Soğuk Kış Günlerinde Şömine Keyfi

Soğuk Kış Günlerinde Şömine Keyfi

Salonlarımızda sıcak ve etkili bir ortam yaratmak için idealdir şömineler. Fonksiyonel olmalarının yanısıra dekoratif olmaları tıpkı bir aksesuar gibi kullanılmalarına da sebep olur. Şöminelerin tarihi çok eskidir. Yıllar boyunca iç ve dış mekanlarda kullanılmışlardır.

İlk önceleri ısınma ve pişirmeye yönelik olan ocaklar, estetik boyut kazanmalarıyla ismini şömine olarak değiştirmiştir.  1678 yılında şöminelerde hava akımı ve bugünkü baca sisteminin geliştirilmesi ile şöminenin tarihinde büyük bir devrim gerçekleşmiştir. İsmini Fransızcadan alan şömineler, pek çok ülkede yaşanılan mekanlarda vazgeçilmez bir unsur halini almıştır. Şöminelerin yerleştiği konuma, dekoratif tarzına göre pek çok çeşidi bulunuyor.

Bulunduğu ortama artı bir değer katan şömineler ile, mekandaki en kuytu alanları en cazip yer haline getirmek mümkün. Otellerde ve restaurant gibi ticari mekanlarda şömineler ile cazip köşeler yaratılır ve imaj vurgulaması yapılır. Psikolojik olarak da şömine ateşinin romantik ve oldukça dinlendirici bir etkisi vardır. Fonksiyonel anlamda ise, ekonomik bir ısınma aracı olan şöminelerin; odun, elektrik ve doğalgaz yakıt türleri ile çalışan modelleri bulunmaktadır.

Şömine etrafında yaratıcı fikirler:

  1. Şöminenin üzerindeki rafta yaptığınız kompozisyonu mevsimsel olarak değiştirin. Yazın doğal renkleri, çiçekleri; kışın ise pastel renkleri ve ışıl ışıl yanan mumları tercih edin.
  2. Çerçeveler, tablolar ve küçük bir abajurla huzurlu bir şömine köşesi yaratabilirsiniz.
  3. Şöminelerin dışı kadar içi de önemli elbette. Kullanmadığınız zamanlarda şömine içini temiz tutmaya özen göstererek büyük mumlarla süsleyebilirsiniz. Veya dekoratif odun parçaları da koyabilirsiniz.
  4. Şöminenizin üzerine asacağınız ayna, tablo, saat hatta plazma televizyonlar ile evinizin dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz.
  5. Şömine karşısına yerleştireceğiniz rahat koltuklar, ayağınızı uzatacağınız puf ile keyifli bir ortam yaratmak elinizde.
  6. Şömine duvarlarında çeşitli malzemeler kullanmak mümkün. Ahşap kaplamalar, taş kaplamalar her zaman en popüler olan materyaller. Şöminenizi ortaya çıkarmak isterseniz bulunduğu duvarı boydan boya ayna ile kaplayabilirsiniz.
  7. Şöminenizi bacanın bulunduğu yerden başka bir yere taşımak isterseniz, mutlaka işinin ehli bir firma ile çalışmanızı öneririm. Hazne seçimi, baca yeri, bacanın çapı gibi teknik özellikler çok iyi hesaplanmalıdır.

Malum senenin son ayındayız. Yeni yıl alışverişleri ve evlerimizin süslenme zamanı tatlı bir heyecanla geldi çattı. Hele ki meşhur Noel babanın şömine bacasından ineceği de varsayılırsa, çam ağacınızı şöminenin yanına yerleştirmekte fayda var derim.  Hediyeleri yılbaşı ağacınızın altına  koyabileceğiniz gibi; şöminenin üzerine küçük hediye paketleri koymak, yılbaşı çoraplarını buraya asmak yılbaşı heyecanını daha etkili vurgular. Minik hediye paketlerinizi bu çorapların içine yerleştirerek daha zengin bir görüntü de elde edebilirsiniz. Şömineler genellikle salonlarımızın odak noktalarından birisidir. Dolayısıyla şömine rafı üzerinde sergileyeceğiniz süslemeler de en göze çarpanı olacaktır. Kokulu şık mumlarını, yılbaşı çoraplarını, geyik heykellerini, minik hediye paketlerinizi ve yılbaşı toplarını burada sergileyebilirsiniz.

Şöminenizin karşısında odun ateşinin melodi gibi gelen sesiyle, sevdiklerinizle bu önemli günün keyfini çıkarın. Nice güzel yıllara….