TESLA’dan Yeni Powerwall Pil

TESLA’dan Yeni Powerwall Pil

Elon Musk’ın geçtiğimiz aylarda haklı bir gururla basına tanıttığı, Tesla’nın Yeni Powerwall Pili, oldukça ikna edici teknolojisiyle enerji dünyasında yeni bir sayfa açmaya aday. Çok yakın bir zamanda, geleceğindeki belirsizlik ve çevreye verdiği zararla hepimizin korkulu rüyası haline gelen benzin, ilk ve tek seçeneğimiz olmaktan çıkacak ve geleceğin temiz teknolojiler ekosisteminde kolayca yerimizi alabileceğiz.

Ev ve ofislerimizdeki enerji tüketimi de kolaylıkla bu yöne kaydırılabilecek, onu da önden söylemiş olalım. Peki nasıl? Güneş enerjisin günlük hayatımıza entegre edilmesini kolaylaştıran bu yeni pil sayesinde enerji kullanım alışkanlıklarımızda köklü değişimler olacak.

Güneş enerjisinin tüketicinin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde günlük hayatımıza girmesini hızlandıracak olan piller, karbon emisyonundaki çevreci rollerinin yanı sıra, enerjiyi üretmek ve yönlendirmek konusundaki becerileriyle de para ve zaman önceliklerimize tam olarak cevap olacak. Tesla’nın bu yenilikçi Powerwall Pili diğer pek çok yenilenebilir enerji sistemleri ile aynı mantıkta çalışıyor.

Temiz enerjiler sektörünü yakından takip ediyorsanız, Alevo veya Enphase gibi sistemlerin işleyişine de az da olsa hakimseniz birazdan anlatacaklarımız size çok da yabancı gelmeyecek. Powerwall pil, en basit anlatımla, güneş panellerinin ürettiği elektiriği depolayıp uygun ölçeklerde kullanıma sunmak için bir tür dengeleyici ve depolayıcı. En genel anlatımla, enerji kullanımın en düşük olduğu saat aralıklarında şarj olan Powerwall pil, ev veya ofis halkının yoğun tüketim saatlerinde size enerjiyi servis ediyor. Ne yazık ki Powerwall’un yakın zamanda çok büyük ticari hedefleri yok, çünkü güneş paneli kullanımı halen istenilen seviyede değil ve bu yüzden seri bir üretime gidilemiyor ve birim maliyetleri bu yüzden biraz yüksek. Ama Tesla’nın orta ve uzun vadeli stratejik planlamalarında bu sorunun üstesinden gelineceği açıklanıyor. Bizce evimizin, ofisimizin duvarlarında Powerwall için yer açmanın vakti gelmiş de geçiyor bile.

Siz ne dersiniz?