırlıklı dekorasyonu evin genelinde de var.Veranda ,masalar,ayna çerçeveleri,yatak başları hepsi ahşap uygulamalar.

Ailenin kendi arasındaki problemleri çözmek için doktorun kullandığı ve aile bireylerini temsil eden kuklalar, çocukların çok hoşuna gitmese de dekor olarak çok güzeller.

Çevresindeki tüm doğal güzellikler ile uyum içerisinde ve evein geneline hakim bir tarzdan çok, yazlık ev dekorasyon alışkanlıkları sebepli, çeşitli tarzların birleşimini görebileceğimiz evin içinde, uyumdan çok fonksiyonellik ön plana çıkmış.