Özel Okullar Nasıl Değerlendirilmeli

ÖZEL OKULLAR NASIL DEĞERLENDİRMELİ

Özel Okul sayısının her geçen gün hızla artığı bir ortamda, “iyi okul” kavramı hakkında hepimizin kafası biraz karışmış olabilir .Bu yüzden bir takım öncelikler belirleyerek başladık işe ve Irmak Okulları’nı bu önceliklere göre değerlendirdik.

LOKASYON VE OKULUN FİZİKİ KOŞULLARI

Belki bazıları katılmayabilir ama “en iyi okul yakın okuldur” yaklaşımı bir çok ailede yerleşmiş durumdadır. Özellikle anaokulu ve ilkokul çağındaki çocuklar için bunun önemli bir öncelik olduğunu düşünüyoruz. Nispeten şehir dışında, kapalı sitelerde yaşanıyorsa, küçük bir  çocuğun evinin bulunduğu yere yakın bir okula gitmesi hem çocuk hem de ebeveynler açısından çok rahatlatıcı olabiliyor.

Her durumda, okulun dünyadan ve şehir hayatının geri kalanından çok da izole olmamış ama öğrencisine kendi içinde bir dünya sunabilecek kadar da özerk bir kampüse sahip olması uygun bir eğitim ortamı için gerekli diye düşünüyoruz. Bilmiyoruz katır mısınız bu görüşümüze? Özellikle belirli yaşlardan sonra okul sonrası sosyalleşebileceği bir ortamı olması çocukların okulu sevip benimsemesi için önemli bir ayrıcalık bizce.

Yeşille ve doğayla bütünleşen bir bahçe, spora ve sanata mekânsal olarak doğru yaklaşan bir mimari vizyon, farklı yaştaki çocukların farklı ihtiyaçlarına cevap verecek bir çevre düzenlemesi aynı şekilde “iyi bir okulun” dikkat etmesi gereken diğer öncelikler. Bunlardan biri bile eksik olduğunda yukarıda bahsettiğimiz kavramların çocuğumuz hayatında içselleşen yaşam modelleri olacağını düşünmek pek de gerçekçi olmaz.

 

OKULLAR GELENEKLERİ VE TARİHÇELERİ İLE TANIMLANIR

Köklü bir gelenekten gelmesi, ne yaptığını biliyor olması, geçici heveslere değil yerleşik ilkelere ve değerlere bağlı kalması, bir okul markasını en yüceltecek kavramlar bizce.

Aksi takdirde kökü sağlam olmayan bir ağacın meyvaları konusunda ne derece emin olabilirsek, çocuklarımızın geleceği hakkında da o kadar emin olmalıyız bence. Saat başı bir okulun neredeyse açıldığı günümüzde bizce, seçtiğimiz okulun bir geleneği olup olmadığı konusuna odaklamak bizce işin çıkış noktasını oluşturmalı. Bu noktada içimiz rahat etmediği sürece gerisi sadece ayrıntı olacaktır. Yıllardır adı anıldığında bize hemen bir takım değerler zinciri ifade eden okulların yatırımları da işte tam bu nokta da değer kazanacaktır.

 

YEREL DEĞELERE SAYGILI EVRENSEL BAKIŞ AÇISI GELECEĞİN NESİLLERİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Yerel düşün global hareket et vizyonu bizce bir eğitim kurumunun en temel değerlerinden birini oluşturuyor. Dünyaya adapte olabilen fakat aynı zamanda sahip oldukları değerlere sıkı sıkı sahip çıkabilecek nesiller yetiştirmek için bizce bu ilk koşul. Objektif, akılcı, bilimsel evrensel bakış açısı ile ayakları yere basan, farkındalığı yüksek bir eğitim modeli çocukların bireysel yeteneklerine saygılı bir sistematik düşünceyle mümkün olabilir bunu da göz ardı etmemek gerekli.

SOSYAL HAYATI DA ÖNEMLİ

İyi bir okulda, veliler için düzenlenen çeşitli toplantılar, eğitimler ve seminerler ile aile ve okul arasındaki tüm paylaşımlarda aynı dilden konuşulabilmesi hedeflenmeli öncelikle.

Sonrasında da bienallar, sosyal sorumluluk projeleri, geziler gibi sosyal faaliyetlerle öğrencinin dünyayı çeşitli yönleriyle yaşayarak tanımasına izin verilmeli gibi. Unutmayalım dünyayı gerçek anlamda tanımaya çocuklarımız, bu fırsatı doğru değerlendiren okuldan yana kullanmalıyız biz de oyumuzu.

2014 – 2015 Eğitim ve Öğretim Yılı Herkese Hayırlı Olsun….