Tarihi Dokuyla Gelen Modernizm

Tarihi Dokuyla Gelen Modernizm

Barcelona’nın Horta semtinde yer alan bu asırlık çatı katı dairesi burada yaşayan çiftin dedesine ait bir daireymiş. Modayı ve tasarımı çok seven genç çiftimiz evlerini çocuklarına uygun bir hale getirmek için gerekli olan tadilatları yapmış.  100 yıllık bir geçmişi olan bu apartman dairesini modernize hale getirmek için çok uğraşmışlar. Tarihi dokuya çok fazla zarar vermeden evlerine başka bir hava katmışlar. Evin girişinden itibaren dairenin genelinde pek çok sanat çalışması ve antika eşyalar göze çarpıyor.

Dedesinden kalma antika dresuar evin antresinde yerini almış. Sevdikleri aksesuarları da yerleştirerek modern bir hava katmaya çalışmışlar. İki katlı bu geniş çatı katı dairesinde iki adet oturma bölümü bulunuyor. Ev sahipleri büyük oturma odasının bir bölümü yemek odası olarak, diğer bölümünü de oturma odası olarak kullanmayı tercih etmişler. Odada ki duvarın birini tamamen kütüphane olarak kullanmak isteyen ev sahipleri ahşap kütüphane yaptırmış. Oturma odasının belli köşelerinde yine birbirinden güzel sanat eserleri dikkat çekiyor.

Bu eserlerin her birini özenle yerleştirerek odaya farklı bir hava katmayı başarmışlar. 100 yıllık çatı katı dairesinin eski tavanının dokusunu çok sevdikleri için değiştirmek istememiş çiftimiz. Alt katta yer alan yatak odalarında sakinlik ve huzur vermesi için beyaza boyamayı tercih etmişler. Yatağın iki ucunda küçük, ahşap bir sehpayı komodin olarak kullanmışlar.Yatak odasının hemen yanında da geniş bir banyo bulunuyor. Burada da koyu tonlarda ahşap parke ve beyaz seramik kullanarak banyoya yeni bir görünüm kazandırmışar.