Uluslararası Bahçe ve Çiçek Festivali

Uluslararası Bahçe ve Çiçek Festivali

Ortaköy Yetimhanesi

Beşiktaşlılara ve hatta tüm İstanbullulara şehrin merkezinde rahatlama ve nefes alma imkânı sağlayacak, eğlenceyi içeriğin bir parçası haline getirerek pek çok yaş grubuna dokunacak bir organizasyon yapmak arzusuyla yola çıkılan bir serüven.

 

Aynı zamanda toplumda botanik algısını yükselterek, özel bahçecilik ve evde çiçek yetiştirme kültürünü geliştirmeyi hedefleyen festivalin; bu anlamda kent kültürüne de katkı sağlaması hedefleniyor

 

Seyir geleneğinin değiştiği günümüzde, etkinlikler için alternatif mekân arayışı artmakta, etkinlik içerikleri ve çeşitlilik önem kazanmakta. Beşiktaş Uluslararası Bahçe ve Çiçek Festivali, 6-15 Mayıs 2016 tarihleri arasında, tüm Beşiktaş İlçesinde; parkları, meydanları ve sokakları içine alarak, var olan sorunlara yeni yanıtlar arası. Festival, toplumdaki bu dönüşüme cevap aramanın yanı sıra kamusal alanı da halkla etkileşime açıp, özgürleştirmeyi hedefledi.

 

Katılım ve ziyaretin ücretsiz olduğu Festival’in ilk yılında, ulusal ve uluslararası paydaşlar ve katılımcılar ile bahçe ve bitkinin odak olarak kullanıldığı; doğa, toprak, yeşillik ve tasarıma projeler gerçekleştirdi. Bütün projelerin yanı sıra, kültür-sanat, bilim ve eğitim faaliyetleriyle de coşkulu bir açık hava festivali ortamı hedeflenildiği anlaşılıyor programdan.

 

Festival komitesi ise şu şekilde;

Av. Murat HAZİNEDAR Beşiktaş Belediye Başkanı

Mürvet GÜNDAY Beşiktaş Belediyesi Başkan Yardımcısı

Faruk BOYACIOĞLU MottoPS Kurucu Ortak

Stephen BENNETT Uluslararası Festival Danışmanı / Chelsea Flower Show Emekli Direktörü

Andrew Tomlin FISHER Uluslararası Festival Bahçeleri Küratörü / London College of Design Başkanı

 

Komite yoğun bir çalışmanın ardından oldukça yetenekli ve yaratıcı bir uluslararası bahçe tasarımcıları ekibini kurmuş. Hepsi İstanbul’a yaptıkları bahçe tasarımlarında farklı hikayeleri anlatıyor ve farklı karakteristik özellikler besliyor.

 

Bu projenin en iyi yanı, katılımcılar açısından, İstanbul’da olmak ve farklı politik, dini ve hayatlardan pek çok arkadaş edinmek olmuş

 

İstanbul ve İstanbullular açısından ise Dünyanın her yerinden pek çok tasarımcıyı, mimarı ve sanatçıyı bir araya getirip, bitkiler ve bahçeler hakkında konuşturuyor olabilmek çok büyük bir fırsat.

 

Ortaköy Yetimhanesi

1- Yunus Karma

Bir Yetimhane Yedi Deneyim / Single Orphanage – Seven Experiences

    2- Ek Biç Ye İç

Üretken Kent Bahçesi / Productive Urban Garden

    3- Ek Biç Ye İç

Mutfak / Kitchen

    4- İstanbul Moda Akademisi İstanbul Moda Academy (IMA)

Neyse O Sergisi / It is what it is Exhibition

    5- Soyoung Chung

Yuvarlak Katmanlar / Circular Strada

    6- Shinji Turner – Yamamoto

Global Tree Project – Istanbul

    7- Superpool + Memed Erdener

Manolyanın Kokusu Bize Hiçbir Şey Hatırlatmıyor. /

The Smell of Magnolias Reminds Us