Sevgililer Günü

Sevgililer Günü

Sevgililer günü olarak her yıl 14 Şubat’ta kutlanan günün geçmişine gittiğimizde asıl anlamının Aziz Valentine Günü olduğunu buluruz. Roma Katolik kilisesinin inanışına göre Valentine isimli bir din adamı adına ilan edilen bu bayram günü daha sonraları Batı toplumunda “Valentine “ kelimesinin “hoşlanılan kişi, sevgili” anlamında kullanılması ile tüm dünyada “Sevgili Günü “ olarak kutlanmaya başlanmıştır.

 

Antik Yunan takvimine gore Ocak-Şubat ayı ortasındaki zamanın, Zeus ile Hera ‘nın kutsal evliliğine adanan Gamelyon ayı olması da Şubat ayının sevgi ile ilgisinin antik çağlara dayanmasının bir göstergesidir.

 

Antik Romada ise 15 Şubat bereket tanrısı Lupercus’un onuruna kutlanan Lupercalia günü idi.

 

19.yy da ilk sevgililer günü kartının gönderildiği söylenmektedir.O günden sonra sevgililer gününün en yaygın kutlama şekli olan aşk şiirleri ve dilekleri ile dolu kartların yollanması ve  alınan hediyeler ile kutlanmaya başlayarak ticari bir zemine de oturmuştur.

Kartların yanında en çok tercih edilen ve gelenekselleşmiş  hediyeler ; çikolata ve çiçek olurken romantik bir akşam yemeği,olmazsa olmaz ritüellerdendir.

Güzel kıyafetlerle şık bir restoran veya evde yenen mum ışıklı, hafif alkollü romantik bir akşam yemeği ardından verilen hediyelerin yanında sevgi ,aşk ,romantizm odaklı ,keyifli filmleri izlemek, bu güzel günün, aslında hepimize hatırlatmak istediği duyguların bir arada sunulduğu ,

her sektörün bu özel günde ortaya koyduğu ticari ürünlerden farklı olarak,içerikleri sebebi ile yıllar sonra bile bu özel günlere en çok yakışan belki de en keyifli  üretimlerdir .

 

Gelelim sizler için seçtiğimiz ve bu özel günde sevdiklerinizle,şımarıkça abur cuburla doldurulan tabaklar eşliğinde “iyi ki seyrettim” diyebileceğiniz keyifli,komik,aşk dolu,romantik etiketli ,kimi güldüren kimi ağlatan ama hepsini izledikten sonra , sevdiklerinize sahip olduğunuz için mutlu olacağınız o unutulmaz filmlere…

 

1-    French Kiss

2-    Pretty Woman

3-    Ghost The Proposal

4-    City of Angels

5-    You’ve got Mail

6-    50 First Dates

7-    Hope Floats

8-    The Groundhog Day

9-    The Lake House

10-    My best friends Wedding

11-    When Harry met Sally

12-    The Notebook

13-    Nothing Hill

14-    Crazy Stupid Love

15-    While you were Sleeping

16-    Dirty

17-    Just go with

18-    Two weeks Notice

19-    Somethings Gotta

 

Son olarak….

Sevdiklerinizle sevginizi göstermekten asla vazgeçmeyin.Hiçbir sevgi gösterisinin bir nedeni olmak zorunda değil.

“Bir nedeni yok yalnızca öptüm” diyebilenlerden olmalı insan… Küçük İskender gibi….

 

….

İnsan inandığı şeyler uğruna muhteşem hatalar da yapabilir. Kızmamalısın. Darılmamalısın eğer bir kardeşlik varsa aranızda. Sevgi, hoşgörü takıntıları da değil. Bir elmanın kırmızı olması, bir gülün öyle kokması, bir derdin halledilmesinin ardından gelen ferahlık kadar sıradan ve güzeldir hata yapmak da. Aşka çılgınlığın yakıştığı çağları neden unutalım? Neden tarihin çuvalına tıkalım tatlı serseriliği, az biraz sergüzeşt olmayı? ! Ilımlılık mı kurtaracak insanlığı? Alttan alma mı örtecek bunca çirkefi, zorluğu, belayı? Demokrasi, senin saçlarından güzel olamaz.Senin yüzünden daha güzel olamaz krediler, faizler, repolar, tahviller. Dünyanın en uzun gecesi 21 aralık değil, beni terkettiğin gecedir. Beni üzdüğün, yorduğun, yıprattığın gecedir.Bir kabahat mi gerçekten kendi dışında birine hayranlık beslemek? ! Gerçekten kırıyorsun beni,

 

Bir nedeni yok. Yalnızca öptüm.

…..