Sanat Haberleri

dfot

 

Emine Akbucak /Tristan Zilberman

21 Kasım – 12 Aralık 2013 

Galeri Od’A-Ouvroir D’Art / Sainte Pulchérie Fransız Lisesi

Yirmi sekiz yılı geride bırakan Tem Sanat Galerisi, etkinliklerini 15 Temmuz – 31 Ekim 2013 tarihlerinde Nişantaşı’ndaki iki katlı mekanında açacağı büyük ustalardan genç ustalara uzanan karma bir resim, heykel ve fotoğraf sergisiyle sürdürüyor. Gerek düzenleme, gerekse eserlerin seçimiyle çok emek verilen bir sergi bu. Mevsim olarak, galeriler, çoğunlukla ölü dönemini yaşarken, adeta bu imajı silmek istercesine üst düzeyde ve dolu dolu. 31 Ekim’e kadar sürecek bu sergide  Adnan Varınca, Avni Arbaş, Mustafa Aslıer, Gökşin Sipahioğlu, Mürşide İçmeli, Ömer Kaleşi, Alecos Fassianos (Yunanistan), Nevin İşlek, Güngör İblikçi,  Abraham Haddad (Fransa), Metin Talayman, Yuri Kuper (Rusya), Hale Sontaş, Mehmet Güler, Zeki Fındıkoğlu, Miharu Shiota (Japonya),   Hüseyin Ertunç,  Abdulkadir Öztürk, Yavuz Tanyeli, Angelos Panayiotidis (Yunanistan), Gülden Artun, Nur Özalp, İsmail Yıldırım, Talat Enlil, Mithat Şen, Selma Gürbüz, Gürhan Yücel, Devabil Kara, Bilgehan Uzuner ve Özlem Özkan’ın eserleri yer almaktadır.

 

PLATO SANAT, CONTEMPORARY İSTANBUL 7–10 Kasım 

İstanbul’daki güncel sanat çevresi için önemli bir mekan olan Plato Sanat, retrospektif değerinde bir sunum ile Türkiye’nin en kapsamlı uluslararası çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul’a katılıyor. Contemporary İstanbul çağdaş sanat alanında önde gelen sanat fuarı konumunu bu yıl da koruyor. 7–10 Kasım 2013 tarihlerinde sanatseverleri İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ve İstanbul Kongre Merkezi’nde buluşturmaya hazırlanan Contemporary İstanbul, 650 sanatçı, 3000 eser, 21 ülkeden 92 çağdaş sanat galerisi ile beraber 70.000’den fazla ziyaretçiyi ağırlayacak.

“Vadedilmiş Bir Sergi”

10 Eylül 2013 – 5 Ocak 2014

SALT Beyoğlu ve SALT Galata

Gülsün Karamustafa’nın Türkiye’de ve uluslararası platformda bugüne kadar düzenlenen en kapsamlı sergisi Vadedilmiş Bir Sergi, SALT Beyoğlu ve SALT Galata’da yer alıyor. Sanatçının Vaat Edilmiş Resimler (1998-2004) serisinden esinlenilen sergi adı, bu büyüklükte bir projenin zamanının geldiğine işaret ederken, Karamustafa’nın iki farklı sanatsal varoluş biçiminin; resimlerinin ve avangart sanat pratiğinin buluşma noktasının da altını çiziyor. Sergi, sanatçının 70’lerin sonundan günümüze kadar devam eden işlerini içeriyor.

TANSEL TÜRKDOĞAN “Simülatif İzler, Bilinmeyen Objeler” 1-30 KASIM/ NOVEMBER 2013 KARE ART GALLERY

Kare Sanat Galerisi 1 – 30 Kasım 2013 tarihleri arasında Tansel Türkdoğan’ın “Simülatif İzler, Bilinmeyen Objeler” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

 

Sanatçı değişken görselliğin ve katmanlı şeffaflığın bilinçaltımızdaki yeri ve sanatçının kendi düş dünyası için oluşturduğu belirsiz obje yansımalarını tuval üzerine taşıyarak günümüz insanının içinde bulunduğu çıkmazın durum tesbitini yapmaktadır…

Elgiz Müzesi“SEYHUN TOPUZ, 

42 YILDAN BİR SEÇKİ: 1971-2013”

24 Ekim – 27 Aralık 2013 

Elgiz Müzesi’nin Süreli Sergi alanında,  ülkemizin önde gelen çağdaş sanatçılarından Seyhun Topuz’un 42 yıllık sanat hayatı boyunca minimalist tavrı ve üçgen, kare, daire gibi temel geometrik formların çeşitlemelerini kullanarak realize etmiş olduğu yapıtlarından bir seçki gösterime sunuluyor.Sanatçının kişiliğinin bir aynası olarak nitelendirilebilecek bir titizlikle gerçekleştirilmiş bu özgün ifadelerin, samimi, renk ve formların yalınlığı ile ortaya çıkmış soyut biçimlerle karşı karşıya kalıyoruz. Bu özgün heykeller izleyiciye Seyhun Topuz’un düşünce dünyasında bir gezinti imkanı sağlıyor.  Açılışı 24 Ekim’de olan sergi 27 Aralık’a kadar izlenebilir.

“Biri, Hiçbiri, Binlercesi”

10 Eylül-26 Aralık 2013

SALT Galata

30 yıl boyunca sanatçıların yaratım ve üretim süreçlerini fotoğraflayan Elio Montanari’nin ilk kişisel sergisi SALT Galata’da.

10 Eylül’de açılacak olan sergi, Montanari’nin 200’den fazla fotoğrafını bir araya getiriyor.

Elio Montanari, 1980’lerden 2005’e dek, dünyanın dört bir yanındaki önemli sanat etkinlikleri ve sergilere hazırlanan sanatçıların yaratım ve üretim süreçlerini fotoğrafladı. Fotoğrafçının Fener’de bulunan geniş kapsamlı kişisel arşivi, 500 binden fazla negatif ve diyapozitif içeriyor. Bu fotoğraflar, sanatçıların asistanlar, küratörler ve arkadaşlarının desteğiyle işlerini şekillendirdikleri özel anları bugüne taşıyor.

ISTANBUL’74’ün

31 Ekim – 7 Aralık 

“10 Under 40” 

Sanatın çeşitli disiplinlerinden yararlanarak ürettiği işleriyle, günümüz sanatının en güçlü ve çarpıcı örneklerine imza atan, farklı kıtalardan 10 sanatçının katılacağı grup sergisinde yer alacak olan işler; resimden videoya, fotoğraftan heykele ve karışık teknik yerleştirmeye uzanan geniş bir yelpazeye yayılıyor. Sergide yer alacak sanatçılar arasında Diana Al-Hadid, Volkan Aslan, Natalie Frank, Gözde İlkin, JR, Idris Khan, Takuro Kuwata, Angel Otero, Robin Rhode ve Mehmet Ali Uysal buluyor. ISTANBUL’74’ün bu sergi için işbirliği yaptığı kurumlar arasında ise sanat dünyasının önde gelen galerilerden; Marianne Boesky, Pi Artworks, .artSümer, Galerie Perrotin, Victoria Miro, Tomio Koyama ve Lehmann Maupin yer alıyor.

ARMAGGAN Art & Design Gallery, 24 Ekim – 25 Aralık 2013 

“Mimardan Müzisyene Sınırsız Yaratıcılık” 

“Mimardan Müzisyene Sınırsız Yaratıcılık” başlığı altında açtığı sergiyle ARMAGGAN Art & Design Gallery, yaratıcılığın mesleklerle sınırlandırılmasına eleştirisel yaklaşıyor.

Rönesans üzerinde derin araştırmalar yapan Jacob Burckhardt: “Rönesans insanın keşfedilmesidir.” der. Sınırsız Yaratıcılık sergisi mimar, iç mimar, müzisyen, moda ve endüstri tasarımcısı 13 yaratıcı ismi yeniden keşfediyor.

Galeri Miz 

7-10 Kasım Doğu Çankaya