Sanatla ve Yaşanmışlıklarla Dopdolu Bir Ev

dfot

 

Hale Soygazi ve Murat Belge çiftinin Gümüşsuyu’ndaki evlerindeyiz Kasım sayımızda. Her köşesinden; kültürel bir zenginliğin, göze sokmaya çalışılmayan bir estetik yaklaşımın , geçmişe duyulan saygının, sanatsal farkındalığın taştığı sakin bir apartman dairesi burası.

 

Çift, yaklaşık 13 yıldır  evli ve bu evde yaşıyor. Daha önce yakın bir arkadaşlarına ait bu daire onlar çıktıklarında ise bu eve taşınma konusunda hiç  bir tereddüt yaşamamışlar. Ev sahibemiz Hale hanım özellikle taşınma kararlarında şehrin merkezinde olmalarına rağmen evin kendisine ait bir bahçe ve balkonunun olmasının çok etkili olduğunu belirtiyor.

 

Daire bir giriş dubleksi; yaklaşık 230m2  genişliğinde. Üst katta küçük bir çalışma odası, misafir tuvaleti ve salon, alt katta ise Murat Belge’nin çalışma odası, 3 yatak odası ve bir banyo bulunmakta. Evin girdiğiniz katında bulunan ferah ve oldukça geniş  salonunda bizi; raflar dolusu Cd ve kitap, birbirinden özel tablolar ve aile yadigarı mobilyaların yanı sıra adeta camdan içeri giren eşsiz bir Boğaz manzarası  karşılıyor.

 

Tahmin edilebileceği gibi kitaplar evin her alanında genelde başrollerde; Murat Bey’in Bilgi üniversitesindeki odasının da bir bu kadar dolu olduğu kulağımıza kadar geldi laf aramızda. Salonunun duvarlarında dışarıdan daha az tahmin edilebilir bir koleksiyon sergileniyor; birbirinden değerlli genelde aile yadigarı olan tablolar. Namık İsmail’den; Ailye Berger’e; Fikret Mualla’dan; Abidin Dino’ya; Nejat Devrim’den Fahrünnisa Zeyd’e, Sabri Berkel’den, Arzu Başaran’a birçok önemli sanatçıya ait eserler mevcut bu koleksiyonda. Belge’nin çok değerli Picasso litografileri bu değerli koleksiyonun en önemli parçalarından.

 

Dekorasyon seçimlerinde genel olarak Hale hanımın zevki ön planda olmuş. Ev tasarlanırken, aile yadigarı mobilyalara; Mudo Concept; Beymen Home dan alınmış yemek ve oturma takımları ile  çeşitli aksesuarlar ve Horhor’dan  alınmış eski parçalar birarada kullanılmış ve sıcak, huzurlu ve ruhu olan bir yaşam alanı ortaya çıkmış.

 

Seyahatlerden edinilen aksesuarlar, hatırası olan objeler, özenle seçilmiş halılar, evin geneline hakim ahşap tonları rafine bir zevkle bir araya getirilmiş ve ortaya güzel bir şehir evi çıkmış.

 

Bu evde, rahat koltuklardan tutun da, yemek odasındaki konforlu ortama, bol bol yemek pişirildiği ve konuklara servis edildiğinin hemen anlaşıldığı sıcak ve samimi mutfağa  kadar her alan, içinde yaşayanların ve elbette dışarıdan ziyarete gelenlerin konforu ve huzuru için düzenlenmiş. Belge çiftine bir ömür buyu mutluluklar diliyoruz sıcak yuvalarında..