Şehrin Ruhunu Somutlaştıran Mimar Enric Miralles

Şehrin Ruhunu Somutlaştıran Mimar Enric Miralles

25 Şubat 1955’de Barselona’da doğan İspanyol mimar, 3 Temmuz 2000’de erken yaşta beyin tümöründen yaşama veda etti. Kısa ama başarılı meslek hayatında geriye, özellikle Barselona’da, şehrin ruhunu somutlaştıran nitelikli eserler bırakmıştır.

Enric Miralles, Barselona’daki Katalonya Politeknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden mezun olduktan sonra, 1974-1978 yılları arasında Barselonalı mimarlar Helio Pinon ve Albert Viaplana’nın ofisinde her geçen gün yükselen pozisyonlarda görev almıştır. 1978 yılından, ilk eşi Carme Pinósile ayrıldıkları 1991 yılına kadar başarılı işbirlikleri ile ününü duyurmaya başlamıştır. Başarılarını sonradan evlendiği İtalyan Mimar BenedettaTagliabue ile birlikte kurduğu EMBT Mimarlar adlı şirketleri ile başyapıtı ve en büyük projesi olan İskoç Parlamento Binası Projesi ile tescillemiştir. (Bu yapı ölümü esnasında henüz tamamlanmamıştı.) En önemli iki projesi Edinburg’daki İskoç Parlamento Binası ile Barselona’daki İspanyol gaz şirketi Gas Natural için yapmış olduğu çok katlı yapı projeleridir. Enric Miralles’i mimari dilini, çağdaş mimari açısından sınıflandırmak zor olabilir. İspanyol mimar ülkesindeki mimarlardan (Alejandro de la Sota, José Antonio Coderch ve Josep Maria Jujol) ve 20. yüzyılın erken mimari eserleri tasarlayan uluslararası üne sahip Le Corbusier, Louis Kahn ve Alvar Aalto gibi mimarlardan etkilenmiştir.

Eserlerinde çelik ve masif yapı malzemeleri kullanarak, bunları çevre ile ilişkilendirmeye özen göstermiştir. İspanyol geleneğini ve tarihi yorumlayarak, serbest formlu yapılar tasarlamıştır. Yapıların formları sayesinde çevre ile ilişkisini kurup, kullandığı malzemeler ile de doğal yüzeyler oluşturmuştur. Doğal malzeme ile yapılmış bu eserlere kişisel ve sanatsal dokunuşları ile şehrin imzasını atmıştır. Profesör Andrew Macmillan, 1990’lı yılların başında Enric Miralles’in Glasgow’daki Mackintosh Okulu’na ders vermek için geldiğinde, öğrencilerin çalışmalarına baktığını ve ilham almak için tekrar tekrar geldiğini belirtmektedir.

Bu şekilde kendini ve eserlerini geliştirmek için günü takip etmiştir.

Enric Miralles bir çok üniversitede görev yapmıştır. 1985 yılında Barselona Mimarlık Okulunda (ETSAB) profesör olmuştur. 1990 yılında Frankfurt’ta Städelschule’de ders vermiştir. 1993’te Harvard Üniversitesi’nden davet almıştır. New York Columbia Üniversitesi, New Jersey Princeton Üniversitesi, Londra Mimarlık Derneği, Rotterdam Berlage Enstitüsü ve Meksika Buenos Aires Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak ders vermiştir. Miralles projelerinde iç mekan tasarımı yapmakla da kalmayıp mobilya tasarımları da gerçekleştirmiştir. Özellikle Escofet firması için Lungo Mare ve Sellex firması için Vacante isimli oturma elemanları günümüzde halen kullanılmaktadır.

 

Gülen Yalçınkaya Özelçi