Sizin Yılbaşınız Hangisi ?

dfot

 

Hangi sosyal alışkanlıklardan, yaşam geleneğinden geldiğimizle doğru orantılı olarak büyük değişkenlikler gösterse de her birimizin zihninde net bir yeni yıl resmi vardır aslında. Kimi zaman yaşam tarzımızla ve seçimlerimizle değişir, gelişir, kimi zaman önceliklerimiz doğrultusunda silikleşir, önemsizleşir, ama vardır. Yeni Yıl yaklaşıp da sokaklarda ve  mekanlarda yılbaşı parıltısı yaygınlaşmaya başlayınca, kendimizde gerçekleştirecek gücü bulalım bulmayalım yine de aklımıza bir resim düşer kendi Yılbaşımıza dair. İşte biz de bu resmi merak ettik. İşte biz de tam bu nedenlerle “Sizin Yılbaşınız Hangisi” dedik bu defa konunun profesyonellerine. Onlar da elbette yaptıkları işe; tarzlarına; birikimlerine ama en çok da gerçek duygularına uygun cevaplar verdiler. Şimdi bu  yılbaşı dosyasında hep birlikte öğreneceğiz bakalım tasarım ve dekorasyon dünyasından  değerli isimlerin “ sizin tarzınıza en çok uyan yılbaşı konsepti hangisidir” sorusuna verdikleri cevaplar nelermiş…

Doğal ve Yalın Bir  Yılbaşı: Basitlikte Yakalanmış Mutlak Mükemmellik 

Doğal  Malzemelerle; özellikle ham ahşap aksesuarların yalın formlarda kullanıldığı yılbaşı geleneği aslında İskandinav tarzda öne çıkan unsurların altının çizildiği doğal bir tasarım anlayışı olarak son yıllarda öne çıkan bir tarz olmuş. Buradaki ana tema her türlü abartıdan ve şatafattan uzak, detaylarda yaratılan basit çizgilerle, hatta direkt formlarla değil doğadan ilham alan basit öğelerle Yılbaşını insanların zihninde yaşatmak. Kuru ve doğal dallar ile yakalanan çam ağacı formları; ahşap kaplarla sergilenen kozalaklar; bildiğimiz form ve temalardan uzak sade ve kendi halinde dokunuşlar ile zihinde yakalanan çağrışımlar tazın odak noktası aslında.

Bazıları Klasik Sever: Yaşasın Kırmızı ve Yeşilin Cumhuriyeti

Öyle ya kimi klasik temaları sever: kocaman yemyeşil bir çam ağacı altında rengarenk hediye paketleri. Her tarafa kırmızı yeşil tonları hakimdir genel olarak bu formatta. Çocukluğumuzdan beri izlediğimiz Hollywood filmlerinin Noel sahnelerine bezer ortam.  Ağaçta özenle süslenmiştir; ışıl ışıl toplar; uçuşan melekler; tepeye yerleştirilmiş kocaman bir yıldız; şöminenin önüne asılmış çoraplar ve tabii ki olmazsa olmaz Noel Baba figürü baş köşede şefkatle gülümser bize. Kocaman odunların yandığı güzel bir şömine pencereden çapkınca gülümseyen kar da eklenince mizansene; artık klasik bir yılbaşı teması için tüm şartlar gerçekleşmiş demektir.

Geçmiş Yılı Taçlandırmanın, Geleceğe Aydınlık Bakmanın İhtişamlı Şekli

Yılbaşı demek hala birçok tarzda ve kültürde şıklıkla  ve bereketle özdeştiriliyor ki bu da oldukça anlaşılabilir ve hayatımıza coşku katan bir tarz; hiçbir zaman tamamiyle ortadan kalkmamasını dilemeliyiz hepimiz. Göz alıcı ışıklandırmalar; ihtişamlı ziyafet sofraları; dore ve simin her türlü şekilde ve ebatta kullanıldığı objeler . Dev mumluklar; sade ama alımlı sofra takımları; parıltılı kadehler; olmazsa olmaz şekil şekil boy boy mumluklar; şamdanlar. Hayatımızdaki kutlamaya değer anların  sayısını önceden kestirmek zor; o yüzden olanın tadını çıkarmalı ve hakkını vermeli diyenler tarzlar ve alışkanlıklar değişse de parıltılı kutlamalar yapmayı sürdürecekler. İyi de yapacaklar bizce.

Kendin yap/ eco design; Kutlamayı da Yaparım Süslemeyi de Diyebilenler İçin 

Son yıllarda öne çıkan; çeşitlenen; yorumlanan eski bir gelenek aslında. Türkiye’de 40 ve 50 yaşın üstündeki kuşaklardan gelenler hatırlayacaklardır; eskiden yılbaşı süslemeleri bu kadar yaygın ve çeşitli değildi. Bazen ekonomik sebeplerden bazen de ulaşılabilirliğin kısıtlılığından; yeni yıl kutlamalarında her evde çeşitli yöntemler geliştirilirdi çocukları özellikle memnun etmek için; çünkü bir üst jenerasyonun pek de alışkanlıkları arasında sayılmazdı zaten yeni yıl süslemeleri.

Bu günkü kendin yap süslemelerde o günkü yaratıcılığın bugünkü bakış açısıyla yorumlanmasından başka birşey değil aslında. Çoğunlukla elimizde olan materyalleri kullanarak; el işi; başkasında olmayan; satın alınıp  tüketilemeyecek kadar anlam yüklediğiniz minik sevimli objelere dönüştürmedeki yaratıcılığa kim itiraz edebilir ki? Daha yaparken anılarınızda küçük enstantaneler oluşturacak keyifli bir seçenek aslında kendi yaptığınız süslemeler. Çocuğunuzla veya bir sevdiğinizle bugün yaptığınız süslemeleri yıllar sonra keyifle hatırlamaktan daha büyük bir zevk olur mu? Çok trendi olması; doğaya ve geri dönüşümüne katkıları da işin cilası.

Bana Stilini Söyle; Sana Yılbaşını Nasıl Kutlayacağını Söyleyeyim  (retro, iskandinav…)

Artık tek bir stile sadık kalmanın; her ortamda onu katı çizgilerle vurgulamanın, hatta stilleri kesin çizgilerle birbirinden ayırmanın pek de mümkün olmadığını düşünüyor olabilirsiniz siz de bizim gibi. Ama yine de itiraf edelim her birimizin kalbinde yatan bir aslan vardır ve yılbaşı bunu ortaya koymak için bulunmaz bir fırsat. Belki bir evi baştan sona aynı tarzda döşemek çok da popüler bir bakış açısı değil artık; o zaman alın size uygun zaman; stil ve tarz temalı kutlamalara kimsenin bir itirazı olamaz.  Bu da demektir stil temalı kutlamalar aslına kendimizi doğru ifade edebilmenin en keyifli ve kısa yolu olarak hayatımızda var olacak bundan sonra da. Aksi takdirde mutsuz ve sıradan olurduk. İskandinav mı seviyorsunuz; seçin yılın temasını ziyaretçileriniz kendini İsveç’te sansın bir an için. Yoksa Retro ya da vintage mı favori tarzınız; sonuna kadar gitmek için daha uygun bir an olmaz. Country sevenler dağ evi temalarını evinizde rahatça kullanabilirsiniz, çok sağlam bir mazeretiniz var kendiniz olun bu yılın en güzel döneminde.

Karar Veremiyorsanız En Çok Hangisini Sevdiğinize, O Zaman Olduk Rengarenk

Son yıllarda artık bırakın ağaç süslemelerini ağaçların bile renklendiği yılbaşılar gittikçe yaygın. Eskiden yeşil bilemediniz hadi en fazla beyaz olarak bilinen Yılbaşı süslemeleri günümüzde artık rengarenk; moru, turuncusu; mavisi farklı boy ve şekillerde önümüze çıkıyorlar adeta bir festivalin geçit törenindeymiş gibi. Hal böyle olunca çocuklar ve hep çocuk kalacaklar için rengarenk yılbaşılar da kurgulayabilmek artık çok kolay elbette.  Sofra tasarımlarından çevre düzenlemelerine her konuda her renk aksesuar var artık markaların Yeni Yıl koleksiyonlarında. İster renkleri bir arada kullanın; ister tek renkli temalar kurun evinizde seçmekte özgürsünüz. Sıradanlığın tuzağına düşmemek adına birbirinden çarpıcı ve farklı yılbaşı konseptleri yaratanlar size ise cesaretinizden ötürü bir kez daha artar hayranlığımız. Bakalım bu yılın en çılgın renk teması nerede olacak? Sabırsızlıkla bekliyoruz.

Sürpriz Dolu Yılbaşı Enmoda.com’da

 

Yılbaşı çoşkusu Aralık ayı boyunca Enmoda.com‘da! Bu ay boyunca her gün müşterilerimize yeni fırsatlar sunup yılbaşı ruhunu bütün bir aya yaymayı hedefledik. Yılın heyecanla beklenen o son gününe kadar her gün farklı sürprizler sunan Enmoda’yla yılbaşı ruhunu yakalamaya hazırlanın.

 

Sevdiklerinizi mutlu edecek yüzlerce hediye seçeneği ve büyük gün için planladığınız partide giyeceğiniz o mükemmel elbise, fırsatlarla beraber Enmoda.com‘da sizi bekliyor. Tüm ay boyunca her gün farklı kampanyaları yakalayarak, evinizden çıkmadan alışveriş yapma rahatlığına ücretsiz ve hızlı kargo avantajıyla kavuşabilirsiniz. Unutmayın, yeni yıla nasıl girerseniz öyle geçer. En keyifli yılbaşı alışverişi ve stil dolu bir yıl için doğru adres Enmoda.com!

 

BEGART

Doğal dokuları tasarımlarımla birlestirmek en zevk aldıgım uyarlamalardan biri…2014’e ait kış koleksiyonumu hazırladığım şu günlerde, doğal ağaçlardan spontane hazırlanmış böyle bir yılbaşı ağacı beni özetliyor… Bu yalınlığı ise, 31 aralık’ın klasik rengi olan yeşil bir tulum, kırmızı bir ruj ve bir sürü nar ile renklendirebilirsiniz…Hepimize bereket dolu bir yıl olması dileğiyle…

Begüm Akdoğanlar

Tasarımcı

NORDist

Yılbaşı dönemi için bir tema hazırlayacak olsam, sanırım ben de pek çok kişi gibi klasik imgelerden yararlanırdım.

Lapa lapa yağan yumuşak kar, çam ağaçları, sessiz ve mutlu insanlar, gecenin içindeki sarı ışıklı sokak lambaları, hediyeler, aile ve dostlar, sıcak bir ortam falan filan…  Bunların cezbedici bir his yarattığı ve gerçeklikten uzaklaştırdığı kesin…

Kısa bir süre için bile olsa herkesin önündeki günlere ait umut taşıdığı, güzel hayaller kurduğu bir gecenin doğal olarak büyüleyici olması ne güzeldir.

Benim kişisel tercihim ise sunduğunuz seçeneler arasında da yer alan “doğal ve yalın” bir şekilde huzur içinde geceyi tamamlamak oluyor epeyce bir süredir. Ama bu yalınlıkla birlikte, az önce ifade ettiğim gibi pek çok kişiyle benzer olumlu duyguları paylaşıyor olmak, değer verdiğimiz ve sevdiğimiz kişilerle sakin bir şekilde etrafı izlemek her seferinde keyifli geliyor…

Klasik bir dilekle bitireyim; herkesin aldığı kararların hiç değilse bazılarını gerçekleştirebileceği kararlılıkta, sağlıklı ve huzurlu bir yıl geçirmesi dileyiğle tüm BastHome ailesine sevgiler…

İbrahim Geçer

Nordist Mobilya ve Mimarlık

LUNAPARK

“2014 yılbaşı dekorasyon konseptleri arasında favorimiz olan; sade ve yalınlığın ön planda olduğu İskandinav tarzda dekore edilmiş, gösterişten ve ışıltılı süslemelerden uzak, insanı doğaya özendiren sıcacık bir oturma odasında arkadaşlarımızla geçireceğimiz bir yılbaşı gecesi bizi çok mutlu ederdi. Kırmızı renkli aksesuarlarla canlandırılmış bembeyaz bir kış gecesi için, şömine önüne atılmış yastıklar, hayvan figürleriyle süslenmiş yemyeşil bir çam ağacı, doğal ahşap dokuların etrafa yaydığı sıcaklık ve şamdanlardan gelen hafif ışık, temelinde naturellik olan İskandinav tarzı dekorasyonu sevmemiz için başlıca nedenler.”

 

Murat Tamgüç

Bertan Berk

Co Founders

SACURA MİMARLIK

“Yeni yılı karlar arasında bembeyaz doğanın yalınlığı ve dinlendirici sessizliği içinde karşılamak o kadar  saf ve temiz olur ki, yaşatacağı hisler  yeni başlangıçlar için açılan bembeyaz bir sayfayı andırır adeta. İşte tam bu sebeple dekorasyonda kuzeyden gelen İskandinav tarzı yalınlığı beğeniyorum. Çünkü, Nordik stiline has sade, aynı zamanda mükemmel yalınlıktaki hatların usulca çevresine uyum sağladığını düşünüyorum. Tasarladığım tüm mekanları, zamanlar ötesi, trend kaygılarını aşmış, akılcı fonksiyonelliğe sahip İskandinav stili ile dekore etmek gerçekten de hoşlandığım bir tarz özellikle bu Gubi, Normann Copenhagen gibi içinde Retro esintiler barındıran markanın mobilya ve aksesuarları ile olur ise.”

Barış Öztek

 

Disenõ

“Benim yılbaşım sürprizli ve pırıl pırıl…Yeni yıl her zaman sevinç ve umut barındırır. Bull&Stein’ın çeşitli boy ve renklerde sunduğu seramik meyveler,  yılbaşı ortamı için gereken neşeyi, heyecanı, sıcaklığı ve şaşırtıcılığı yaratmaya çok elverişli. Sade ve ışıltılı tasarımları ile bana keyifli ve sıradışı bir yılbaşı konsepti yaratma imkanı sunuyor.  Parlak tonlarda bulabildiğim yeşil ve beyaz boy boy elmalar, gerçek ağaç dallarından yapılmış sapları ile kırmızı kirazlar hem klasik bir yılbaşı geleneginin renklerini sunuyor hem tüm sene boyunca da kullanabildiğim aksesuarlar olabildikleri için de oldukça avantajlı. Lisa Pappon’un tasarladığı seramik kirazlar; yeni başlangıçları, elmalar; mutluluğu, gücü, sağlığı, büyüyü ve sonsuz gençliği temsil etmesi açısından  benim yılbaşımın önemli  parçaları.”

 

Feray Akın

Disenõ

Managing Director

 

DoğruTasarım Mimarlık

“Yeni bir yıl. Yeni umutlar…Umutlarınızı yılbaşının ana rengi olan kırmızı ile sarınca, gerçekleşme imkanı yüksek bir enerji açığa çıkabilir. Bu enerji, yılbaşı akşamının parıltı ve ihtişamı ile buluşunca size tüm yıl yetecek kadar mutluluk ışıltısını da beraberinde getirecektir. Her koşulda ışığınızın daima parıldaması dileğiyle…”

DoğruTasarım Mimarlık

Güvenç Yalçınkaya

Genel Koordinatör

 

LUYANO

‘’Biz Luyano Ltd. Şti. olarak yılbaşı dekorasyonunda klasik yılbaşı temasını tercih ettik.Bu temayı destekleyen kırmızı-yeşil renklerini kullanıyoruz. Formlarda kar taneleri  ve çam ağacı olmasına özen gösterdik. Yılbaşı kurabiyeleri,kardan adamlar,kar detayları ve olmazsa olmaz çam ağacı süslemelerine ağırlık vermeye çalıştık.”

 

Levent Uyanık

Luyano

Yönetici

Zoo Designstudio

“Zoodesignstudio olarak yılbaşı dekorasyonunu; klasik yılbaşı anlayışından daha öteye taşıyıp, modernize edip farklı bir bakış açısıyla sunuyoruz. Yılbaşı  sembollerinden olan geyik, kartanesi, kurabiye, çam ağacı gibi yılbaşı sembollerini zoo’ca tasarlıyoruz. Bunu yaparken kırmızının cesaretinden ve gücünden de vazgeçmiyoruz. Sadece yılbaşı döneminde kullanılıp bir sonraki seneye kadar kutularda sakanan objeler tasarlamak istemiyoruz. Herzaman yeni yılın enerjisini evimizde hissedebileceğimiz ürünlerle sizinle olmak istiyoruz. Yeni yılda yenilikler sizinle olsun.”

 

Zoo Designstudio

Özlem Barış

Tasarımcı

 

Penny Blooms&Beans

Sade ve rafine bir masa hazırlığı, seçilmiş özel çiçekler ve süslemelerle zenginleştirilebilir… Bu masa için tasarladığımız çiçekler masa süsleriyle ahenk içinde olacak şekilde seçildi ve yılbaşının habercisi ve temel rengi olan kırmızılarla eşleştirildi. Masada örtü ile uyumlu beyaz keten peçeteler olmasına rağmen kırmızı saten kurdeleler kullanıldı, yemek tabağının solundaki çatal bıçak takımına baz oluşturmak ve tabakları bu renkle on plana çıkarmak için… Masanın tamamına tarçın çubukları serildi ve mumlarla zenginleştirildi. Çiçeklerden suya taneleri atılmış olarak ve vazoda dal olarak rosa hip, kirmizi/bordo renkli ranunculus ve dianthus kullanıldı.

Burada vazoda renksiz cam kullanılmasının sebebi su görüntüsünü yani sembolik olarak sadeliği vurgulamak ve masada yer alacak olan yemeklerin de yerleştiği bir düzende çiçeklerin ve suyun duru birleşimini sergilemek. Bunlardan farklı olarak yine duruluğu ve ahengi bozmadan eklenebilecek gümüş veya altın boyalı kozalaklar yerleştirilebilir…Şömine veya yılbaşı ağacı ile boyasız sade doğal kozalaklar kullanılabileceği gibi; yiyeceklerle ortak zeminleri paylaşacak kozalaklarda hijyeni sağlayabilmek adına boyalı kozalaklar kullanmayı özellikle öneririm. Hedeflediğimiz yılbaşı sofrası görüntüsü misafirleri ve yılbaşı yemekleriyle donandığında dolu dolu görünmeli ancak hiç bir zaman kalabalık hissi vermemeli… Kurulum, çiçek ve aksesuar seçimlerinde her zaman yılbaşı sofrasını bir kolaj olarak gözümüzde canlandırmalı ve kullandığımız hiçbir malzemenin fazla veya az kalmayacağından emin olarak çeşit ve adetlere karar vermeliyiz.

 

Ayça Paksoy Sözen

Penny Blooms&Beans Founder

 

Paspas’ın Bahçeleri

“Hayatın her alanında doğallığın ve yalınlığın ruhu arındıran ve insani içsel sakinliğe ulaştıran erdemler olduğuna inanıyorum.

Bence sadelik her zaman önemsiz olandan uzak kalabilmeyi özgürlük ve serbestliği hissederek yaşayabilmeyi olanaklı kılar.

Benim için yılbaşı gibi anlamlı bir günü doğru biçimde yaşamak da ancak mekan tasarımından başlayarak tüm detayların ve kurgunun gösterişten uzak, doğal ve sade olmasıyla mümkün olabilir.

 

Yılbaşına ev sahipliği yapacak iyi bir mekan,  gösterişli olmak ve ön plana çıkmak yerine sadece yaşanacak güzel bir aksam için fon olmayı başarabilmelidir. “

 

Paspas’ın Bahçeleri

İç Mimar Emre Özberk

SMN Tat Merkezi

“İskandinavlar daima dinginlikleri, stilleri ve fonksiyonellikleri ile beni büyülemişlerdir. Daima verimlililiği ve dayanıklılığı ön planda tutan tasarımları, sadelik ve estetikten ödün vermemeleri onları  favorim yapıyor. Belki de bir İsveç şirketinde çalışmış olmam ve bu iyi ve kaliteli insanları yakından tanıma fırsatım olması etkiliyordur. İskandinav stili her zaman favorimdir.

Semen Öner

Şef/ SMN Tat Merkezi Kurucusu

ATÖLYE 11

“Biz Atölye 11 olarak yılbaşı dekorasyonunda klasik yılbaşı temasını tercih ediyoruz. Yılbaşı dekorasyonlarında bu temayı destekleyen

kırmızı-yeşil ve altın renklerini kullanıyoruz. Formlarda yıldız ve çam ağacı olmasına özen gösteriyoruz. Narlar, yılbaşı kurabiyeleri ve olmazsa olmaz çam ağacı süslemelerini çok seviyoruz. Dekorasyonu mumlarla tamamlıyoruz.”

 

Burcu Çipiloğlu

Levent Çipiloğlu

Atölye11 Co-founder

TAVSİYE EVİ

Ailemizde yılbaşı ritüeli her zaman vardı. Hediye almayı-vermeyi, hayatı kutlamayı seven bir aileden geliyorum ne mutlu ki. Annem, günler öncesinden aldığı yılbaşı hediyelerini dolap diplerine saklar, ben her defasında onlarla karşılaşır, acaba hangisi benim, içinde ne var diye merak ederdim. Yılbaşı gecesi, evde veya dışarda, muhakkak şatafatlı bir kutlamamız olurdu.  31 Aralık gecesi saatler 23:50’yi gösterirken, ondan geriye sayar ve yeni yıla kalbimde binbir heyecan, dilimde dualarla, sevdiklerimin yanında girerdim. Böyle büyüdüm.  Sonra hayatımın sekiz yılını Amerika Birleşik Devletleri’nde geçirdim. Bu yıllar boyunca Noel kutlamaları ve yılbaşı kutlamaları birbirine kaynadı. Noel şarkılarının tınısı çok renklidir ve mutlu eder. Noel’in coşkusunu, insanlarda uyandırdığı umut duygusunu, yardımlaşma isteğini ve birlik beraberlik hissiyatını çok ama çok sevdim. Yılın bu dönemine ait çıkan ürünler, filmler, müzikler ve hayatın her anına işleyen Noel ruhu, benim yılbaşım ile özdeşleşti. Yılbaşı Noel demek değil tabii ki ama uyandırdığı duygular çok benzer kaldı bende.

 

 

Renan Tavukçuoğlu

Tavsiye Evi CEO Founder

BAST HOME

Tek bir tarza sığmayan, ruh halinize, trendlere, o yılki gündemlerinize göre farklı stillerde şekillenen bir yılbaşı Bast Home’un önerisi. Kendinizi kalıplarla sınırlamayın, her yılın temasını o yıla özel kabul edin ve öyle tasarlayın. Özgün düşünün, sınırsız ve önkoşulsuz hareket edin. Eminiz çevrenizi ve sizi mutlu edecek yılbaşı temaları oluşturmak böylece çok daha kolay olacaktır. Çünkü kimi zaman klasiktir insan, kimi zaman aykırı, kimi zaman yalın, kimi zaman da kalabalık. Yeter ki kutlanmaya değer günlere hakkını verme kararlılığında kalın. Gerisi gelecektir. Küçük bir ipucu: Sevdiklerinizden gelecek olan önerilere de açık olmak mutluluğunuzu artıracaktır. Keyifli kutlamalar !