Pilevneli Project | Modern İlham Perileri

Pilevneli Project / Modern İlham Perileri

Murat Pilevneli vizyonlarını, “sanat çevreleri tarafından henüz tanınmayan genç sanatçıları başta galeriler olmak üzere farklı sanat kurumları, koleksiyonerler, küratörler ve sanat basını ile tanıştırmak; böylece Türk sanat dünyasına yeni sanatçılar kazandırmak” olarak tanımlıyor.

Sanatçılar ile Sanat Profesyonelleri Arasındaki Köprü

Pilevneli Project, Türk sanat piyasası için kaynak ve katma değer yaratmaya odaklanan bir proje platformu. Peki bunu nasıl yapmayı planıyor? Kendisini bir proje mekânı olarak kurgulayarak sanatçılar ile sanat profesyonelleri arasında bir köprü kurmayı hedefleyerek.

Özetle, bir sanat galerisi olmayan Pilevneli Project, galeriler ve diğer sanat kurumları için hizmet veren bir oluşumdur. Peki kimdir Murat Pilevneli? Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü’nden mezun olan Murat Pilevneli, ressam Mustafa Pilevneli’nin yeğenidir. 1996 ve 1997 yıllarında küratör Beral Madra’nın asistanlığını yapmış olan Pilevneli, 1996 yılında Beral Madra küratörlüğünde Atatürk Kültür Merkezi ve Kunstpalast Düsseldorf’da düzenlenen, Düsseldorf ve İstanbul’dan sanatçıların yer aldığı, “Diyaloglar” başlıklı karma serginin sergi koordinatörlüğünü üstlenmiştir. Murat Pilevneli, 1997 yılında ise René Block ve Angelika Stepken küratörlüğünde düzenlenen “In Medias Res” sergisinin organizasyonunu üstlenmiştir.1997-1998 yıllarında bağımsız sanat danışmanlığı yapan Pilevneli, askerlik görevinin ardından 2001 yılında Galerist’i kurmuştur. Pilevneli, 2001 – 2011 yılları arasında Galerist’te Haluk Akakçe, Taner Ceylan, Leyla Gediz, Erinç Seymen, Ayşe Erkmen, Hüseyin Çağlayan, Sarkis, Thomas Ruff, Michael Craig Martin, Julian Opie, Jürgen Teller gibi birçok sanatçıyla çalışmış ve uluslararası sergilere imza atmıştır. Galerist, Frieze, Fiac, Art Basel, Art Basel Miami Beach, Armory Show, Art Cologne, Art Dubai gibi önemli sanat fuarlarına Türkiye’den katılan ilk galeri olmuştur. Murat Pilevneli, 2005 yılında 51. Venedik Bienali’nde Hüseyin Çağlayan’ın katıldığı Türkiye pavyonunun prodüksiyon ve organizasyonunu da üstlenmiştir. Sonradan Art Unlimited adını alan sanat yayınını Galerist ismiyle kurmuştur. Murat Pilevneli, 2011 yılında Galerist’in hisselerini Melkan Gürsel Tabanlıoğlu ve Taha Tatlıcı’ya satmış ve 2012 yılında sanatçılar ile sanat profesyonelleri arasında bir köprü kurmayı hedefleyen Pilevneli Project’i kurmuştur. Bir sanat galerisi olmayan Pilevneli Project, galeriler ve diğer sanat kurumları için hizmet veren bir proje mekânıdır. Murat Pilevneli Temmuz 2013 itibariyle yayınlanmaya başlanan Istanbul Art News gazetesinin de sahibidir.

Çoğu zaman genç bir sanatçının kendisini sanat dünyasında konumlaması ve göstermesi uzun zaman alırken, Pilevneli Project, genç sanatçıların kariyerlerinde izleyecekleri yolu bulma sürecinde onlara destek olarak profesyonel sanat hayatlarına doğru bir şekilde hazırlanma imkânı veriyor. Bu sayede Türk sanat ortamının önemli aktörlerinden olan galeriler, profesyonel sanat ortamına hazırlanmış genç sanatçıları yeni programları için keşfedebilme şansı elde ederken, koleksiyonerler ise genç bir sanatçıyı ilk projesi ile keşfederek Türk sanat ortamında söz sahibi olabilecek gençleri kariyerlerinin en başından itibaren izleme şansı bulabiliyorlar. Pilevneli Project’in bir diğer özelliğiyse, sanatçıların yanı sıra mimari, tasarım ve moda gibi farklı alanlardan gelen projeleri kabul ederek disiplinler arası bir sistem kurmasıdır. Bu sayede farklı alanlardaki faaliyetlerin birbirleriyle diyalog halinde olmalarına imkân sağlanarak proje bazlı işleyen çok yönlü bir yapı oluşturulması hedeflenmektedir.Projelerde ağırlıklı olarak yer alan genç sanatçılarla beraber kariyerinde belli bir noktaya ulaşmış sanatçıların da değişik dönemlerine dağılan işlerinin bir arada sunumu gerçekleştirilmektedir. Böylelikle profesyonel sanatçıların deneyimleri genç sanatçıların enerjisiyle bütünleştirilmektedir.Pilevneli Project’te herhangi bir galeri tarafından temsil edilmeyen sanatçılara proje yapma imkânı verildiği gibi, bir galeri tarafından temsil edilen sanatçılar için de, temsil edildiği galeri ile ortaklaşa proje gerçekleştirebilme imkânı sunulmaktadır.Pilevneli Project dinamik ve yoğun bir program çizmektedir. Her proje iki hafta süresince sunumda yer alır ve sonrasında bir hafta aranın ardından yeni proje sunumuna geçilir.