Portekiz Comporta’da, Sahilde Emeklilik Evi

Bu başlığı ve evi görüp de “ben de, ben de istiyorum” dediğinizi duyar gibiyiz. Kim istemez ki?

Bazıları hoş bir sahil evi hayal eder, bazıları keyifli bir yazlık, bazıları ise hayatını değiştireceği ve özlemini çektiği bir ev inşaa eder. Biz bu üçüncü gruba giren bir eve bakıyoruz şu anda. Aslında bu üçüncü grup kendinden Önce sıralanan iki grubun bir birleşeni. Bu iki maddeye bir ailenin uzun yıllar kurduğu hayaller eklenince direkt olarak üçüncü gruba ulaşılıyor açıkçası. Gelin detaylara birlikte göz atalım.

 

Dışarıda mavi, içeride pembe detayların tercih edildiği ev, yazlık yaşamın yılın 10 ayına yayıldığı bir yaşam modeli için seçilmiş.

 

Dış cephede seçilen mavi tona ev sahiplerimiz; gökyüzü ve deniz tonlarını anımsattığı ve huzur verdiği için karar vermişler. Doğramalarda, sundurmada ve çatıda kullanılan beyaz renk hem bölgesel mimarinin genel özellikleri ile uyumlu olmuş hem de bu maviyi tamamlamış.

 

Tek kata yayılmış olan sahil evimiz, toplam 180metrekarelik bir bürüt kapalı alana sahip. Evin ön cephesindeki geniş verandanın arkasına konumlandırılmış salon evin en ferah yaşam alanı. Yüksek ahşap kirişlerin ve duvarların beyaza boyandığı salonda kullanılan aksesuarlar ve renkler bu beyaz zemin üzerinde daha çok patlıyor ve ortaya çıkıyor. Genel olarak sade döşenmiş olan salon avantgarde aksesuarlarla ilginç ve cazip hale getirilmiş.

Dar bir tabana oturan mutfak, açık kullanımı sayesinde oturma odasıyla birleştirilmiş ve geniş bir yemek alanı kazanılmış. Rahatlığın ön planda tutulduğu salon yaz-kış kullanıma uygun şekilde döşenmiş.

 

Salonun arka tarafında, yatak odası yer alıyor. Pembe rengin griyle desteklenerek burada da kullanıldığını görüyoruz. Merdivenle yukarı çıkıldığında ise asma kata konumlandırılmış bir çalışma o dası ile karşılaşıyoruz.