Müziği Kafanızın İçinde Hissetmek / Batband

Müziği Kafanızın İçinde Hissetmek / Batband

Müziği dinlemenin en güzel yollarından biri kafanızın içerisinde tüm notaları istediğiniz ses seviyesinde duymak ve bunu yaparken kimseyi rahatsız etmemek yoludur ki bunu şimdiye kadar kulaklıklarla yaptık.Tarihçesine bakacak olursak, 20. Yy ‘ın başlarında ilk olarak kullanılmaya başlanan kulaklıklar bireysel müzik dinlemeden çok telefon santrallerinde kullanılmaya başlandı. En yaygın kullanım şekli taşınabilir müzik çalarlar ile kullanılan kulaklıkların günümüzde ulaştığı en ileri teknik seviye, Bluetooth teknolojisi yardımı ile kablosuz olarak sesi kulaklarımıza iletmekdi.Ta ki şimdi anlatacağımız teknoloji bulunana dek…

Kulaklık teknolojisinin ilerleme aşamalarında sürekli olarak hedeflenen şey müziğin en ince enstrüman detaylarının, bas tiz dengelerinin  kaliteli ve üretildiği orjinal halleri ile duyulabilmesiydi.

Amaçlanan şey kulaklarımıza müzik dışında bir sesin iletilmesini engellemek için bazen büyük kulaklık tasarımları bazen kulak içine yerleşebilen küçüklükte vericiler oldu. Kulaklıklarda kullanılan ses iletim maddelerinin kalitesine göre fiyatları değişti ve bu küçük hoparlörlerin dışarıya ses vermeden sadece kulak içine ses verebilmesi için yapıldı tüm AR GE çalışmaları.

Günümüzde oldukça pahalı fiyatlarla satılan ünlü kulaklık markalarının tercih edilme sebepleri bunlardı. Günümüzde çok yeni olarak kullanılmaya başlanmak üzere olan bir teknoloji, kulaklıkların ses iletim hedefini değiştirme fikri üzerinden yola çıkarak sesi kulaklara değil kafatasına iletme fikrini hayata geçirdi. Batband adı verilen bu kulaklık tipi sesi direk olarak kafatasınıza iletiyor. Bu teknoloji, işitme cihazlarında kullanılmaya çalışılan teknolojiyi örnek almış. Sesi direk olarak kemiklere iletiyor. Böylece ses tüm kafatasına iletilerek direk beyninizle dinlemenizi sağlıyor.Kulaklarınıza herhengi bir ses iletimi olmadığından dışarıdaki digger seslere açık olmanız dezavantaj gibi gözükse de birebir deneme yapan insanların tecrübeleri çok olumlu. Aslında kullanım şekline bakılacak olursa bu bir kulaklıktan çok bir kafa bandı olarak adlandırılabilir. En önemli değişiklik bir hoparlör içermiyor olması.Sesi titreşim yolu ile kemiklere iletiyor. Hatta bu özelliği sebebi ile görme engelli insanların da yolda ilerlemesini sağlayabiliyor.Müzik dinlerken veya telefonla konusurken kapalı olan kulak iletişiminin açık olması tehlikeli durumları da ortadan kaldırabiliyor. Bu bandın her iki yanında yer alan dokunmatik paneller sayesinde ses açma ve şarkı atlama veya telefona cevap verme işlemlerini yapabiliyorsunuz. Studio Banana Things firması tarafından KickStarter olarak sunulan projenin ilk aşamasındaki hedef bağış çok kısa sürede toplanmış ve prototip imal edilmiş, 2016 başında da satın alınabilir duruma getirilmiş.Başlangıç fiyatı 150 USD gibi planlanan bu teknoloji inanılmaz bir deneyim vaad ediyor.