Tijen Samuray | Uzak doğu felsefesi Wabi Sabi

dfot

Evde Wabi Sabi

Sakinliği ne kadar sevenlerdensiniz? Sürekli arkanızdan koşturmanız gerektiğini hatırlatan insanlar, trafik ve akıp giden saatler mi var? Bir durup “ben nereye gidiyorum, gerçekten ne istiyorum veya istemiyorum” dediniz mi? Sadece temel ihtiyacım olan şeyleri kabul edip, diğer tüm fazlalıklardan nasıl kurtulabilirim, modern yaşam ile beraber sunulan tüm fonksiyonellikler hayatımı rahatlatmak için mi, yoksa daha kısa zamanda daha çok şey yapmam için adına “pratiklik” denilen tuzaklar mı diye hiç düşündünüz mü?  Eğer, “şimdiye kadar tüm bunlar aklımın ucundan bile geçmedi” diyorsanız, belki durup düşünmenin zamanı geldi.  Veya diyelim ki  düşündünüz, uygulamaya geçebildiniz mi? Neden tüm bunları şimdi yazıyorum? Çünkü, durmaya, sakinlemeye, hayatımı basitleştirmeye ve her şeyden önce de  evimdeki fazlalıklardan kurtulup konsantre olabileceğim alanları açmaya daha çok ihtiyacım duyuyorum. Belki de çocuk sahibi olduktan sonra daha fazla tüketimin tuzağına düşüp, onu bunu alıp, kafamı sağdan soldan gelen bilgiler ile doldurduktan sonra cidden bir arınmaya  ihtiyacım olduğu hissiyle yanıp tutuşmaya başladım.Kafamın içindeki şeyler dolaplarımdaki ve evimdeki ıvır zıvırlar elendikten sonra rahata erecek, daha net bir yaşama ve görüşe sahip olacakmış hissine kapılıyorum. Öbür taraftan hiç şüphem yok ki çoğunuz benimle aynı hissi  paylaşıyorsunuz. Sonuç olarak, insanız ve hepimizin ortak temel ihtiyaçları  ve iç güdüleri var. İçimize çektiğimiz nefes ile  nasıl fani bedenimize yaşam veriyor isek, ruh halimiz ile de  kalbimize soluk veriyoruz. Fazlalıkların ve  doğamızın dışına çıkma durumunda ise işte tam bu yüzden kalbimiz sıkışıyor ve bize doğal bir uyarı yolluyor.

 

Sadeliğin ve doğallığın insan hayatına vereceği enerjiyi hesaba katan ve tüm çekiciliğini savunan Uzak doğu felsefesi ise buna bir isim vermiş , Wabi Sabi adıyla anılmak istenmiş. Doğallıkla, sakinlikle, transparanlıkla, sadelikle gelen bu güzelliğe bir yaşam disiplini olarak mimarisinde, dekorasyonunda, beslenmesinde, giyiminde yer vermiş. Orijini Japonya olan wabi sabi felsefesi öğrenilmesi ve uygulanması  akıl ve vücut sağlığımız için şart olan, merkezine  insanı yerleştiren br yaşam şekli. Belki de  21. yy Batı kültüründe yalın İskandinav  dekorasyon tarzının bu kadar popüler olmasının sebebi de bu. Uzak doğu’ nun asırlar önce keşfettiği bu arınma ihtiyacı,  kendimizi maddi ve manevi olarak tükettiğimiz bu dönemde üzerimizdeki tüm yığılmalardan kurtulmanın trendy versiyonu.

 

Evimiz de uygulayacağımız Wabi Sabi adına diyorum ki; yenilerini almak için değil,  gerçek hayatınıza daha çok alan açabilmek için evinizi, dolaplarınızı boşaltın ve fazlalıklardan kurtulun ki rahat bir nefes alabilin ve sadece basit özünüze dönebilin. Çünkü, aradığımız her şeyin cevabı orada.Bu arada plastikleri, suni malzemelerden yapılmış ürünlerden, polyester, akrilik içerikli tekstil ürünlerinizden de kurtulun.

Üzerinden seneler geçtikçe güzelleşen doğal ahşap, taş ve metalden yapılmış eşyalarınız ile eviniz nefes alırken sizde bir oh deyin.