Motto Tasarım | Souq Karaköy’de Neler Oluyor?

MOTTO TASARIM / SOUQ KARAKÖY’de neler oluyor?

Değişim denince akla ilk gelen Semt ünvanını göğüsleyen ve bırakmayan Karaköy! Yeni açılan cafe’ler,restaurant’lar,galeriler,butik tasarım mağazaları,farklı konsept mekanlar ve daha fazlasının adresi Karaköy’deyim bu ay.

Öyle ya da böyle mutlaka duymuşsunuzdur. Elbet bir arkadaşınız gitmiş ve size neler keşfettiğini büyük bir keyifle anlatmıştır.En kötü sosyal medya da görmüş ve mutlaka gidilecekler listenize eklemişsinizdir Souq’u.İstanbul’u farklı bir alışveriş anlayışıyla tanıştıran Souq Karaköy, her hafta sonu özenle seçilmiş ürünleri, keşfedilmesi gereken tasarımcı, zanaatkar ve iş fikirlerini eğlenceli temalar altında bir araya getiriyor ve bizlere sunuyor.Alışılmışın dışında bir pazar kafası burası. Yaprak Aras ve Alican Tezer ilk etapta ayda bir kez bu pazarı kurmak üzere adım atmışlar. ‘Amatör bir  ruhla başladık’ diye açıkladıklarını okuduğumda işte başarının sırrı burada demiştim çünkü amatör ruhla yaptığın her şey çok daha başarılı oluyor bence.İstek,heyecan,çok çalışma,araştırma ve bir dolu yeni fikir oldu mu mutlaka bir yolunu bulur, güzel insanlar ve güzel işlerle büyüyerek yoluna devam edersin…

Souq’un anlamına gelecek olursak herkes bir şekilde telaffuz ediyor olsa da bilmeyenler elbet merak ediyordur isminin ne anlama geldiğini; Arapça’da pazar anlamına geliyormuş ve Suuk diye okunuyormuş benden söylemesi! Kimine göre pop up pazarı,kimine göre yeni nesil bir bit pazarı kimine göre sosyetik pazar kimine görse ise sadece bir tasarım cenneti burası! Vintage kıyafetler, tasarımcılar  Karaköy Külah’ın lounge ortamında bir araya geliyor.Defterlerden plaklara, pet aksesuarlarından kulaklıklara,takılardan mobilyalara kadar özgün ürünler yer alıyor. İçeriğin ve katılımcılarının değişmesinin yanı sıra sosyal sorumluluk projelerine de yer veriliyor olması son derece önemli bir detay bizce.İyi müzik ve iyi atıştırmalıkların tadını çıkartırken günlük workshop’lara katılabilir veya  alışverişinizi  tamamlayabilirsiniz.Yeni fikirlerin ve yoğun dozda güzel enerjinin bir araya geldiği Souq artık her hafta bizlerle.Tasarım dolu saatler,eğlenceli keşifler,farklı temalar ve tasarımcıları ile artık her hafta bir Karaköy turu yapmak farz oldu!

Meral Uyanık