Naja Munthe’nin Kopenhag’daki Evi

Naja Munthe’nin  Kopenhag’daki Samimi ve Şık Döşenmiş Evi

Naja Munthe, ünlü bir Danimarkalı moda tasarımcısı.  Şehrin merkezinde kendisi ve ailesi için hazırladığı bu güzel evde sade ama rafine çizgiler olmasına öncelik vermiş.

Kişisel ihtiyaçların sade ve özgün çözümlerle giderilmesine özen gösterilen bu İskandinav yaşam modelinde, sanatın ve tasarımın evrensel çizgilerinin ön planda tutulması dikkat çekiyor. Kişisel dokunuşlar, anısı olan objeler, keskin olmayan çizgiler, siyah ve beyazın yalın dokunuşları ve hiç şüphesiz incelikle düşünülmüş küçük detaylar, bu sıradan apartman dairesini çok karakteristik özellikler taşıyan özel bir kışlık şehir evine dönüştürmüş.

 

Salonun bol ışık alan camlarından mümkün olabilecek en üst verimi sağlamak için salon ve koridoru birbirinden ayıran bölüme ev sahibi siyah özel bir konstrüksiyon döşetmiş. Böylece iki yaşam alanını birbirinden estetik bir yöntemle de ayırmış olmuş. Salonda bu konstrüksiyon ve koltuklar ile aydınlatmalar arasında yakalanan siyah beyaz uyum, siyah yemek masası ile ustaca dengelenmiş.  Naja’nın hacimli objelerde genel olarak beyazı detay aksesuarlarda ise siyahı kullanma geleneği bir tek burada bozulmuş.

 

Apartmanın orijinalinde olan şömine yine bu konsepte uygun bir biçimde elden geçirilmiş ve ailenin önünde soğuk kış gecelerini geçirebileceği özel bir alan olarak planlanmış.

 

Evin salon, koridor, oda  ve banyolarında olan siyah beyaz hakimiyeti  ahşap zemininin verdiği sıcak toprak renkleriyle ustaca dengelenmiş. Aynı etkiden özellikle gri ve toprak tonlarıyla daha yumuşak bir atmosfer yaratılmak istenen yatak odasında ve mutfak da yoğun biçimde faydalanılmış.

 

Oldukça eski bir yapıda yer alan bu dairenin eskiye ait detayları büyük bir özenle korunurken ziyah kübik konstrüksiyonların yaşam alanlarında sıklıkla vurgulanmasıyla eskiyle yeni arasında kusursuz bir denge yakalanmış. Ortaya bu şık ve abartıdan uzak şehir evi çıkmış