Sydney’de Eski ve Yeninin Sanatsal Uyumu

Sydney’de Eski ve Yeninin Sanatsal Uyumu

Bu muhteşem kır evi Avustralya Sydney’nin Coogee bölgesindeki sahilde yer alıyor.  Marcella Kaspar ve Mark Cooper’a ait olan ev eski ve yeni birçok özel dekoratif obje birlikte kullanılarak, eklektik tarza uygun olarak döşenmiş. Ziyaretçilerine tam anlamıyla bir estetik şöleni sunan bu görkemli evin, bugünkü halini alması bir anda olmamış elbette. Bu adeta dev bir sanat eserini andıran ev için, yılların birikimi tanımını kullanmak en doğrusu olacak.

Bu uzun ve zorlu dekorasyon süreci, rastgele gerçekleşmemiş hemen onu belirtelim. Elbette ev sahiplerimizin ailelerinden kalan geleneklerin, yaptıkları seyahatlerin sanata ve kaliteli tasarıma olan düşkünlüklerinin sonuçta önemli bir payı var. Ama müthiş bir stratejik planlamanın sonucu bugün yakalanan sonsuz ahenk ortaya çıkmış. Yani rastlantıya bırakılmamış başarı. Duvarlar kömür tonlarında boyatılmış önce ve Marcella’nın çarpıcı ve dramatik sanat çalışmaları ile süslenmiş sonrasında bu duvarlar. Böylece eserlerin yarattığı efekt güçlendirilmiş. Çiftin eklektik mobilyalardan oluşan eşsiz bir koleksiyonu var. Gri ve yeşil tonları evdeki renk paletinin çıkış noktasını oluşturuyor. Çünkü bu tonlar dışarıdaki doğayla olağaüstü bir harmoni yakalanmasını sağlamış. Özellikle ev tekstilinde doğadan alınan bu ilhamın payı çok büyük demek hiç de yanlış olmaz bu nedenle. Yere kadar pencere ve kapılarla doğaya bütünleşen bu kır evi böylece onun bir devamı olarak algılanacak derecede natürel bir görünüme sahip olmuş Ayrıca dekoratif  farklı objeler bir araya getirmekten oldukça dikkatli davranılmış ki ortaya bu çıkan eklektik yaklaşım yorucu ve karmaşık olmayan bir tasarım estetiğine kavuşturmuş yaşam alanlarını.

Kışın karanlığından sıkılan ve evlere kapanmış olan ruhumuza aradığımız ilham için  bu evin pastel ve doğal renk paletinden daha iyi bir seçenek düşünemiyoruz. Ev her haliyle yaşan bir bahar. Bahara çok yaklaştığımız bugünlerde içimizi aydınlatması umuduyla paylaşıyoruz bizler de sizinle.