Warlords of Drenor |Blizzard Entertainment

Yaklaşık 10 yıl önce başlayan ve tüm dünyayı Role Play Gaming kısaca RPG adı ile kasıp kavurmaya başlayan Blizzard’ın World of Warcraft  oyunu , yeni sürümü olan Warlords of Drenor’u  piyasaya sürdü.

Aslında bunun gibi ek sürümlerin geçtiğimiz yıllarda bilgisayar marketler ve hatta D&R gibi mağazalarda izdihamlara kuyruklara yol açtığı zamanları geride bıraktık.Artık tüm oyun güncellemeleri gibi bu ek sürümler de oyunun piyasaya sürülmesinden haftalar önce kullanıcıların dijital yükleme yapmasına izin vererek  bu özel! Günelrin önüne geçti. Artık kullanıcılar oyunun yeni sürümünü daha sonra kullanmak isteseler bile önden bu yüklemeyi yaparak ileride sadece dijital anahtar girerek oyunu oynayabiliyorlar.Battle.net sitesi üzerinden bu uygulamaya geçen Blizzard firması hem sürüm zamanı oluşan yığılmaları ortadan kaldırdı hem de ciddi bir malzeme israfının da önüne geçmiş oldu.

Tıpkı diğer sürümlerde olduğu gibi  Warlords of Drenor sürümünde de özel paketler ve hediyeler bizleri bekliyor.Daha fazla ücret ödeyerek oyun içinde kullanabileceğimiz rare companionlar veya mountlar edinebiliyoruz.Bunun yanında bu sürüm ile beraber hediye olarak yeni bir karakterinizin level 90 a kadar yükseltilmesi sağlanabiliyor .Böylelikle yeni bir sürüm heyecanı ile yeni bir karakter kasmak isteyecek oyuncular level 90 a kadar herhangi bir zaman kaybetmeden oyunun yeni bölümlerini yeni karakterleri ile oynayabilecekler.

Yeni bölümlerde gelen en büyük yenilik tabii ki level sınırının 90 dan 100 e yükseltilmiş olması.Bu da oyuncuların farklı yüzlerce  quest yapmasına yeni silahlar ve kıyafetler elde etmesine ve elbette yeni ve daha zor dungeonlar ve raidlere girmelerini sağlayacak. Oyunu yükler yüklemez yeni harita olan Drenor bölgesine giden oyuncular bambaşka bir hikayenin bir parçası olarak sanki oyuna yeni başlıyormuş gibi olmanın güzelliğini yaşayacaklar.

 

Hikayenin yeni bölümünden bahsetmek gerekirse :

Draenor ilkel bir dünya. 30 yıl önceki, çok önemli bir dönüm noktasının zamanında ineceğiz.

Rise of the Horde‘dan hemen öncesine gidiyoruz ama Warlords of Draenor başladığında bu, alternatif bir evren gibi olacak.

Oyuncular, Shattrath’ı bir kıyı şehri olarak , Karabor’u, Black Temple’ın yıkımından önceki Draenei şehir haliyle ve yıkılmadan önce Auchindoun’u görecekler

Yerel, kahramansı bir rol üstlenecek, Blizzard bundan dolayı sadece aynı fraksiyon liderleri olmayan büyük karakterleri denemek istemiş.

Thrall’ın, geçmişte Horde’u olumsuz yönde etkileyen eylemleriyle yüzleşmek için bir çok ciddi meselesi olacak.

Garrosh kurtarılmayacak fakat tatmin edici bir sonu ve bir çok karakter gelişimi olacak.

Aggra, Thrall ile birlikte geçmişe gitmeyecek.

 

Yeniliklere gelecek olursak:

Yeni ek pakette Warlords of Draenor oyuncuları, orc klanları ve draenei’ın yaşadığı 30 yıl önceki Outland‘i ziyaret edecekler.

Blizzard’ın ,oyuncu evleri isteyen oyunculara cevabı Garnizonlar olacak.  World of Warcraft’ta bir üssünüz olduğunu hayal edin. Garnizonlar oyuncuların kendi evleri olacak ve tamamen özelleştirilebilir olacaklar.

Artık 10 ve 25 kişilik raid yok. Normal ve Heroic raidler artık 10 ile 25 arasında değişen boyuta sahip olacaklar. Yeni raid formatı 20 kişilik Mythic modu olacak.

Draenei ve Blood Elf te dahil 8 eski ırka yeni karakter modelleri geliyor.

Eşyalarda büyük değişime gidiliyor, eşyalardan hit, parry, dodge, expertise, ve reforge kalkıyor.

Zırhınız kullandığınız spec’e göre stat değiştirecek.

Artık intelligence plate ve strength plate tarzı set farkları yok.

Çanta boşlukları artık daha iyi olacak–görev eşyaları artık çantada yer kaplamazken, heirloom ve oyuncak eşyalar, tıpkı binek ve petler gibi özel bir Koleksiyon sekmesinde yer alacaklar.

Efsanevi eşyalar devam edecek Blizzard’ın MoP’un görev hattından memnun ve benzer bir görev serisi WoD’da da yer almakla beraber geçmişteki gibi efsanevi eşyalar bulunacak.

Yedi yeni bölge olacak ve her biri son derece atmosferik olacak.Draenor, Outland’in 30 yıl önceki hali olduğundan tüm bölgeler tamamen orijinal olacak.

Ek paket ortası için yeni zindanlar planlanıyor. WoD’da ayrıca MoP’ta yaşanılan zindan eksikliği yaşanmayacak.

Adventurer’s Guide (Maceracının Rehberi), oyuncuya teçhizatına, seviyesine ve mesleklerine göre içerik önerecek.

Güzel bir yan proje olarak, Blizzard eski oyunların mevcut bilgisayarlarımızda oynanabilmesi üzerinde de çalışıyor.

Cataclysm genişleme paketiyle büyük hasar gören Stormwind City’nin, 6.0 yamasıyla tamir edilmesi bekleniyor. Kaynak

Void Storage’in kapasitesi, yeni bir sekme eklenerek 2 katına çıkacak.

Kişisel bankanıza 98 slotluk yeni bir meslek sekmesi eklenecek.Bu sekmede meslek materyallerinizi biriktirebileceksiniz.

Guild seviyeleri kalkıyor.Artık tüm guildler açıldıkları anda seviye 25 olacaklar.Ayrıca Cash Flow vb. bazı guild perkleri de oyundan kalkıyor. Kalkan perklerden biri de Ride Like the Wind. Artık uçuş hatları bu perkin kaldırılmasıyla birlikte daha hızlı olacak.

 

Haritada Yeni Alanlar:

Draenor, Blizzard tarafından tamamen baştan tasarlanan yeni bir kıta olacak.Oyuncular bu bölgelerin bazılarının adlarını Outland’den tanıyabilirler fakat Blizzard bölgelerin baştan sona tamamen değiştiğini vurguluyor.

Frostfire Ridge: Frostwolf Clan ile çalışan Horde’un başlangıç bölgesi. Karla kaplı ovalar ve volkanlar içeren bir bölge.

Shadowmoon Valley: Iron Horde’la savaşmak için Prophet Velen ile çalışan Alliance’ın başlangıç bölgesi. Bölge, mevcut halinden çok çok farklı gözükecek.Gür yeşillikler ve güzel Draenei mimarileri içeren bir bölge.

Gorgrond: Blackrock Clan, burada Draenor için önemli bir tehlike oluşturacak devasa bir kuşatma silahı oluşturuyor.

Talador: Auchenai Soulpriestleri, Auchindoun’ı şeytansı tehlikelerden korumak için burada çalışıyor. Oyuncular Auchindoun’ı Terokkar Forest’taki zindan alanından tanıyacaklardır.

Spires of Arak: Arrakkoa’lar, Shattered Hand Clan’a karşı savaşmaktadırlar. Outland’de, arrakoalar Sethekk Halls‘da ve Terrokar Forest’ta görülebilmekteydi.Shattered Hand orclarınıysa yine The Shattered Halls‘da görebilirsiniz.

Nagrand: Warsong Clan bu bölgeyi kaplamaktadır. Hatırlarsanız Nagrand, Outland hikâyesinde önemli bir yer tutmaktadır.

Tanaan Jungle: Bleeding Hollow Clan, burada bir Dark Portal kurmaya çalışmakta ve Iron Horde burayı bir üs yapmayı planlamaktadır. Böylece Azeroth’u işgal edebileceklerdir.

Ashran: Alterac Valley tarzı bir açık dünya PvP bölgesi.