Bir Teknoloji Tutkununun Ölmeden Önce Ziyaret Etmesi Gereken 6 Yer

Bir Teknoloji Tutkununun Ölmeden Önce Ziyaret Etmesi Gereken 6 Yer

Bletchley Park, Londra

2.Dünya Savaşı sırasında, meşhur Alman Enigma ve Lorenz şifreleme metotlarını kıran İngiliz bilim adamlarına ev sahipliği yapan Bletchley Park, Londra’nın 72 kilometre dışında Milton Keynes’da bulunuyor. Sayısız insan hayatının kurtarıldığı bu eşsiz ev, şimdilerde müze olarak, dünyanın her yerinden tarih ve bilgisayar meraklılarına kapılarını açıyor. 2014 yapımı olan “TheImitation Game” filmi ise Bletchley Park’ın hikayesini harika bir şekilde anlatıyor. 24-26 Aralık ve yılbaşı dışında her gün kapılarını ziyaretçilerine açan Bletchley Park, İngiltere gezilerinizde kesinlikle ajandanıza girmesi gereken bir yer.

 

Legoland, Billund

LEGO tutkununun hayallerindeki tatil tabii ki bir LEGOLAND gezisidir. Dünyanın birçok bölgesinde tema parkları bulunsa da, LEGO’nun asıl yaratılış hikayesini sadece Danimarka, Billund’ta bulunan merkezde görebilirsiniz. Burada, bir çok LEGO ürün tasarımcısı ile tanışma, fikirlerinizi paylaşma imkanınızda bulunuyor. 2016 yılı için 140 kişilik bir katılımcı kotaları var ve maalesef başvuru süreleri geçti, elinizi çabuk tutarsanız ve eğer biraz şansınız varsa 2017 listesine adınızı yazdırabilirsiniz.

 

NASA, Houston& Space Shuttle, LA

Her ne kadar uzay gezileri programından vazgeçmiş olsalar da, NASA sizi uzaya gönderebilecek diğer firmalara desteğini kesmiş değil. Ama yinede NASA’nın Houston merkezini görmeniz ve denk gelirseniz, uzaya fırlatılan roketlerin kalkış anlarını izleyebilirsiniz, fırlatma işleminden aylar önce NASA sitesinden açıklanan izleme noktalarından da bu büyülü anlara şahit olabilirisiniz.

Houston’dan ayrıldıktan sonra yolunuz Los Angeles’a düşerse, Endeavour, Discovery ve Enterprise gibi insanlık tarihinde çok önemli yere sahip olan üç uzay aracından Endeavour sizi California Bilim Merkezinde bekliyor olarak. Diğer iki önemli aracı da görmek isterseniz, Discovery, Washington DC Smithsonian’s Ulusal Hava ve Uzay Müzesinde, Enterprise ise New York Deniz-Hava-Uzay müzesinde bulunuyorlar. Müzelerde araçların içini görmeniz, gezmeniz ve hatta kokpite oturmanız mümkün, oldukça heyecanlı.

 

Silikon Vadisi, Bilgisayar Tarihi Müzesi CA

Bir sonraki durağımız ise Silikon Vadisi, hepimizin bildiği gibi, bilgisayarın ilk çıktığı zamanlardan, mobil cihazlarıngelişmesinde her zaman teknolojinin kalbi ve beyni olan Silikon Vadi’sinde Bilgisayar Tarihi Müzesini kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Google’ın evi olarak bilinen ve San Francisco’nun 64 kilometre güneyinde Mountain View’da bulunan müze, sizi tarihi bir yolculuğa çıkacak. 1940’lardan itibaren başlayacak bu yolculukta, bir oda büyüklüğündeki ve tam 900 kilogramlık PDP-1 ve IBM 1401 Data ProcessingSystem gibi bilgisayarları görebilirsiniz.

 

Hobbit Evleri, Yeni Zelanda

Doğasının eşsiz olduğu söylenilen Yeni Zelanda, normal bir tatil için iyi bir seçim olabilir, peki ya herkesin tekrar tekrar seyretmekten bıkmadığı, sayısız baskısının okurlarıyla buluştuğu Yüzüklerin Efendisi serisinin, Hobbit Evleri de burada desem. Matamata kasabasının dışında bulunan bu bölgeyi, rehberlerin eşliğinde gezebilir ve hatta Hobbit temalı otellerde konaklayabilirsiniz.

 

Her şeyin başladığı yerler… Yani Garajlar

Hayatımıza yön veren birçok teknolojik firma ve kuruluşlar, bir zamanlar, bir grup arkadaşın garajlarında yaptıkları denemelerden başka bir şey değillerdi. Bu kadar mütevazi bir noktadan Apple ve HP gibi şirketler çıkaran bu büyülü garajları ziyaret etmek isterseniz, HP için PaloAlto’da bulunan 367 Addison Bulvarı, Steve Jobs’un büyüdüğü ve işlerini geliştirdiği garaj için ise 2066 Crist Drive Los Gatos’u ziyaret etmeniz gerekiyor.