Paris’te Geçmişten Günümüze Estetik Bir Yolculuk

Paris’te Geçmişten Günümüze Estetik Bir Yolculuk

Paris’te geçmişte de, günümüzde de genellikle sanatçıların tercih ettiği bir bölge olarak bilenen Saint Germain des Prés’deyiz. Geçmişe saygı duruşunda bulunan aynı zamanda da modern dokunuşlarla günümüze güncel referanslardan olan bu özel ev, mimar Joseph Dirand tarafından restore edilmiş.

Belle Epoque döneminin bütün mimari özelliklerini rahatlıkla gözlemleyebileceğiniz bu ferah ve görkemli yapı, yenilenme sürecinde aslına sadık kalınacak şekilde esas doku muhafaza edilerek yenilenmiş. Ünlü mimar, restorasyondaki tecrübesini bu yapıda ustaca gözler önüne sermiş. Binanın dış cephesinden alınan tarihi referansla evdeki malzemelerde göze batmayan rafine detaylar içeren dokular ön planda tutulmuş.

Bu detayların ustaca sergilenmesi için renk karmaşasından özenle uzak durulmuş. Açık renklerdeki yer ve duvar kaplamaları doku ve desenlerindeki ince detaylarla öne çıkarılmış. Evin tarihi orijinal parçaları göz alıcı detaylarla öne çıkarılarak dekorasyonda ön planda tutulmuş.

Bu tarihi dokuya ustaca tezat oluşturacak biçimde evdeki dekoratif objelerde, aydınlatmalarda, mobilyalarda hatta kullanılan sanat objelerinde modern çizgiler ön planda tutulmuş. Ev sahiplerinin de kişiliklerini en doğru biçimde yansıtması hedeflenen daire, dönemin ihtişamını panellerle, mermerin bolca kullanımı ve modern siyah, beyaz, gri ve altın renk paleti ile ihtişamı ve yalınlığı aynı potada eritmeyi başarmış.

Fonksiyonel ve yalın çizgilerin tarihi dokuyu ustaca tamamladığı bir iç dekorasyon anlayışının tercih edildiği bu yapı, Parizyen estetik anlayışının doğru harmanlanmış bir biçimini müthiş bir denge ile gözler önüne seriyor demek hiç yanlış olmaz.

Bu muhteşem dairede dolaştığınızda geçmişten bugüne hızlı bir tur yapıyor gibi hissedeceksiniz kendinizi.