Ravouna 1906 | Bast Home’a Takılanlar

İstanbul’un Asırlık Beyefendisi

Yeni Sanat anlamını taşıyan Ravouna, yeniden aramızda. Dışarıdaki birkaç küçük masasıyla buyur ediyor sizi içeri. Ancak içeri girdiğinizde sizi bambaşka bir ambiyans karşılıyor. Sağınızda bir bar, uzayıp giden bir koridor, yuvarlak masaları ve muhteşem detayları ile sizi dış dünyadan soyutluyor. Üç katlı mekânın ilk katı bir şeyler atıştırmak ya da kahvenizi yudumlamak için ideal. İkinci kata çıktığınızda ise camekânlarla dolu özel tasarım ürünlerin sergilendiği ve aynı zamanda satıldığı bir mekan karşılıyor. Binanın yeme-içme için kullanılan son katı ise saatlerce oturup yemek yiyebileceğiniz gizli bir vaha adeta.

Kahvaltı tabaklarından sıcak ve soğuk başlangıçlara, salatalardan makarna, burger, sandviç ve ana yemeklere kadar uzanan bir menüye sahip. Baharda dolup taşmaya aday teras planlarınız için ideal bir mekan Ravouna.

Biraz tarihinden bahsedecek olursak;

İstanbul doğumlu Alexandre D. Neocosmos Yeni dunia ve C.P Kyriakides Sanayi-i Nefise Mektebini günümüzdeki ismiyle Mimar Sinan Üniversite’sini bitirmişlerdir.

C.P Kyriakides’in 1894 senesinde İtalyan Ravouna ailesi için antika mağazası ve ev olmak üzere projelendirdiği ve 1901 yılında A.D Yenidunia ile ortak mimarlar olarak çalışmaya başlamalarıyla beraber 1906 senesinde inşaatı tamamlanan Ravouna Bina’sı, günümüz İstanbul’una kalan Beyoğlu’ndaki içi ve dışı iyi muhafaza edilmiş

iki adet Art Nouveau eserden biri. Mimarların isimlerini Ravouna’nın üzerinde bulmak mümkünken aynı zamanda Ravouna Family’den gelen “RF” harfleri de binanın dış cephesine kazınmış. Kyirakides projenin mimarisini yapmış, Rum mimar Yenidunia ise mağazanın içindeki çok özel ahşap, dolap ve aksesuarları Antika mağazası olarak tasarlamış. Ravouna’nın üzerinde bulunan bir diğer yazı olan “G. & RFL MICHELINI ENTERPRENEURS”,bu da  binanın yapımını üstlenen İtalyan girişimcileri temsil ediyor.

Zarif dekoratif süslemelerin ön plana çıktığı, kıvrımlar ve bitkisel bezemeler Ravouna Bina’sının dış cephesinde de görülebileceği gibi sıklıkla kullanılmış. Tüm 19. yüzyıl boyunca benimsenmiş olan eski ve tarihi üslupları yeniden canlandırma ve yineleme anlayışından, bu anlayışa bağlı olarak tasarlama kuralları belirleyen akademismden farklı olarak “Art Nouveau”, yeni ve çağdaş olmayı öneriyor.

Ravouna Ailesi’nin binadan ne zaman ayrıldığı bilinmemekle beraber sonraki dönemlerde kitapevi olarak kullanıldığı söylenmekte.

Birçok kez el değiştiren, yakın geçmişte ise aksesuar ve mücevher mağazası olarak kullanılmış olan Ravouna Binası’nın restorasyonunu, 2011 yılında mimar Halil Onur projelendirilmiş ve Galata Yapı tarafından uygulaması yapılmıştır. 2012 senesinde el değiştirip Öney Mimarlık tarafından tasarımı yapılan Ravouna Binası, şuanda Ravouna 1906 Suites ve Ravouna 1906 Coffee & Bar olarak hizmete sunulmuş. Bina ikinci derece tarihi eser olmakla beraber Anıtlar Kurulu’na kayıtlıdır aynı zamanda.

Meral Uyanık Koca