Neden e-dergi ?

Neden e-dergi ?

Türkiye ve dünya’da medyanın yeni ismi artık“yeni nesil medya”.

Bu tanımlama artık tüm medyanın önüne geçilemez bir hızla değiştiği evrildiğini ve sonunda tek izleme yolu olacak bir halin tanımı. Tüm içeriğin dijitalleştiği bir zamanda sadece dijital data içermenin yetmediği zamanlara doğru ilerliyoruz.İşte tam da burada e-dergi mantığı devreye giriyor.

İnsanların sürekli olarak birbiri ile ve haberi ile iletişimde olduğu bir zamanda e-dergi mantığının, içerik üreticilerini zorladığı yer interaktif ve katılımcı bir içerik uygulamasının sunulması. Bu içeriğin teknolojik olarak hem çok güncel ve uyumlu hem de hızlı tüketilmeye uygun olması gerekiyor. e-dergi yayıncılarının , özellikle android ve ios sistemlerinin yarışmasında devreye giren iphone 6 ve Samsung Galaxy serilerinin önderliğinde e-dergilerinin, kişilere hemen ulaşabilmesi ve onların dikkatlerini çekecek bir halde olması vazgeçilmez kural oldu.Bu dikkati çekmenin de en doğru yolu içeriklerin gerek webde gerekse mobil cihaz ve tabletlerde interaktif olarak bir e-dergi halinde sunulması.

İçerik izlemede ,özellikle tablet ve akıllı telefonların kullanımının inanılmaz bir hızda olması e-dergilerin  data iletişim operatörlerinin de ilgisini çekmeye başlamasına yol açtı. Artık e-dergiler mobil cihazlarla her yerde ciddi bir data tüketimine yolaçtığından wi-fi ve 3G sağlayıcıların da e-dergilere daha çok destek vermesi gündeme oturdu.

Kısa zaman sonra neredeyse tüm medya tüketiminin e-dergileri örnek alarak interaktif halde okuyucuları ile buluşacağını öngörürsek, artık e-dergi üretiminin de artacağını ve bunun da tüm medya yayılarak içerik üretiminin e-tüketime uygun standartlarda olacağı sürpriz olmayacaktır.

Özetle,e-dergi ile başlayan e-medya üretimi e-dergilerin sunacağı yeniliklerle sürekli gelişecek gibi görünüyor.