Şömine Seçiminde Kriterler ve Çeşitler

Şömine Seçiminde Kriterler ve Çeşitler

Sevgili Bast Home okuyucuları; sizinle bu köşede yazılarımla buluşmaktan büyük onur ve heyecan duyuyorum.

Soğuk havalarda içinizi ve evinizi ısıtacak bir konuyla başlamak istedim. Bu yüzden, kendi projelerimde de sık sık kullandığım, sadece ısıtıcı olarak değil görsel olarak da mekanı çok şıklaştıran ve farklılık katan, şömineleri anlatarak başlıyorum köşeme.

Projelerimde, özellikle salonda TV ünitesinde kullanmayı tercih ettiğim bu harika tasarımlı şömineler, oldukça büyük boyutlarda olduğundan alevlerinin vermiş olduğu enerji tüm yaşam alanını etkisi altına kolaylıkla alabiliyor. Bu yüzden TV ünitesi gibi bir odak, yerleşim için çok ideal bir seçenek oluşturuyor.

Bazı mekanlarda bacasız dekoratif şömineleri ara bölücü olarak da kullanabilirsiniz. Ben bu tip durumlarda, oturma grubuyla yemek bölümünü ayırmak için mekanın doğru yerine tavandan ince duvar yapıyorum üzerine televizyonunuzu asıyorum altına da bioetonollü şömineler geliyor. Bu şekilde görsel olarak çok minimal ve yalın olarak tasarlayıp mekanı kullanışlı hale getirmek mümkün.

Sadece iç mekanlarda değil tabii, dış mekanlarda; bahçenizde veya balkonunuzda da dış mekan şömineler kullanabilirsiniz. Bunu da alternatif olarak göz ardı etmemek gerekir. Türkiye’nin önde gelen firmalarından Decofire marka, Avrupa’nın en saygın ve prestijli markaların distribütörlüğünü yapıyor. Decofire mevcut koleksiyonun yanı sıra kişiye özel şömine tasarımları, projelendirmeleri ve uygulamaları yaparak mimariye özgün bir çizgi kazandırıyor.

Doğalgazlı şömineler Türkiye’de son 10 yılda uygun hale geldi. Hava kirliliğinde minimum emisyon, tüp sıkıntısı olmaması bunu çok konforlu hale getirdi. Mekanınıza göre farklı ebatlar farklı boyutlar bulabilirsiniz. 120 cm’lik şömine saatte 1 m3 yakıt yakıyor, bu kadar düşük bir şekilde yakıt yakarak ısınmak seyir zevkini daha keyifli bir hale getiriyor. Uzaktan kumandayla veya akıllı telefonunuzla şömineyi kumanda edebiliyorsunuz. Doğalgazlı şöminelerde hermetik baca sistemi sayesinde yatay atış veya dikey atış olarak mekanın uygun cephesine baca sistemi uygulayabilirsiniz. Bu şöminelerin önü kapalı cam olduğu için evin içine koku ve karbondioksit atılımı olmaz. Sağlığa zararlı değildir.

BioEtonollü şömineler Etonol yakıtlı bacasız şömineler herhangi bir gaz oluşturmaz. Bioetonol tamamen biyolojik ürünlerden meydana gelir. Bioetonol’ün yanması temiz emisyon sağlar. BioEtonollü şömineler 13 yıllık bir üründür. Burner tipin içine saf alkol baz doldurulup yaktığımızda gerçek alev açığa çıkar. Bu yakıtta karbon monoksit açığa çıkmaz. Bacaya gerek yoktur. Dolayısıyla baca imkanı olmayan yerlerde, şehir yaşamında, otel lobilerinde, restoranlarda, şirket merkezlerinde, açık alanlarda sıklıkla kullanılabilir.

Odunlu şömineler yakıt olarak odun kullanabileceğiniz, yatay ve dikey formda asansör veya yana açılır cam kapaklı, çerçevesiz cam tasarımlar ve benzersiz şömine koleksiyonunu Decofire’da bulabilirsiniz. Odunlu yanan şöminelerde cam kapak uzaktan kumandalı olabilir ve açı ayarını yine uzaktan kumandayla yapabilirsiniz. Odunlu şömineler bacadan direk atılmalıdır. Büyük ebatlı odunlu şöminelerde alevin tüm görkemini dev ekranda bir sinema filmi izler gibi izleyebilirsiniz.

Decofire

Arkan Cad. No:25 4.Levent/İstanbul

Dilara Aslantaş